Otváracie hodiny
Blog
Ružičkový kel
20. 09. 2017
Ružičkový kel
 
Je to jednoročná hlubovitá zelenina. Ružičky sú rozmiestnené po celej dĺžke stonky. Drobné hlavičky ružičkového kelu majú v sebe množstvo účinných látok, ktoré organizmus potrebuje na zdravé fungovanie organizmu.
 
 
Zdroj
 
Obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných vitamínov a minerálnych látok, najmä vitamín B1, B9 a vitamín C, ďalej vitamín A, E, železo,  draslík, horčík, vápnik či flavonoidy. Ružičkový kel je zdroj vitamínu B1, ktorý je veľmi dôležitý pre našu mentálnu sviežosť, sústredenie sa, má taktiež antistresové účinky a pomáha k lepšej fyzickej kondícii. Zvýšenú spotrebu tohto vitamínu majú najmä tehotné a dojčiace ženy, fyzicky pracujúci ľudia, deti v období vývinu i ľudia pod častým tlakom stresu. Táto zelenina je aj výrazný zdroj kyseliny listovej, ktorú do nášho tela treba neustále dopĺňať. V minulosti bola cenená spolu s kapustou tiež preto, že počas zimy slúžila ako jedna z mála čerstvých zdrojov vitamínu C.
 
 
Účinky na zdravie
 
podporuje krvotvorbu a rast buniek
posilňuje imunitný systém
bojuje proti únave a stresu
zlepšuje trávenie
detoxikuje organizmus
vyživuje pleť, spevňuje nechty a posilňuje vlasy
pomáha pri hnačkách, zápchach a prečisťuje črevá
pomáha liečiť zapálené črevá alebo dvanástnik
odvodňuje
zlepšuje náladu, odstraňuje podráždenosť
zvyšuje pevnosť tkanív
 
 
A tak ako z každej zeleniny, aj s ružičkovým kelom sa ľahko chudne. Pripravuje sa na rôzne spôsoby, varením, dusením, zapekaním, ako prívarok k mäsu, na polievky, a používa sa aj do zeleninových šalátov. Je vhodnou alternatívou prílohy k mäsu, namiesto zemiakov, alebo ryže, preto si ho čo najčastejšie zaraďte do svojho jedálneho lístka.
 
Ružičkový kel
 
Tritikale
07. 09. 2017
Tritikale 
 
po česky žitovec
 
Je to obilovina hybrid pšenice a raže a dnes sa používa nielen ako vynikajúce krmivo pre zvieratá, ale vyrábajú sa z nej cereálne  potraviny  pre zdravú výživu. 
 
 
Zdroj
 
V tritikale sa nachádza dvakrát väčší podiel vlákniny ako v pšeničnej múke. A taktiež obsahuje viac esenciálnych  aminokyselín (cysteín, lyzín, metionín) a mikroelementy,  ktoré sú dôležité pre správny priebeh metabolizmu ( zinok, meď, nikel, kobalt, selén), ako aj obsah vitamínov, skupiny B a E je skoro dvakrát väčší.
V zahraničí si ho cenia najmä pre jeho vysoký obsah bielkovín a priaznivú skladbu aminokyselín, najmä lyzínu. V Kanade ho  využívajú pre výrobu whisky.
 
Pre ľudí, ktorí majú alergiu na lepok v potravinách je tritikale nevhodnou potravinou.
 
Tritikale
 
Králičie mäso
02. 09. 2017
Králičie mäso
 
Králičie mäso považujeme za delikátne a  ľahko stráviteľné, má jemné svalovú vlákna, minimálne množstvo kolagénu a nízky obsah tuku. Svojim zložením sa podobá kuraciemu mäsu. Mäso králičie má tu výhodu, že je rýchlo tepelne pripravené.  Dnes sa už podarilo vyšľachtiť rôzne plemená králikov,  ktoré rýchlo rastú a dosahujú výbornú kvalitu mäsa.
 
 
Zdroje
 
Mäsko králika je bohatým zdrojom plnohodnotných bielkovín zastúpené všetkými esenciálnymi aminokyselinami. V králičom mäse prevažujú tuky s nasýtenými mastnými kyselinami , ktoré sú pre človeka viac prospešnejšie ako tuky s nenasýtenými mastnými kyselinami. Vďaka skoro nulovému  množstvu tukov, sacharidov a vysokému podielu vody vykazuje králičie mäso nízku energetickú hodnotu. Obsahuje vitamíny skupiny A, B, najmä B2, B6 a B12, vitamín D, ktorý je potrebný pri absorbovaní  vápnika a  pre stavbu kostí  a zubov.  Z minerálov je to draslík, horčík, zinok, železo, fosfor a síra. Mäso obsahuje aj koenzým Q10, ktorý je dôležitý  pre každú jednu bunku v ľudskom tele.
 
 
Účinky
 
Pre zdroj purinu, ktoré králičie mäso obsahuje, mali by si dávať väčší pozor pri spotrebe pacienti,  ktorým  bola diagnostikovaná  dna a zvýšená hladina  kyseliny močovej. 
 
Mäso z králika je ľahko stráviteľné, pripravuje sa na rôzne spôsoby a pripravuje sa hlavne varené, dusené a potom grilované a pečené. Občas si ho môžete dopriať vyprážané s varenými zemiakmi, chutné  bude aj s domácou  knedľou a  omáčkou. Všetko záleží na tom,  akú náročnú fyzickú prácu budete vykonávať. Králičie mäso je málo dostupné v obchodných sieťach a preto bude lepšie ak si nájdete zdroj na dedine,  kde sú drobnochovatelia od ktorých si ho zabezpečíte a tak si spestríte svoj jedálny lístok z kvalitného bio mäsa, ktorý je nízkotučným zdrojom bielkovín.
 
Králičie mäso
 
Kešu oriešky
24. 08. 2017
Kešu oriešky
 
 
Hovorí  sa im aj ľadvinové orechy, preto že sú zo stromu, ktorému sa hovorí ľadvinovník.  Tvarom sa podobajú na obličky. V indickej kuchyni sú často používané. Sú hneď po mandliach druhými najpredávanejšími orechmi. Majú sladkastú chuť, pretože obsahujú dosť cukru a sú zdrojom okamžitej energie, množstva kalórií. Najzdravšie sú v prírodnej forme, teda ani solené a  ani pražené.
 
 
Zdroje
 
Kešu majú vysoký obsah nenasytených mastných kyselín, vodu, tuk, bielkoviny, sacharidy, z minerálnych látok najmä zinok, horčík a množstvo železa. Z vitamínov je najviac skupiny B,  vitamín K a  vitamín E, C, obsahujú luteín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú. 
 
 
Účinky
 
Sú tiež bohaté na betakarotén a stopové prvky, ktoré podporujú rast buniek, sú vhodné pre oslabených, alebo chudých  ľudí. Posilňujú zuby a ďasná, zúčastňujú sa na tvorbe spermií, pozitívne vplývajú na kožu, sliznicu, ale i oči a nervovú sústavu. Z magického pohľadu sa hodia pre zvýšenie príjmu. Tak ako orechy aj kešu pozitívne pôsobí na nervovú sústavu. Železo je základným minerálom, ktorý pomáha dopravovať kyslík po tele. Ženy sú vystavené väčšiemu riziku vzniku anémie z nedostatku železa, pretože majú naň vyššie potreby vyplývajúce z menštruácie a celkového nedostatočného príjmu v jedle.  Kešu oriešky znižujú cholesterol, upravujú trávenie, vyprázdňovanie a detoxikujú organizmus.
 
 
Použitie
 
Z kešu si môžete pripraviť kešu máslo, alebo si ho môžete kúpiť priamo v niektorom bio obchode. Mleté kešu sa používa na vianočné cukrovinky, jemne opražené sú skvelé v zeleninovej ryži, či kuskuse, dobre sa hodí ku kurčaťu. V USA sa z kešu vyrábajú vegánske syry, výbornej kvality a chuti.
 
Kešu oriešky
 
Bryndza
22. 08. 2017
Bryndza
 
Bryndzu obľubujú mnohý Slováci, pre svoju chuť a najmä pre zdraviu prospešné látky. Vedci a lekári hovoria, že v nepasterizovanej bryndzi sa nachádza množstvo „priateľských“ baktérií mliečneho kvasenia, ktoré majú blahodarne účinky na ľudský organizmus. Bryndza  je vlastne typický čerstvý slovenský syr, ktorý sa vyrába bez chemických konzervantov a hovorí sa, že je  probiotická.
 
Zdroje
 
Ovčie mlieko z ktorého sa vyrába bryndza  patrí medzi významné zdroje mastných kyselín. Podľa analýz má aj samotné ovčie mlieko dvojnásobne viac vápnika ako kravské mlieko a vyšší je aj obsah minerálov (železo, draslík, fosfor) a vitamínov (A, B12, biotín, kyselina pantoténová  a vitamín D, ktorého je štvor až päťnásobne viac). 
 
Účinky na zdravie
 
Znižuje krvný cukor, cholesterol,  zápalové parametre. Má pozitívne účinky pri prevencii rakoviny hrubého čreva, zažívacích problémoch, rednutí kostí,  alergických ochoreniach, zvyšuje imunitu a znižuje krvný tlak. Aj preto ju prirovnávajú k bielemu zlatu. 
 
Aká je bryndza?
 
Zimná bryndza  –  ktorá je tiež letná, len sa k nej primiešava syr z kravského mlieka a uskladňuje sa v dubových sudoch, zásobárňach, z ktorých sa potom čerpá až do jari.
 
Letná bryndza – je to bryndza z ovčieho syra v sezóne, keď sa ovce pasú na lúkach a sú dojené. Prvá takáto lahodná bryndza sa obyčajne objavuje v máji, preto sa jej hovorí,  "májová“.
Pre niektorých je  výborná delikatesa, ktorá sa používa v studenej a teplej kuchyni na prípravu pomazánok, polievok, alebo ochutenie niektorých jedál, ako sú naše tradičné halušky s bryndzou, alebo bryndzové pirohy, taktiež typické slané bryndzové tyčinky.
 
 
 
Púpava
17. 08. 2017
 
Púpava
 
Pre niekoho burina, pre niekoho úžasná rastlina s mnohorakými  liečivými účinkami, ktorá rastie všade kde sa len dá. Púpava je zaradená medzi 50 najsilnejších byliniek a využíva  sa po celom svete. 
 
Zdroje
 
Púpavový žltý kvet, listy aj koreň obsahuje veľké množstvo rôznych biologicky aktívnych látok – karotenoidy,  antioxidanty, polysacharidy, a  rôzne vitamíny a minerály – beta-karotén, luteolín, violaxantín, vitamíny A, B (tiamín, riboflavín), C, D, cholín, železo, horčík, kremík, sodík, draslík, zinok, mangán, meď, fosfor. Uvádza sa, že obsah vitamínu A je v  púpavových listov,  viac ako v karotke. Púpava je aj cenným zdrojom vlákniny.
 
Účinky
 
Púpava sa používa na jarné očistné kúry, pretože pomáha čistiť krv a dopĺňa  energiu (vitamíny, minerály a bioaktívne látky) do organizmu po zime, z organizmu pomáha vylučovať zlúčeniny dusíka. Púpavové listy a korene sú po stáročia používané na liečbu pečene (hepatitída), žlčníka, obličiek, zlého a nedostatočného trávenia, zadržiavaní vody v organizme. Vďaka obsahu špecifických biolátok a účinkom na organizmus sa používa aj ako podporná liečba rakoviny. Púpava pomáha znižovať a stabilizovať hladinu glukózy v krvi. Púpava lekárska sa používala v liečbe bakteriálnych infekcii. Ovplyvňuje peristaltiku čriev, rast probiotických baktérii v čreve, podporuje imunitný systém, pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Inulín v púpave je prospešný aj pre diabetikov. Vďaka obsahu špecifických biolátok a účinkom na organizmus sa používa aj ako podporná liečba rakoviny. 
 
Používa sa
 
ako krmivo pre zvieratá  a liečivo pre ľudí. Pridáva sa  do šalátov s rôznymi záhradnými plodinami. Z púpavy sa pripravuje čaj a med, a podáva sa pri  bolestiach kĺbov, dny a reumatických ochorení a ako detoxikačný čaj pre pečeň. Horko-sladké korene púpavy môžete využiť rovnakým spôsobom ako mrkvu – pripravujte si ju na pare, pridajte ju do polievok alebo ju môžete rýchlo opiecť spolu s cibuľou a cesnakom. 
Púpava
 

Tekvicový olej

Z jadier tekvíc sa získava tekvicový olej. Má tmavozelenú farbu a špecifickú aromatickú chuť. Obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov. Je bohatý na vitamín E a zinok. Je ľahko stráviteľný. 


Účinky oleja na zdravie:


- pomáha pri ťažkostiach s prostatou
- obnovuje činnosť pečene, pomáha pri žalúdočných problémoch 
- pôsobí protizápalovo
- má priaznivý účinok pri srdcovo-cievnych ochoreniach
- chráni cievy pred aterosklerózou
- je optimálny pri vysokom krvnom tlaku
- pôsobí proti vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov
Kvalitný tekvicový olej dosahuje bod zadymenia pri 140°C. Pri vyššom stupni sa znehodnocuje a bol by škodlivý. Najlepšie jeho využitie je v studenej kuchyni.
Doporučuje sa piť vnútorne – ráno (nalačno)a večer (pred spaním) jedna čajová lyžička tekvicového oleja.


 

Orechový olej

Z vlašského orecha sa vyrába orechový olej, nerafinovaný, lisovaný za studena, ktorý už  nezohrievame. 
Má jemne orieškovú chuť.

Na prípravu šalátov  používame v studenej kuchyni kvalitný olej z vlašského orecha.


Obsahuje

vitamín E, K, omega 3 mastné nenasýtené kyseliny a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny.
Chráni pred mnohými ochoreniami:
- prevencia proti kŕčovým žilám
- zabezpečuje pružnosť ciev
- znižuje hladinu cholesterolu v cievach
- zníženie vysokého krvného tlaku
- podporuje krvotvorbu
- pomáha mozgovým bunkám
- upokojuje nervový systém
- má antiseptické účinky

Vnútorne – ráno (nalačno)a večer (pred spaním) používajte jednu čajovú lyžičku 
oleja z vlašského orecha.


 

Hroznový olej

Lisovaním za studena sa vyrába olej z hroznových jadierok. Je takmer bez chuti.
Obsahuje beta-karotén a vitamín C, E.


Účinky oleja:


- obmedzuje tvorbu histamínu
- pomáha pri bolesti a opuchoch nôh
- zvyšuje pevnosť ciev, tepien a žíl
- obmedzuje vznik kŕčových žíl
- využívame ho najmä pri alergii
- tíši ZÁPALY
V studenej kuchyni na cestoviny a na prípravu zeleninových šalátov sa používa kvalitný za studena lisovaný hroznový olej. Je menej prchavý a tak ho používame i na vyprážanie.
Doporučuje sa vnútorne – ráno (nalačno)a večer (pred spaním) užiť jednu čajovú lyžičku kvalitného hroznového oleja.

 

Tekvicová, orechový,hroznový olej

 

Hruška
31. 07. 2017
Hruška
 
Slovensko sa pýši svojimi vlastnými odrodami tohto všadeprítomného a tak zdraviu prospešného  ovocia. Pribinova hruška, jedna zo zimných odrôd hrušiek, bola napríklad vyšľachtená v Bojniciach a hruška Nitra zasa patrí k skorým augustovým odrodám s krátkou dobou skladovania. Aj u našich západných susedov patrí hruška k pevnej súčasti miestneho poľnohospodárstva, vďaka čomu prišli bratia Česi na trh s odrodou Bohemica, zelenou hruškou odolnou voči mrazu s dlhým obdobím skladovania. U nás sa hruška nachádza skoro v každej záhrade.
 
Zdroje
 
Hruška je zdrojom vitamínov C, B, a minerálov ako fosfor / P/, zinok, draslík. Sú cenným zdrojom kyseliny listovej, ktorá podporuje krvotvorbu.
 
Účinky 
 
- Podporuje a spevňuje cievy
- Pôsobí na funkciu žalúdka 
- Zlepšuje  činnosť srdca,
- Pôsobí močopudne
- Napomáha pri vyplavovaní toxínov von z tela
- Mierne znižuje tlak
- Urýchľujú peristaltiku čriev
 
Ak ste fanúšikom kvalitných syrov, skúste si na večeru naservírovať plátky hrušky s kozím alebo s modrým plesňovým syrom. K takémuto večernému občerstveniu sa výborne hodí aj  zopár bobuliek tmavého hrozna.
Svojím deťommôžete zadovážiť kvalitnú ovocnú desiatu bez chemických prídavkov. Hrušky sú navyše rýchlym zdrojom energie a vitamínu C a patria medzi najmenej dráždivé potraviny, ktoré nevyvolávajú alergie a môžu ich konzumovať aj celiatici.
Hrušky majú v gastronómii široké využitie. Okrem tekutej formy: muštov, sirupov, džúsov,  sú obľúbené v ovocných aj iných šalátoch, často ich nájdeme ako súčasť pečených i nepečených dezertov. Absolútnu harmóniu chutí vytvára hruška so syrmi a skvelo chutí s akýmkoľvek mäsom.
 
Recept
 
Ak máte chuť na niečo zaujímavejšie a radi by ste hrušky zakomponovali do hlavného chodu, skúste si pripraviť napríklad šalát z nasledujúcich ingrediencií, ktoré jednoducho zmiešate v miske:
 
Hruškový šalát
 
Ingrediencie
 
1 na tenko pokrájaná hruška
2 šálky tmavej listovej zeleniny /kapusta, šalát, špenát/
1 šálky žeruchy
1 šálky pokrájaného póru
1 šálky rozdrvených vlašských orechov
2 PL olivového oleja
1 ČL medu
Hruška
Uhorky
27. 07. 2017
Uhorky
 
Chutná, osviežujúca a najmä zdravá uhorka je v  našej kuchyni obľúbená a často používaná plodová zelenina. Najchutnejšie uhorky sú stredne veľké a na zaváranie malé asi tak 7-9 cm. Na zaváranie uhoriek používam jablčný ocot, ten je vhodný pre celiatikov a mám ho  rada.
 
 
Zdroje
 
Uhorky sú nielen chutnou prílohou k jedlou, obsahujú množstvo vody, sú  zdrojom dôležitých vitamínov  A, vitamínu B1, vitamínu B2, vitamínu B3, vitamínu B5, vitamínu B6, kyseliny listovej, vitamínu C, vápnika, železa, horčika, draslíka, zinku, či fosforu .
Jedná sa o najsilnejšiu zásaditú zeleninu s pH niečo medzi 8 a 9, preto zabraňujú prekysleniu organizmu. Najlepšie je uhorky nešúpať, nakoľko práve v jej šupke je množstvo vitamínu C a hneď pod šupkou sa ukrýva prospešná vláknina.
 
Čo dokážu
 
Je dôležitým pomocníkom v starostlivosti o pleť.
Pomáhajú  zvyšovať imunitný systém a dávajú  nám energiu.
Zmierňujú opuchy, kruhy pod očami, uľavujú pri spálení.
Pomáhajú pri problémoch s ďasnami a zubami.
Uhorky zmierňujú bolesť pri artritíde znížením hladiny kyseliny močovej.
Napomáhajú pri liečení mnohých porúch trávenia ako je prekyslenie, pálenie záhy, gastritída, ba dokonca aj pri žalúdočných vredoch. Spomínaný vysoký obsah vody a vlákniny robia z uhorky efektívneho zbavovača škodlivín z tráviaceho traktu organizmu a tým podporujú trávenie a lepšie zažívanie pre celiatikov.
Bolo zistené, že uhorková šťava je prospešná pre diabetikov. Táto zelenina obsahuje hormón, ktorý je potrebný bunkami pankreasu k produkcií inzulínu a pomáha rozpúšťať ľadvinové a žlčové kamene.
Sú vhodným liekom proti dne a artritíde.
Sú známe svojimi protirakovinovými účinkami.
Navyše ich môžeme považovať za liek proti chronickým zápcham.
Keďže obsahujú vyššie množstvo sodíka, striedmo by ich mali konzumovať ľudia s vysokým tlakom a ľudia trpiaci závažnými ochoreniami obličiek.
 
Použitie v kuchyni
 
Na polievky, omáčky, ako ozdoba jedál, studených mís. Pokrájané alebo nastrúhané uhorky osviežia každý šalát.
 
Uhorky
Zemiaky
24. 07. 2017

Zemiaky

Zemiaky patria medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny majú lahodnú a jemnú chuť, ktoré sú kladným prínosom pre naše zdravie, preto najväčšími lahôdkami bývajú najjednoduchšie zemiakové pokrmy. Čím ich obyčajnejšie pripravíme, tým sa nám chutnejšie odmenia na tanieri. Pôvodnou oblasťou výskytu zemiakov sú podhorské a horské oblasti Ánd v dnešnom Peru. V súčasnosti sa pestujú ako poľnohospodárska plodina prakticky na celom svete s výnimkou trópov, arktických a subarktických oblastí. Na Slovensko sa zemiaky dostali ešte neskôr, pravdepodobne okolo roku 1654 - prvýkrát sa o nich však zmienil až mních Cyprián z Červeného Kláštora v Pojednaní o poľnohospodárstve na Spiši z roku 1768.
Vtedy ešte neboli tak populárne a využívali sa hlavne ako krmivo pre zvieratá.Čo obsahujú

Zemiaky sú našim najbohatším zdrojom škrobu, ale aj zdrojom bielkovín, minerálnych látok a vitamínu A, B a C. Taktiež sú dobrým zdrojom vlákniny a sacharidov. Pretože v jednom jedle zjeme asi 300 g zemiakov, ich konzumácia je pre naše zdravie veľmi významná a tvoria dôležitú súčasť nášho jedálneho lístka.


.
Čo dokážu


Zemiaky podporujú rast a vývoj, posilňujú svaly, čo je dôležité pre deti a dosievajúcich. Čerstvá šťava zo surových zemiakov spolu so šťavou z kyslej kapusty (asi pól litra denne lieči žalúdočné a dvanástorníkové vredy, zápaly žalúdka, hemoroidy a prekyslenie organizmu vrátenie pálenia záhy.


Na čo ich použiť

Zemiaky majú v kuchyni naozaj všestranné využitie. Môžeme ich použiť ako prílohu, hlavné jedlo, ako súčasť šalátov, polievok, ale aj sladkých jedál. Najskôr zemiaky umyjeme a potom nakrájame. Ak sme ich ošúpali priveľa, odložíme ich do nádoby s vodou do chladničky.
Najľahšie zemiaky sú len maslom omastené s troškou kmínu a himalájskej soli. Ak máme na prípravu viac času môžeme ich popučiť, pripraviť zemiakovú kašu, zemiakové noky, pečené zemiaky, hranolky alebo napríklad aj gratinované zemiaky. Zemiaková polievka, zemiakový šalát, zemiakové placky, halušky alebo francúzske zemiaky, aj toto všetko sa dá pripraviť z obyčajných zemiakov.  Máte chuť na sladké? Tak potom zemiakové guľky s ovocím, zemiakové šišky alebo zemiakové šúľance s makom. Radi experimentujete, tak potom vyskúšajte pridať rôzne bylinky (bazalku, tymian, rozmarín,) a koreniny, napríklad do zemiakovej kaše alebo pečených zemiakov, ktoré dodajú zemiakom úplne inú chuť.

Nie je pravda, že po zemiakoch sa priberá, veď jeden veľký zemiak energetický zodpovedá menšiemu jablku alebo pomaranču.

 

Mäta pieporná
23. 07. 2017
Mäta pieporná
 
Mäta ľudovo nazývaná feferminc je obľúbená, sladká s vysokým obsahom mentolu.
Mäta dodáva nápojom a jedlám dobrú chuť, arómu a je plná minerálov ako draslík, vápnik a horčík, ktorý je potrebný pre produkciu v podstate každého druhu bunky v našom tele. 
Má blahodárny, ochranný a tiež zásadotvorný činok. Zvyšuje tiež výživovú hodnotu jedla.
 
Účinky
 
Často sa využíva na liečbu tráviacich ťažkostí, nechutenstve, nadúvaní, syndróme dráždivého čreva a znižovanie prejavov gastritídy.
Mäta chráni našu DNA pred poškodením a degeneráciou spôsobenej napríklad chemoterapiou alebo ožarovaním. Uvoľňuje tiež hlieny v nosových dutinách či prieduškách a pôsobí v nich aj protizápalovo. Používa sa pri nachladení, chrípke, dezinfikuje vzduch, používa sa pri bolestiach zubov, ďasien a využíva sa aj pri príprave zubnej pasty, žuvačky, či cukroviniek.
Mätu by nemali užívať kojace matky, pretože znižuje tvorbu materského mlieka a užívanie mäty znižuje účinky homeopatickej  liečby.
 
 
Použitie
 
Mäta sa najčastejšie užíva vo forme čaju, obľúbeného Mochita, ktorý sa dobre pije v letných mesiacoch, lebo ochladzuje. Ja výborná pri dochucovaní a ozdobovaní rôznych pokrmov, či už  ovocných pohárov, šalátov, alebo aj mäsa, polievok. 
Oveľa efektívnejšia však je, ak za hrsť jej listov odšťavíte pomocou odšťavovača a šťavu pridáte do čaju, ovocného džúsu alebo zriedite vo vode a vypijete. Dlhodobo a bez vedľajších účinkov, ju môžeme piť v čajových zmesiach. Keď ju pijeme samostatne, je dobré si každých desať dní urobiť týždennú prestávku. Čaj pripravovaný z mäty si už nemusíte sladiť.
Mäta pieporná
Banány
21. 07. 2017

Banány

Členovia mojej rodiny obľubujú banány tak ako ja. Sú doporučované pre svoje výživné hodnoty. Banány sú ľahko stráviteľné a výživné ovocie pre deti a tehotné, alebo ako plody múdrosti a dobrej nálady. Hormón serotonin v krvi prospieva k celkovej vyrovnanosti a spokojnosti.

Čo obsahujú

Banány obsahujú slušné množstvo vlákniny, ale sú zároveň ovocím, ktoré obsahuje málo proteínov a tuku. Banány sú bohatým zdrojom probiotík, ktorými sa živia baktérie v tráviacom trakte.


Čo dokážu

Makrobiotika banány a ďalšie tropické ovocie  neuznáva a to najmä pre deti, pretože podporujú rast plesní v črevách a taktiež ochladzujú zažívací systém.
Ayurvéda navrhuje jesť banány samostatne a nemiešať ich s iným ovocím. Tradičná čínska medicína ich doporučuje pri zápche, hemoroidoch, vysokom krvnom tlaku a alkoholizme a v modernej výžive sa doporučujú ako ideálne ovocie do džúsov,  smoothie, zmrlín a ovocných šalátov, lebo banány dodávajú  sladkosť kyslejšiemu ovociu a preto obmedzujeme používanie cukru. Banány sa hodia všetkým športovcom, ako ľahká a dobre stráviteľná forma energie pred športovým výkonom.

Banány nie sú jediné o ktorých sa píšu rôzne informácie. A preto ak sa niekde dočítate o rozchádzajúcich sa informáciách skúste porozmýšľať asi takto, jem banány ja, alebo moje deti naozaj denne? Prečo nejem denne radšej Slovenské ovocie? Banány sa dovážajú z ďaleka a zbierajú sa ešte nezrelé. Ak patria k len k občasnej pochúťke, tak myslím, že je to určite lepšia a zdravšia dobrota než bežné sladkosti, lízatka, či farebné cukríky.

Banány

Brusnice
20. 07. 2017

Brusnice

Plod brusnice je jedlo pre niektoré zvieratá a pre ľudí potrava a zároveň liečivo na rôzne zdravotné ochorenia. Pozitívnych vlastností je neúrekom, o niektorých vám aj napíšem.


Zdroje

Brusnice sú tiež výborným zdrojom vitamínov A a C, betakaroténu, sodíka, kalcia a mangánu, pektínu, rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi a silným prírodným antibiotikom.

Účinky

liečia močové cesty, čistia krv, zlepšujú zrak, znižujú riziko rakoviny, pôsobia protizápalovo, ochraňujú pred infekciami a zápalmi ústnej dutiny, pôsobia proti hnačke a vracaniu, prospievajú žalúdku, zlepšujú pamäť, prinášajú úľavu pri kŕčových žilách.
Vzhľadom na vysoký obsah sodíka nie sú vhodné pre ľudí s vysokým tlakom a vzhľadom na vysoký obsah kyseliny šťaveľovej ani pre ľudí s chorými obličkami.
K výnimočnosti brusníc prispievajú rastlinné látky, ktoré bránia usadzovaniu baktérií na slizniciach. Zároveň tak predchádzajú vzniku rôznych infekcií v ústnej dutine. To spôsobuje, že baktérie sa vyplavia z tela von skôr, ako môžu spôsobiť infekciu.
     Najjednoduchšia a najdostupnejšia cesta, ako predchádzať opakovaným zápalom, je preventívne užívanie brusníc. Brusnice skracujú dobu ochorenia a zmierňujú pálenie, svrbenie a ďalšie príznaky. Môžu to byť brusnice sušené, najmä bez konzervantov a bez cukru vtedy sú chutnejšie, pretože strácajú svoju kyslastú chuť.

Použitie

Môžete z nich pripraviť čaj, džem, želé, sirup, zmrzlinu, šalát, víno alebo si ich jednoducho vysušiť. Mladé listy sa hodia do šalátov alebo do zelených smoothies. Bobule môžete jesť surové ako pochúťku vtedy sú najlepším zdrojom vitamínov. Hodia sa aj k mäsám ja ich mám rada ku sviečkovej na smotane s citrónom, sú to úplne božské bobule brusnice, tak trochu kyselkavé.

 

Brusnice

Čučoriedky
19. 07. 2017
Čučoriedky
 
Čučoriedky sú zdraviu prospešné a dajú sa vypestovať už aj v našich záhradách, a preto nie je potrebné ich zbierať v lesoch, z ktorých majú najväčší úžitok zvieratá. Šťavnaté  fialové guľôčky sú nabité množstvom zdraviu prospešných látok. Sú najvýdatnejším zdrojom antioxidantov, ktoré majú schopnosť ničiť voľné radikály v tele.
 
Čo obsahujú
 
Čučoriedky sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a udržiavaní zdravých ďasien a kapilár. Vitamín C má zásadný význam pre vstrebávanie železa a udržiavanie zdravého a silného imunitného systému.
Spomenúť, že čučoriedky sú aj skvelým zdrojom vitamínu E, vitamínu A a vitamínu K. Obsahuje dostatočné množstvo mangánu, ktorý hrá dôležitú úlohu vo vývoji kostí, metabolizmu bielkovín a sacharidov.
Draslík, ktorý odvádza prebytočnú tekutinu z tela, a tým pomáha odstraňovať opuchy. Horčík zase podporuje správnu funkciu svalov a nervov, mierni depresie a prispieva k zdravým zubom. Čučoriedky obsahujú stopové prvky: meď, zinok, chróm, mangán a železo, ktoré podporujú tvorbu krvi. 
 
 
Čo dokážu
 
Čučoriedky preukázateľne zlepšujú zrak, predovšetkým videnie za šera a v noci, čo v druhej svetovej vojne testovali na pilotoch Royal Air Force. Čučoriedky obsahujú špeciálnu skupinu antioxidantov zvaných karotenoidy – luteín a zeaxantín, ktoré podporujú zdravie očí.
Udržujú hladinu cholesterolu a prispievajú k lepšej činnosti srdca.
Strava bohatá na čučoriedky výrazne zlepšuje duševné schopnosti učenia, posilňuje motoriku a chráni mozog pred stresom.
Čučoriedky sú prírodný liek pre prevenciu a elimináciu infekcie močových ciest.
Odporúčajú sa na hnačku a zápchu.
Toto ovocie bolo preukázané, ako vysoko účinné v prevencii vzniku rakoviny vaječníkov a v mnohých prípadoch bola účinná ochrana.
 
Používanie
 
Najzdravšie bude, keď sa skvelé ovocie za čerstva zjesť.
Čučoriedky pekne do fialova sfarbia každé osviežujúce smoothie. Hodia sa do kaší, alebo si z nich môžete pripraviť chutný džem, či sirup, alebo si ich viete usušiť a použiť aj na prípravu múčnikov.
 
 
Čučoriedky
 
 
 
 
Kukurica
18. 07. 2017
Kukurica
 
Kukuricu používali používali Indiáni na rôzne spôsoby a pestovali ju cez  200 druhov. My ju poznáme ako žltú, ale jej zrná boli modré, červené, rúžové, alebo rôzne bodkované a farebné a to aj bez genetickej modifikácie.
Kukuricu som poznala, len ako krmivo pre zvieratá. Potom som si ju obľúbila v podobe kaše, ktorú som robila podľa priania môjho manžela, lebo jeho mama ju pripravovala často, aby boli všetci zdraví, aby mali dostatok energie, mohli študovať a pracovať. 
Kukurice sa pridáva do zdravotne nevýhodného kukuričného sirupu a iných polotovarov. Kukuričné škroby sa pridávajú aj do oblečenia, či do papiera, aj autá majú čiastočne pohon na etanol z kukurice. Niektoré zložky sa pridávajú aj do zubných pást, žrádla pre psov, čističov na topánky, do zmrzliny, liekov či do kozmetiky. Z kukurice sa pripravujú kaše, tortilly, chlieb, žemle, cestoviny. 
 
Čo obsahuje
 
Vitamín C, B a je zdrojom kvalitnej vlákniny a z minerálnych látok, ktoré sa zachovávajú aj po spracovaní čerstvej kukurice a je to predovšetkým draslík, fosfor, zinok a selén.
 
Čo dokáže 
 
Neobsahuje lepok. Je ideálna do teplého počasia. 
Žlté, čerstvé a krátko naparené klasy sú skvelou posilou kostí, svalov, mozgu a nervového systému. Čerstvé zrnká kukurice sa chovajú ako zelenina, majú aj viacej enzýmov a vitamínov než napríklad kukuričná múka či lupienky.
 
Pohľadom čínskej dietetiky
 
Podľa východnej medicíny kukurica priaznivo pôsobí na srdce. Do mäkka uvarená kukuričnú krupicu doporučujú pri problémoch s ľadvinami, najmä ak sú opuchy nôh.
Kukurica je prirodzene bezlepková potravina a vhodná pri neznášanlivosti lepku pre celiatikov.
 
Zaujímavosť
 
Táto zelenina je najmä  tradičná pochúťkou v Mexiku a vo Švajčiarsku sú tzv. hominy (španielsky Nixtamal), a to sú kúkuričné zrná varené v náleve z limetiek. Takýmto spôsobom sa zo zŕn odstráni šupka, zrná zmäknú  a uľahčí sa ich stráviteľnosť. Pôvodní obyvatelia ju v Amerike jedli denne a pripravovali ju vždy s limetkami. Neskôr sa zistilo, že kukurica obsahuje veľmi nízke množstvo niacinu (vitamínu B3) a limetky zvyšujú ich vstrebateľnosť. Nie nadarmo sa tvrdí, že tie najstaršie, tradičné kombinácie a spôsoby prípravy sú geniálne!
 
Kukurica
Ríbezle
18. 07. 2017
Ríbezle
 
Ríbezle je ovocie, ktoré sa pestuje skoro v každej záhradke. 
Toto ovocie poznáme u nás v troch druhoch. Najčastejšie červené ríbezle, ktoré sa rastie aj v našich záhradách a nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Potom sú to menej známe biele, ktoré vás však chytia hneď po ich ochutnaní. Na rozdiel od ostatných dvoch majú totiž príjemne sladkastú chuť. Červené a biele ríbezle majú podobné vlastnosti a ani jeden druh nie je o nič ochudobnený. Ako  tretie a poznáme čierne ríbezle.
 
Zdroje
 
Vitamíny - C a rutín, B3, B5 a P
Minerálne látky ako je vápnik, železo, horčík, draslík a mangán
karotenoidy, stopové prvky, nenasýtené mastné kyseliny /v semenách/
triesloviny a pektín
 
Karotenoidy majú veľa priaznivých účinkov.
Antioxidanty všeobecne zbavujú organizmu z voľných radikálov a chránia bunky pred patologickými zmenami, sú dokonca prevenciou rakoviny.
Urýchľujú obnovu slizníc a chránia ich, sú výborné pri rekonvalescencii po chorobách. Vitamín A je známym ochrancom nášho zraku, pomáha pri zhoršenom nočnom videní (šeroslepota).
 
 
Využívajú sa
 
pri prechladnutí, chrípke, angíne, nádche, na kŕčové žily, a ak máte celkovo oslabenú imunitu, pri vysokých teplotách, vtedy  by ste mali piť čaj alebo šťavu z ríbezlí. Zvláštnu silu majú pri liečbe problémov s močovými cestami. Vtedy sa neodporúča len samotné ovocie, ale aj lístky, z ktorých je dobré uvariť si čaj. Pomáhajú aj s obličkovými kameňmi a skvelé sú aj pri prevencii na onkologické ochorenia.
Ríbezle sú aj skvelým antioxidantom,  pomáhajú aj pečeni. Určite by ste ich mali konzumovať, aby ste predchádzali problémom s kŕčovými žilami, pretože zlepšujú ich priechodnosť.
 
Pomerne vysoký obsah rutinu v ríbezliach pomáha udržiavať dobrý stav našich ciev, udržuje ich steny pružné a zlepšuje priechodnosť krvi. Ak existujú v rodine ochorenia ako kŕčové žily, vysoký krvný tlak, hemoroidy, opuchy končatín, slabé cievne steny s tendenciou k praskaniu a modrinám, mali by ste ríbezle zaradiť do jedálnička ako prírodnú prevenciu, a to hlavne čierne ríbezle.
 
Listy z čiernych ríbezlí je možné používať čerstvé alebo sušené po celý rok, najlepšie je zbierať ho na jar. Požívajú sa pri žalúdočných ťažkostiach, kašli alebo pri ochoreniach močovej sústavy. Naši predkovia ho používali aj zvonka a to v podobe rôznych obkladov na rany, vredy, alebo pri uštipnutí hmyzom.
Ríbezle
 
Goji (Kustovnica číska)
 
Plody sú stále na poprednom mieste a sú známe ako červený diamant. Je pravidelnou stravou Tibetských mníchov, vďaka ktorému sa dožívajú dlhého života. Goji je priam neuveriteľné bohaté na vitamíny. 
 
Obsahuje 
 
- 500 x viac vitamínu C ako pomaranče
- betakaroténu ako mrkva
- 15 x nutričného železa ako špenát
- viac železa  hovädzí steak
 
 
Používa sa na 
 
- zníženie krvného tlaku, hladiny cholesterolu v krvi
- pri liečba cukrovky
- zlepšuje slabý zrak
- bojuje proti závratom 
- bojuje proti impotencii, zlepšuje sexuálne funkcie
- bojuje proti klimakterickým problémom
 
Goji má svoju dlhú históriu v tradičnej čínskej medicíne, kde sa používa 
ako prostriedok s cieľom  posilniť imunitný systém, má za úlohu 
- chrániť našu pečeň, 
- zvyšovať tvorbu zdravých spermií a zlepšovať krvný obeh
- podporuje dlhovekosť, chudnutie, robí vás mladším, núti vás smiať sa
- pôsobí na celkovú výdrž, náladu, pohodu a odburáva stres
- chráni pokožku pred škodlivým UV žiarením
- plody pomáhajú v boji proti akné a podporujú  zdravú a jemnú pleť
- spomaľuje proces stárnutia, upravuje cholesterol pomáha pri chudnutí
- posilňuje srdce a podporuje čistenie krvi, zlepšuje pamäť
- je účinky sú úžasné na organizmus
 
Goji bobule obsahujú polysacharidy, ktoré môžu pomôcť predísť rakovine, neutralizujú nežiaduce účinky chemoterapie a ožarovania.
S goji budete opäť mladý, zdravý a plný energie!
 
Goji môžete konzumovať len tak priamo, alebo ho môžete pridávať do polievok, urobiť si z neho chutný posilňujúci nápoj či čaj.
Goji (Kustovnica čínska)
 
Chia semienka
Šalvia Hispanica
 
Semienka CHIA sú zafarbené buď na bielo alebo čierno. Podobajú sa makovým semienkam, len sú oválnejšie. Semienka v sebe ukrývajú všetku silu, ktorá ich robí zdraviu prospešnými.
 
Zdroje
 
Chia semienka obsahujú bielkoviny, “zdravý” tuk, sacharidy, vlákninu, minerály ako vápnik, sodík, zinok, fosfor, mangán, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, vitamíny B a C.
 
Účinky
 
Chia semienka nie sú síce liek na všetko, ale obsah vitamínov, minerálov, zdravých tukov, antioxidantov ich predurčujú na ochranu organizmu pred civilizačnými ochoreniami ako rakovina, infarkt, mozgová príhoda, cukrovka.
Sú len zdravou potravinou, ktorá má svoj pozitívny podiel na prevencii a podpore imunity, ale netreba ich preceňovať.
Chránia srdce, cievy, kosti a osteoporózu. Znižujú vysoký krvný tlak. Pomáhajú zlepšiť vzhľad pokožky. Sú prospešné pre diabetikov a celiatikov, majú nízky glykemický index a dostatočne vás zasýtia.
Navyše obsahujú rastlinné bielkoviny, ktorých dostatok pomáha zlepšovať metabolizmus a udržiavať svalovú hmotu. Dodajú vám energiu na celý deň, tak ako aj olej vyrábaný zo semienok chia.
 
Použitie
 
Jedzte ich surové, napučané alebo si pripravte chutný puding s chia semienkami, smothie, nápoje so zázvorom, citrónom a bazalkou, posypte nimi šalát alebo si ich zmiešajte so zeleným jačmeňom a ozdobte šľahačkou.
 
Chia Šalvia Hispanica
Citrón
09. 07. 2017

Citrón 

 

Citróny sú  zdravé ovocie. Pre svoje liečivé účinky by sme ich mali mať doma vždy po ruke. 

Citróny sú zdrojom

vitamínu C a obsahujú množstvo minerálov a ďalších látok s medicínskymi účinkami.

 

Liečivé účinky

 

Pomáha pri bolestiach hlavy

Dokáže nás povzbudiť

Bojuje proti vírusom a baktériam

Citrón je prírodné antidepresívum

Citrón urýchľuje liečbu rán

Detoxikuje pečeň

Pomáha pri liečbe obličiek a močového mechúra

Podporuje náš imunitný systém

Citrón pomáha pri chudnutí

Pomáha k rýchlejšiemu spáleniu tuku

Výborný prostriedok proti prekysleniu nášho organizmu

Silný antioxidant

Čistí pleť

Posilňuje cievy aj srdce

Optimalizuje náš krvný tlak

Prečisťuje krv

Chráni naše telo pred rakovinou

Má antibiotické účinky

Znižuje vysoký cholesterol

Má močopudný účinok

Citrón je prírodné antidepresívum

 

Podľa tradičnej čínskej medicíny citrón používajte v lete, v zimnom období ho nepoužívajte, lebo Vás viac ochladí, čo organizmu neprospeje. Keď ste chorí, zabudnite na citrón. :-)     

Kyslosť citróna, energiu, ktorú chceme dostať na povrch, vťahuje do vnútra. Preto po odznení hlavných príznakov choroby  kašleme. Myslíme si, že na nás prišlo zase niečo iné, čo by sme mali liečiť inak. Podľa Číňanov je to však stále tá istá choroba a my sme ju nezvládli.

 

Použitie

Citrón používajte na dochutenie jedál z mäsa, rýb, zeleniny, na polievky, omáčky, múčniky, pripravte si osviežujúci nápoj, alebo ho môžete použiť ako čistiaci prostriedok na pleť, vlasy, nechty, či ovzdušie.

Recept

V kombinácii s nastrúhanou mrkvou, citrónovou šťavou, olejom dostanete do svojho tela chutný a aj liečivý šalátik. Pre zmenu  pridávam aj nakrájaný ananás.

Vyskúšajte.

Citrón

 

 

 

Mango
09. 07. 2017

Mango

 

Mango je v Indii populárne, stalo dokonca národným ovocím a celý svet pozná vďaka Indom chutný osviežujúci nápoj. Mango je malé najviac 15 centimetrov dlhé ovocie.

V Ázii sa využívajú aj zelené manga na rôzne kulinárske účely. Je potrebné ho nechať dozrieť pri izbovej teplote dokým bude mäkké. Mimo priamej konzumácie čerstvých, zrelých plodov sa využíva napríklad ako príloha k mäsám a omáčkam.

 

Zdroje

 

Mango je výborným zdrojom vitamínov A, B6, C, E, betakaroténu, draslíka, vlákniny a niektoré minerály ako draslík, fosfor, vápnik a kyselinu pantoténovú, vďaka ktorej máme krásne, zdravé, lesklé vlasy a nechty. Obsahuje málo tuku a sodíka. Plody môžu byť rôznej farby, veľkosti i tvaru.

 

Liečivé účinky manga

 

Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia

• Upokojuje nervy

• Zabezpečuje zdravý vývoj slizníc

• Oživuje farbu pokožky a vlasov

• Pomáha pri poruchách zraku a šeroslepote

 

Mango patrí medzi perfektné zdrojé mnohých účinných látok. Mnohé z týchto látok pôsobia ako antioxidanty, znamená to, že dokážu chrániť pred voľnými radikálmi, rovnako ako pred starnutím a degeneráciou buniek, takže sa podieľa na omladenie tela.

Je vhodné i pri držaní diéty. Extrakt z manga je dokonca súčasťou potravinových doplnkov na redukciu váhy. Ovocie má močopudné účinky, preto je veľmi vhodné konzumovať ho aj v rámci čistiacich kúr.

 

Mango je najlepšie jesť čerstvé, môžete ho pridať do ovocného šalátu, zmrzlinového pohára, alebo zjesť len samé. Býva používané ako príloha k mäsu, hydine, rybám alebo šunke. Nezrelé mango sa pre vysoký obsah škrobu používa ako zelenina. Plody sa mrazia a kandizujú, sú vhodné k príprave kompótov, džemov a čatní.

 

Recept

Šalát z manga na zdravé raňajky alebo desiatu.

Príprava jednoduchá a rýchla.

 

Postup:

Dužinu olúpaného a vykôstkovaného manga nakrájajte na kocky. Pokvapkajte citrónovou šťavou a pridajte biely jogurt. Všetko premiešajte a podávajte vychladené s lístkom mäty.

Vhodné aj pre celiatikov.

Mangovú kôstku nevyhadzujte, viete z nej vypestovať krásny mangovník.

Mango

 

Kakao
07. 07. 2017
Kakao
 
Kakao sa podávalo už  vládcom na kráľovskom dvore ako afrodiziakum a dnes ho pijeme ako zdraviu prospešný liek aj ako hormón šťastia. Kakao má rôzne odtiene, kvalitné má tmavo hnedú a poznáme aj odtieň červenej s horkou chuťou, svetlé aj tmavé.
Kakao sa vyrába zo semien plodov kakaovníkov, t.j. bôbov. Tie sa  pražia, drvia a melú. Z kakaového tuku, ktorý je mimochodom veľmi vzácny sa vyrába čokoláda. Kakaové maslo je zas veľmi lahodné a najmä zdravé. Vôňa dobrého kakaa je silne aromatická.
 
Čo obsahuje
 
Kakao obsahuje množstvo blahodárnych minerálov, vitamínov a antioxidantov, vlákninu, sacharidy, bielkoviny, tuk, vodu, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, mangán, sodík, selén, cholín, luteín, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín B, E, K, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.
 
Účinky kakaa
 
Kakao mleté alebo kakaové bôby majú v sebe veľa cenných látok, vitamínov, minerálov, ktoré pomáhajú proti únave,  pri zvýšenej horúčke, angíne, srdcových problémoch, anémii, problémy  s črevami a obličkami, vychudnutosťou, či dýchacími problémami. Pozitívne vplýva na našu odolnosť voči chorobám. Vyrovnáva cukrom vyvolanú kyslosť v ústach a chráni tak zuby pred zubným kazom. Pri chudnutí sú kakaové bôby chutnou a plnohodnotnou potravinou, no nesmiete to s nimi prehnať.
 
Kakaové bôby môžete jednoducho pridávať do jedál, kde sa Vám hodia. Ak práve nechudnete, tak môžete kakaové bôby jesť aj 5 krát do týždňa, sú lahodne horké a ľahko sa rozhryzú.
Kakaové bôby pridávajte pokojne do jogurtu, kaší, tvarohu, koktailu, ovocného šalátu, koláča, zmrzliny, torty, alebo ich jedzte samostatne.
 
Kakao
 
 
 

 

 

Ryža
06. 07. 2017
Ryža
 
Na svete rastie cez 7 000 druhov ryže a každá má svoju špecifickú vôňu, farbu, štruktúru i tvar. Ryža je najrozšírenejšou obilninou na svete, ktorou sa živí viac než polovica ľudstva. V jednom z čínskych prísloví sa hovorí, že jedlo bez ryže je ako krásne dievča, ale iba s jedným okom.
Ryža je pokrytá nestráviteľnou šupkou, ktorá sa odstraňuje, iba keď je ryža dozretá. Pod touto šupkou sa nachádza ďalší obal, ktorý sa necháva v prípade ryže naturálnej, alebo sa jej hovorí aj prírodná, hnedá alebo nie celkom správne celozrnná. Pri odstránení tejto šupky vznikne biela ryža.
Pri pravidelnej konzumácii ryže naturálnej si udržíte štíhlu postavu a prečistíte si svoje telo a dušu.
 
Čo obsahuje
 
Obsahuje polysacharidy, bielkoviny a malé množstvo kvalitného tuku.
Je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B a vitamínu E. Táto ryža obsahuje minerálne látky ako železo, mangán, zinok, horčík, draslík a často aj selén. Šálka uvarenej naturálnej ryže obsahuje až 88 % dennej dávky mangánu. Naturálna ryže obsahuje až 7x viacej vlákniny ako biela ryža.
Obsahuje ochranné látky lignany a podľa niektorých štúdií dokážu spomaľovať rast rakovinových buniek a sú považované za ochranu pred takzvanými hormonálne podmienenými rakovinami, ako je rakovina pŕs.
 
Čo dokáže
 
Je ľahko stráviteľná obilnina, ktorá ukľudňuje nervový systém a pomáha liečiť depresie preto, že je naturálna a obsahuje veľa vitamínu B. 
Zachováva správnu funkciu čreva, pomáha predchádzať zápche a preto znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.
Je to potravina, ktorá sa radí medzi najmenej alergické  a jej veľkou výhodou je, že neobsahuje lepok, ktorý sa stáva veľkou záťažou pre mnohých bežne sa stravujúcich ľudí.
Podľa čínskej medicíny naturálna ryža posilňuje slinivku a slezinu, ukľudňuje žalúdok a črevá a odvádza z tela toxické látky.
Naturálna ryža je najharmonickejšia a energeticky najvyváženejšia obilnina. Pravidelná konzumácia posilňuje kondíciu, čistí organizmus od škodlivín, zachováva správnu funkciu čreva, reguluje hladinu cholesterolu. Je ideálna pre ľudí s cukrovkou, pretože udržuje nízku hladinu krvného cukru. 
 
Používa sa hlavne so zeleninou, s tofu, s tempehom, alebo rôznymi lúšteninami. V kombinácii s mäsom je ťažko stráviteľná. Pri pečení chleba skúste pridať trošku uvarenej ryže do cesta na chleba. Aj moja babka používala ryžu pri pečení chleba.
 
 
Ryža
 
 
 
 
Figy
06. 07. 2017
FIGY 
 
Figy sú  sladká a liečivá pochúťka. Liečivé sú plody a aj celá rastlina.
Poznáme čerstvé a sušené plody figy. Figa je orientálne ovocie zo stromu figovníka.
Pomáhajú spaľovať tukové vankúšiky a dokážu toho viac ako si myslíme aj pri problémoch so srdcom, či kosťami.
Figy sú pri spaľovaní tukových zásob skutočne nesmierne účinné. Obsahujú látky, ktoré pomáhajú telu udržovať stabilnú hladinu cukru v krvi. Okrem toho majú aj nízky glykemický index. 
 
Obsahujú
 
Vodu, bielkoviny, vlákninu, sacharidy, tuk, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, selén, mangán, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú
 
Účinky 
 
Podporujú obranyschopnosť
Antispetické účinky
Prírodné antidepresívum
Prevencia Osteoporózy
Podporuje tvorbu kostného tkaniva
Podporujú trávenie a zlepšujú vyprázdňovanie
Prečisťujú hrubé črevo, odstraňujú plynatosť
Účinky sú močopudné 
Odstraňuje nadbytočnú vodu z tela
Prečisťuje obličky a močové cesty
Zlepšujú kvalitu pleti
Liečia kožné ochorenia
Odstraňujú vysoký cholesterol
Znižujú vysoký krvný tlak
Prečisťujú cievy
Prevencia pred srdcovocievnymi ochoreniami
Podporuje funkciu mozgu a pamäti
Upokojuje nervový systém
Prevencia Anémie
Podporuje tvorbu červených krviniek
Podporia aj chudnutie
 
 
Sušené figy pridávajte do jogurtov, kaše, tvarohu či do ovocných šalátov. Konzumujte ich aj  jedenkrát za deň a aspoň 3 krát do týždňa. Vhodné sú na desiatu a na olovrant. Po ich konzumácii dochádza k zníženiu pocitu hladu a vy už tak nebudete mať chuť na kalorické bomby v podobe čokolád či sladkých cukroviniek.
 
Figy
 
 
 
Figy
 
 
 
Med
05. 07. 2017
Med 
 
Med je produkt veľmi usilovných malých včeličiek,:-) ktoré vraj vkladajú do medu nekľudnú energiu.
Med pravý a nefalšovaný sa považuje za liečivý prírodný produkt. Med je zmes vody a dvoch jednoduchých cukrov: fruktózy a glukózy. Niektoré medy obsahujú aj malé množstvo sacharózy.
Med obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Taktiež obsahuje organické kyseliny, zdraviu prospešné enzýmy a aminokyseliny a najmä látky, ktoré zabraňujú rastu baktérií, preto má tak dlhú trvanlivosť a prababičky ho používali na konzerváciu potravín. Obsahuje aj vitamíny, minerálne a hormonálne látky a to vitamín B2, B6, železo a mangán.
 
Účinky na zdravie
 
Má silné antibiotické a protizápalové účinky a posilňuje imunitu.
Spolu s bazovým čajom napomáha proti kašľu a zápalom dýchacích ciest.
Med má dezinfekčné účinky, to znamená, že pomáha hojiť rany a popáleniny. Má ukľudňujúce účinky a je vhodný pri nespavosti. Doporučuje sa v tehotenstve a pri chudokrvnosti. Je lepšie stráviteľný než repkový či trstinový cukor a nie je tak návykový ako cukor. Kvalitný med nezvyšuje hladinu cukru toľko ako repkový či trstinový cukor. Používa sa na posilnenie cievy, srdca a doporučuje sa jesť med so škoricou. Veľmi často sa doporučuje jesť med pri bolestiach žalúdka, na kloktanie proti zápachu z úst a kožných infekciách. 
Odborníci sa zhodli na tom, že sa med nedoporučuje podávať deťom do 1 roka.
Najkvalitnejšie účinky medu majú lesné, jedľové medy. Výborné sú aj medovicové z duba a lipy.
 
Chrám v Luxore:
„Pi mlieko, jedz med, cvič, chodievaj do divadla a dožiješ sa vysokého veku“.
 
Med
 
 
 
 
Reďkvička
05. 07. 2017
Reďkvička
 
Poznáme rôzne druhy reďkvičiek a každá pôsobí priaznivo na zdravie a sú pomocníkmi pri prevencii pri rôznych zdravotných problémoch.
 
Ak hľadáte preventívny prostriedok pred vznikom močových kameňov, do šalátu pridajte červené reďkovky. Pri liečbe obličkových kameňov, majú navrch zas biele reďkovky!
Hovorí sa, že reďkvička je v Japonsku  zeleninou číslo jeden. V chladničke vám vydrží aj niekoľko týždňov, detoxikuje organizmus.
Ak chcete chudnúť, doprajte si diétu pomocou reďkvičky.
Obsahuje veľa vitamínu C, ktorý pomáha zlepšovať vašu imunitu a má antioxidačné účinky. V dôsledku toho dokáže reďkovka váš organizmus skvele detoxikovať. Taktiež obsahuje veľa aktívnych enzýmov, ktoré pomáhajú vášmu tráviacemu ústrojenstvu správne fungovať. Dokonca by nemala chýbať ako príloha ku ťažkým a mastným jedlám.
Obsahuje veľa vitamínu C, ktorý pomáha zlepšovať vašu imunitu a má antioxidačné účinky. V dôsledku toho dokáže biela reďkovka váš organizmus skvele detoxikovať. Taktiež obsahuje veľa aktívnych enzýmov, ktoré pomáhajú vášmu tráviacemu ústrojenstvu správne fungovať. 
 
Dokonca by nemala chýbať ako príloha ku ťažkým a mastným jedlám.
Reďkvička
 
 
Špargľa
05. 07. 2017
Špargľa
 
Špargľa bola už v minulosti luxusnou zeleninou, konzumovali ju v najdrahších hoteloch labužníci vysokých vrstiev.
Odborníci špargľu považujú za elixír zdravia a mladosti. 
Táto zelenina pre svoje cenné látky organizmus posilňuje, lieči a pôsobí ako afrodiziakum. 
 
Čo obsahuje?
 
Obsahuje veľké množstvo vody, vlákniny, bielkoviny, malé množstvo sacharidov preto ju môžu konzumovať aj dieabetici, Obsahuje vitamíny C, B, E, betakarótén, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú. Špargľa je zdrojom minerálov a stopových prvkov ako zinku, draslíka, jódu, železa, vápnika, horčíka, mangánu, síry, medi a selénu.
 
Ako pôsobí?
 
Posilňuje cievny systém, srdce, zlepšuje krvotvorbu, podporuje činnosť čriev, očisťuje organizmus od škodlivín, zásobuje mozog. Podporuje činnosť obličiek, močového mechúra, pečene a žlčníka. Má regeneračné, tonizujúce a upokojujúce účinky. Zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov.  
 
Na špargli sú najcennejšie hlavičky preto ich neodstraňujeme. Je ľahko stráviteľná, pre svoj nízky obsah kalórií  vhodná pri redukčných diétach.
 
Špargľa
 
Trstinový cukor
04. 07. 2017
Trstinový cukor
 
Čistý prírodný trstinový cukor, ktorý je nechemicky spracovaný je výživnejší a pre naše telo ľahšie stráviteľný. Hnedý trstinový cukor obsahuje jednoduché cukry – fruktózu a minerálne látky potrebné pre náš organizmus. V takomto trstinovom cukre sú zachované cenné prírodné zložky a nepriberá sa z neho. Myslíte na to, že všetko s mierou.
Ak chcete, aby boli zachované v cukre všetky cenné zdraviu prospešné látky kupujte taký cukor, ktorý sa získava odparovaním a kryštalizáciou a môžete ho pokojne vymeniť za cukor biely rafinovaný.
 
Aké účinné látky obsahuje?
 
Sú to sacharidy, bielkoviny, vitamín B3, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, vápnik, železo, fosfor, draslík, cholín, horčík, sodík, mangán, selén, betaín.
 
Účinky trstinového cukru
 
Dodáva množstvo energie a tým zlepšuje pamäť a pozornosť.
Ak chcete chudnúť, tak len s veľmi malým množstvo cukru a preto si strážte príjem sacharidov, aby ste si chudnutie zbytočne nespomalili. Ak pocítite chuť na sladké prijímajte potraviny, ktoré sú plnohodnotné  a to vo forme bio ovocia, zeleniny alebo orechov a slaďte medom.
Trstinoový cukor
 
 
 
Marhule
04. 07. 2017
Marhule
 
Využite sezónu marhúľ, lebo marhule sú známe svojím výborným zdrojom vitamínov A, C, B, draslíka a vlákniny, majú aj veľa vitamínov B, E a K, rastlinných bielkovín, niacínu, medi a mangánu. Oranžová farba naznačuje, že sú bohaté na rastlinné farbivá karotenoidy, najmä na betakarotén, zeaxantín a luteín.
 
Ako pomáhajú
 
Marhule zlepšujú zrak a pôsobia antisepticky. Množstvo draslíku v marhuliach prospieva srdcovo-cievnemu systému.  Omladzujú a ozdravujú pleť, vlasy a nechty, kyselina pantoténová podporuje vitalitu a odbúravanie tukov, spolu s kyselinou listovou spomaľujú šedivenie vlasov. Niacín zas pôsobí upokojujúco na nervy a zlepšuje náladu.
 
Marhule obsahujú
 
napríklad látky, ktoré pomáhajú spaľovať tuky, pozor však na konzumáciu tohto ovocia v podobe džemu alebo zaváraniny s pridaným cukrom. Aj sušené marhule obsahujú viac cukru ako rovnaké množstvo čerstvých marhúľ.
Zrelé marhule sú najlepším zdrojom železa pre tvorbu červených krviniek
 
Domáce ovocie je z hľadiska výživy cenné preto, že rastie a dozrieva v našich prirodzených geografických podmienkach a poskytuje nám hlavne vitamíny, bioaktívne látky a vlákninu.
Ovocie je najlepšie jesť čerstvé, pretože skladovaním, prepravou, mrazením alebo konzervovaním stráca množstvo hodnotných látok. Sušené marhule odstraňujú zápchu, stačí konzumovať 3- 4ks denne.

Marhule

Marhule

Červený melón
22. 06. 2017
Červený  melón 
 
Melón je druh zeleniny. Nesprávne  považovaný za ovocie. Chutný, šťavnatý a plný vody vám kedykoľvek uhasí smäd, povzbudí a dodá energiu. 
Melóny sa delia na dve skupiny: veľké vodové s červenou dužinou a menšie cukrové s bielou, zelenou, žltou až oranžovou dužinou.
 
 
Čo obsahuje červený melón?
 
Vysoký obsah vody, nízky obsah kalórii a tým pádom aj cukru, vitamíny a minerály sú predurčené pre pozitívny vplyv na Vaše telo.
90% vody, vitamín C, B, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, železo, sodík, horčík a  antioxidanty
 
 
Účinky na zdravie
 
Antioxidanty melóna zabezpečujú prevenciu pred rakovinou
Obsah železa je vhodný pri anémií a počas menštruácie
Vysoký obsah vody reguluje vodu v tele, je močopudný, takže odvodňuje nadbytočnú vodu z tela a je vhodný pri ľadvinových kameňoch
Vláknina podporuje správne vyprázdňovanie a tak prečisťuje telo a aj lymfatický systém
Vápnik podporuje výživu kostí, zubov a kvalitu vlasov a nechtov
Melón odkysľuje telo (znižuje pH), pomáha pri pálení záhy
Pravidelnou konzumáciou melóna môžu muži prirodzene zvýšiť svoju erekciu (prírodná Viagra)
Konzumáciou melóna si zlepšíte kvalitu spánku
Vďaka melónu si hydratujete svoje telo, zároveň odstránite nadbytočnú vodu a vaše trávenie a močové cesty budú pracovať rýchlejšie a spoľahlivejšie.
Pozitívne vplýva na chudnutie, preto si ho zaraďte do svojho jedálnička. 
 
 
 
Červený melón
 
 
Paprika
17. 06. 2017
Paprika
 
Poznáme mnoho druhov tejto zeleniny. 
Každá paprika obsahuje iné druhy látok, preto aj pomáhajú pri rôznym zdravotných ťažkostiach ináč. Papriky sa rozlišujú nielen farbou, ale aj chuťou, pretože to príroda takto jednoducho zariadila.
 
Každá farba však v sebe ukrýva rôzne vitamíny a je tomu aj u týchto paprík. 
Na tanieri by ste mali mať každý deň všetky farby – od zelenej, cez žltú, oranžovú, červenú až po modrú. V každej farbe sa totiž nachádzajú iné živiny, minerály a vitamíny, ktoré spoločne utvoria ucelenú mozaiku všetkých látok, potrebných pre vaše zdravie.
červená paprika, zvaná aj „kápia“, najvyšší obsah vitamínu A a E. Obidva vitamíny sú silné antioxidanty, vďaka čomu chránia naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pôsobia preventívne proti rakovine. Vitamín A navyše priaznivo vplýva aj na zrak, má význam pre sliznice, ale aj kosti. Vitamín E je dokonca najdôležitejší a najsilnejší antioxidant v tele. Je potrebný pre normálny vývoj a nervovo-svalový systém. Tak isto obsahuje aj vitamín C, ktorého sa v nej ukrýva až podstatne viac ako napríklad v pomarančoch. Taktiež obsahuje až 9 krát viac betakaroténu. Pôsobí preventívne aj proti ochoreniam srdca, či problémom s krvným tlakom.
Čo robiť ak vám paprika spôsobuje tráviace problémy? Mohlo by to byť aj kvôli šupke, ktorú nie každý znáša. A preto dajte šupku preč.
 
Paprika
 
Paprika
 
 
 
 
Žltý melón
17. 06. 2017
Žltý melón
 
Melón svojím obsahom vitamínov a minerálov je vhodný aj pre diabetikov, má nízky glykemický index.
Obsahuje až 85 % vody, ktorá dodá telu energiu a príjemne osvieži. 
Táto zelenina detoxikuje telo od škodlivín. Lieči problémy s trávením, zlepšuje vyprázdňovanie, posilňuje obranyschopnosť organizmu, redukuje stres a nervozitu, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáha pri problémoch so spánkom. :-)
Vitamín A, ktorý obsahuje je dôležitý pri tvorbe pigmentu.
Ľudia, ktorí držia diéty podľa krvných skupín jedia žltý melón, a práve tento melón zabraňuje ukladaniu tukov. Ak nemáte po ruke žltý melón, tak mi máme pre vás Cantaloupe melón.
 
Žltý melón
 
 
Moje obľúbené knihy
 
Jarmila Mandžuková – Čo vám chýba, keď...
 
Autorka píše jednoducho a zrozumiteľne o viacerých chorobách a ako ich môžete rýchlo a jednoducho zvládnuť. Sú tam rozpísané vitamíny, minerály a stopové prvky na ktoré nesmiete zabúdať.  Podľa nej si môžete zostaviť jedálny lístok a rôzne užitočné rady pri jeho zostavovaní.
 
Hanka Zemanová – Bio Abecedář
 
Naučíte sa podľa nej variť a to tvrdia aj ženy, ktoré už niekoľko rokov varia. Je to kompletný sprievodca pre všetkých priaznivcov kvalitných potravín, aj pre tých ktorí sa zaujímajú o zdravie a zdravý životný štýl. Ako zaradiť biopotraviny do jedálnička. Dozviete sa v nej o potravinách, načo sú a ako sa používajú, kde ich kúpite, čo je zdravšie a aké sladkosti sú pre deti lepšie a čím sladiť, alebo soliť.  Hovorí o tom či sú biopotraviny naozaj zdravšie. Hanka Zemanová zhromaždila pre vás výskumy, doporučenia odborníkov ako aj pohľad západnej a čínskej dietetiky, ayurvedy a makrobiotiky.
 
Antónia Mačingová – Najedzte sa do štíhlosti 1
Držiteľka úžitkových vzorov
 
Dočítate sa v nej o sile ktorú potrebujete dosiahnuť a  aký na to potrebujete systém.
V tejto knihe nájdete aj rady podľa krvných skupín a schodíkovú metódu chudnutia, či 28 dňový program harmonizácie organizmu. Páčia sa mi všetky jej knihy, ale táto je základ.
Moje obľúbené knihy
 
Jablká
31. 05. 2017
Jablká
 
Jablko je voňavé ovocie stromu, ktoré je dostupné v našich záhradách. Svojimi vlastnosťami, chutné, šťavnaté a zdravé. 
Obsahuje radu prospešných látok pre naše zdravie, preto pred ananásom najprv jablko.
 
Vitamín C alebo betakarotén a vláknina v šupke jablka sú dôležité pre činnosť čriev a správnu funkciu srdca a krvného obehu. Očisťuje organizmus a zmierňuje hladinu cholesterolu v krvi. 
Jablko obsahuje rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu, čistí zuby a dezinfikuje ústnu dutinu.
 
Jablká môžeme nakrájať, nastrúhať aj so šupkou a každý deň pridať do kaší, musli, mrkvy na raňajky. 
V ľudovom liečiteľstve sa považuje za skvelý liek pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Tento druh nášho ovocia je povolený konzumovať aj diabetikom a aj celiatikom. Majú nízky obsah cukru a málo kalórií, obsahujú až 85 % vody a po jablkách sa nepriberá aj keď sú sladké.
 

Jablká

 

Voda
31. 05. 2017
Voda
Základ života
 
Počujeme často o tom, že najlepšie je piť vodu každé ráno a to hneď po prebudení sa. Vedecké výskumy dávno potvrdili blahodárny vplyv tohto zvyku na zdravie a tvrdia, že voda je u Japoncov veľmi účinným liekom pre známe vážne ochorenia ako bolesti hlavy, migrény, srdcové ochorenia, epilepsiu, obezitu, bronchiálnu astmu, zápaly kĺbov (artritídy), tuberkulózu, meningitídu, ochorenia močových ciest (vrátane obličiek), zápchu, zrakové problémy, maternicu, nádory, menštruačné ťažkosti, zápaly horných a dolných dýchacích ciest, duševné ochorenia a iné.
Piť vodu je prospešné nielen pre chorých, ale aj pre zdravých, mal by to byť bežný stravovací návyk. Hovorí sa, že bez vody sa nedá žiť, a preto si ju vážte a doprajte si ju v dostatočnom množstve čistú a nesladenú. Nezabúdajte na každodenný pitný režim.
Ak chcete vyriešiť rôzne zdravotné problémy pite dostatočné množstvo tej najčistejšej vody.
Pite toľko vody, aby ste nepociťovali smäd, ako ho už zacítite je najvyšší čas siahnuť po dúšku čistej, nie veľmi studenej vode.
 
Rozoznávame 9 druhov vody.
 
Existuje tvrdá voda, surová voda, prevarená voda, mäkká voda, dažďová voda, snehová voda, filtrovaná voda, de-ionizovaná voda a destilovaná voda.
 
Účinky minerálnych vôd Minerálkam môžeme pripísať určitú liečivú silu. Podľa chemického zloženia však môžeme určiť, ktorá minerálna voda nám môže pomôcť s našimi zdravotnými problémami. Slovensko je na výskyt minerálnych a termálnych vôd mimoriadne bohaté. Pripomeňme si teda niektoré z nich.
Baldovská: tráviaci trakt, choroby žlčníka, osteoporóza
Budišská: choroby dýchacieho systému, činnosť obličiek, tráviaci trakt, dopĺňa vápnik
Brusnianka: funkčné ochorenia čriev, pankreasu, žlčníka, doplnok pri športe a ťažkej práci
Cígelská: nadbytočná tvorba žalúdočnej kyseliny, žalúdočný a črevný katar, ochorenie lymfatického systému
Fatra: žlčové kamene, cukrovka, nadbytok žalúdočnej kyseliny
Gemerka: silný protistresový a aktivizujúci účinok
Kláštorná: vhodná pri fyzickej záťaži, športových výkonoch
Korytnica: cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, choroby tráviaceho traktu, nedostatok vápnika
Ľubovnianka: choroby žalúdka a čriev, obličiek, pečene, močových ciest, niektoré gynekologické a nervové choroby
Lucka: priaznivý pomer vápnika a horčíka je významný pre rast a vývoj kostí
Mitická: poruchy tráviaceho traktu, zápaly močových ciest
Rajec: vhodná na dennú konzumáciu pre vyváženosť minerálnych látok
Salvator: tráviaci trakt, veľký obsah železa
Šaratica: odtučňovacie a redukčné diéty, poruchy vyprázdňovania
Vincentka: choroby horných dýchacích ciest, hlasiviek, vredové choroby žalúdka a dvanástorníka, edémy pečene
Urobte pre seba niečo dobré, dopĺňajte si pravidelne pitný režim aj minerálkami vhodnými pre vás.
 
Vodu potrebuje pre svoj život človek, zvieratá, kvety a všetko čo je živé.
Používame ju na varenie, pečenie, umývanie, pranie a rôzne kúpele a v priemysle.
 
Z vody si môžete uvariť chutný čaj, tak napríklad šípkový, slamihový , chanca piedrový, ktorý vám pomôže pri rôznych zdravotných ťažkostiach.
Vodu si môžete ochutiť sirupom z brusnice, ale najlepšie je piť pravidelne čistú vodu.
 
 
 
Cesnak
30. 05. 2017
ALLIUM sativum
Cesnak kuchynský
 
ALLIUM sa zaraďuje sa do čeľade ľaliovité (Liliaceae).
Cesnak kuchynský (Allium sativum) je rastlina z čeľade cesnakovité (Alliaceae). 
Cesnak kuchynský pravdepodobne pochádza zo strednej Ázie, kde vznikol z divo rastúceho druhu Allium longicuspis. Používa sa ako zelenina, korenina alebo liečivá rastlina.
 
Charakteristická cesnaková aróma, patrí medzi charakteristické arómy jedál z kuchýň celého sveta.
 
Cesnak kuchynský sa používa ako prísada v surovom stave, ako aj prísada varených jedál, studených a varených omáčok či na výrobu extraktov v (olivovom) oleji, vo forme rôznych pást z čistého nasoleného cesnaku alebo aj v zmesiach s paradajkami, zázvorom...
 
Liečivé účinky cesnaku
 
Využíva sa nielen ako zelenina, ale aj v ľudovom liečiteľstve má cesnak kuchynský široké použitie. Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest. Podporuje uvoľnenie prietoku krvi, je dobrý na zníženie vysokého krvného tlaku, znižovanie hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, pôsobí aj proti črevným parazitom.
 
Použitie:
 
Cesnak má mnohostranné použitie: v domácnosti ho používame nielen v surovom stave ale aj na varenie, ako prísadu do obľúbených jedál. Na liečebné použitie ho používame hlavne pre jeho antibakteriálne účinky. Priaznivo ovplyvňuje črevnú flóru, pôsobí proti jedovatým splodinám ako detoxikans, proti kŕčovo, ovplyvňuje tvorbu a vylučovanie žlče, pôsobí aj na črevné parazity, je podporným prostriedkom proti infekčným ochoreniam. Ďalej pôsobí proti zvýšenému krvnému tlaku, pri artérioskleróze, aplikuje sa pri paradentóze i na mokvavé rany.
 
Cesnak
 
Paradajky
30. 05. 2017
Paradajky
 
Paradajky aj zemiaky sa dostali z Ameriky do Európy a od začiatku sa viedol spor o to, či ich máme priradiť k zelenine alebo k ovociu. 
Tento spor ukončili až súdom v roku 1893. Za dovoz ovocia sa totiž v tom čase neodvádzala daň. Nakoniec zaradili medzi zeleninu a tam patrí až dodnes. Okrem chutnej potraviny však v sebe ukrýva množstvo výživných a liečivých látok, ktoré zostávajú niekedy pred nami utajené. Aspoň jedna denne. Túto zeleninu nazývajú vďaka bohatému zdroju priaznivých látok tiež darom z božej záhrady. Poznáme niekoľko druhov paradajok: žltú, zelenú, cherry, fialovú, červenú.
 
Každý z nich má takmer identické zloženie vitamínov a minerálov, no najbohatším zdrojom, je klasická červená kríčková. 
Obsahuje A, B, E a C vitamín, ktorý je tu zastúpený v takom množstve, že vám stačí zjesť jeden väčší kus, aby ste pokryli jeho odporúčanú dennú dávku. Skladá sa aj z kália, ktoré je vynikajúce ako prevencia srdcovocievnych chorôb. Ich pravidelná konzumácia zabraňuje aj infarktu. Milé dámy určite teraz zvýšite pozornosť! Paradajky spomaľujú starnutie. Napomáhajú obnove buniek a majú priaznivé účinky na pleť.
 
Paradajka obsahuje:
Vitamíny A, B, C, E, kálium, vláknina, vápnik, draslík, železo, fosfor, bielkoviny, minimum sacharidov, horčík, karotín a antioxidanty
 
Účinky na zdravie
 
Posilňuje  imunitu
Spomaľuje starnutie
Pri akné
Znižujú riziko rakoviny
Prevencia pred kožnými chorobami
Upchatých cievach, trombóze
Znižujú riziko srdcovo-cievnych chorôb
Bojujú s nadváhou
Pomáha tráveniu
Zlepšujú zrak, vlasy a nechty
Ateroskleróze, cukrovke
 
 
Zrelé plody sú bohaté na vlákninu. Ak vás trápi pocit nafúknutého brucha alebo ak máte problém so stolicou, odporúča sa zjesť dve paradajky denne. Ich konzumácia pôsobí dobre aj na poruchy trávenia ako sú ľudovo povedané „zablokované črevá“ a veľké množstvo kyseliny žalúdočnej. Obsahujú ľahko stráviteľné cukry a organické kyseliny dobré na našu imunitu. Možno ste nevedeli, že sú tiež výbornou prevenciou pred tvorbou žalúdočných vredov. Nielen preto by paradajky nikdy nemali chýbať na našich tanieroch. Vždy však majte na pamäti, že by ste mali uprednostniť bio produkty, ktoré neboli postrekované umelými hnojivami. Ideálne by bolo, keby ste si ich vypestovali samé doma. Tým, že úplne dozrejú na slnku, totiž zvyšujú svoju liečivú hodnotu a určite to postrehnete aj na ich chuti.
 
 
Tomanín pridávaný v liečivách
Lekári vedia o výnimočnej sile paradajok. V medicíne ich teda využívajú na protizápalové liečby. V laboratóriu sa z nich odoberie alkaloid tomanín, ktorý sa potom pridáva do liekov. Tie sa používajú aj na zlepšenie imunity a majú taktiež protiplesňové účinky. Vedci taktiež dokázali, že paradajky prispievajú k úspešnej liečbe rakoviny. Majú v sebe totiž niekoľko antioxidačných zložiek, ktoré nás nielen chránia pred týmto ochorením, ale v začiatočnom štádiu nám pomôžu bojovať s ním. V tomto prípade by ste denne mali zjesť toľko paradajok, koľko vládzete. Nezabudnite ich však kombinovať aj s ostatnou zeleninou a ovocím.
 
 
Obsahuje aj zázračný lypokén
 
Zelenine dodáva červenú farbu zázračný lypokén, ktorý sa nachádza v šupke. Má antioxidačné účinky, ktoré ničia voľné radikály. Volajú ho aj vnútornou strážou nášho organizmu. Práve táto zložka je najúčinnejšia v prevencii pred rakovinou žalúdka, kože, pľúc, prostaty a prsníka. Začal pridávať do rôznych vitamínových preparátov. Lepší je však v prírodnej forme, takže ak máte zvyk pred varením paradajku ošúpať, nerobte to.
Lypokén totiž zosilnie svoje účinky až po uvarení. Výborné sú teda doma vyrobené kečupy a lečá, do ktorých sme nepridávali žiadne umelé konzervanty.
 
 
Použitie paradajky:
Surové, aj varené
 
Rovnako ako aj iné ovocie a zeleninu, aj paradajky je najlepšie konzumovať v surovom stave. Podávajte ich s olivovým olejom, bazalkou a morskou soľou, ktoré zvyšujú ich liečivú silu. Nezabúdajte však na to, že lypokén dostanete z nich pri varení. Takže ich prípravu si zvoľte pol na pol.
 
Paradajky
 
Paradajky
 

Vajcia
04. 05. 2017
Vajcia
 
Vajcia obsahujú zárodok života a ľudia sa od pradávna snažili využívať ich tajomnú energiu. V staroveku sa najčastejšie používali slepačie vajcia a zbierali sa aj vajcia od rôznych vtákov.
Sú symbolom Veľkej noci,  vzkriesenia prírody a svetová mytologia im pripisuje božský pôvod. Liečitelia a šamani ich používali ako liek. Posilňujú sexuálnu túžbu, aj ako ochranný prostriedok pred zlom, krupobitím a bleskom.
Moderná doba odsúdila sliepky do klietky a vajcia podrobila striktnej dietetickej analýze. Výsledok je, že ľudia sa boja jesť vajcia kvôli cholesterolu. Pritom vajíčka sú dokonalé posilňujúce a taktiež plnohodnotná potravinou. Pravda je taká, že všetkého sa má jesť s mierou. 
Ak patríte medzi ľudí citlivých na cholesterol zo stravy, potom by ste nemali jesť viac ako 3 vajcia za týždeň. Pri jedení väčšieho množstva ako 7-10 kusov za týždeň /počítajte aj v polotovaroch, buchtách či koláčov/ je nutné znížiť konzumáciu iných koncentrovaných potravín ako sú tvrdé syry, mäso. Ináč budete prijímať  veľké množstvo bielkovín, nasýtených tukov, cholesterolu a taktiež energie.
 
Tradičná čínska medicína používa vajcia ako posilňujúci prostriedok po potrate. Doporučuje ho ako posilnenie krvi, pre dodanie vlhkosti. Bielok sa používa k ochladeniu horúcich stavov, detoxikácii a pri kašli. Vaječný žĺtok sa používa pri nespavosti, pre slabšie deti a pri spomínanom potrate. Bielok a žĺtok sú rovnako cenné.
 
Na trhu sa objavujú rôzne druhy vajec. Ak kupujete vajcia, všímajte si číselného kódu na vajci – nápisy a krásne obrázky nemusia hovoriť o správnom chove zvierat. Vyberajte si vajcia s číselným kódom ktorý začína 0 alebo 1.
Vajcia z výbehového chovu, kde majú kury prístup k paseniu sa na tráve, majú vyšší obsah omega 3 mastných kyselín, vitamínu D a aj podľa niektorých štúdií vitamínu B12. Bio vajcia obsahujú viac lecitínu, tukov a karotenoidov.
Bio vajcia pochádzajú z ekologického chovu a je neporovnateľné, ohľaduplnejšie než bežný chov, preto krmivo a prístup na pastvu stojí za kvalitou vajca. Ak chcete domáce farmárske vajcia musíte poznať ich históriu a okolie v ktorom sú sliepky chované. Dávajte si pozor na čerstvosť, lebo najzdravšie  sú tie najčerstvejšie.
 

 

 

 

 

Ananás
04. 05. 2017
ANANÁS :-)
 
Určite poznáte tropické ovocie, ktorému hovoríme ananás. Je to chutné a zároveň sladké ovocie, bohaté na nutričné látky.
Ananás má v angličtine doslovný preklad „smrekové jablko“. Svojím tvarom sa podobá na šišky smrekov. Krištof Kolumbus priviezol ananás do Európy z Ameriky počas jednej zo svojich výprav.
Ananás servírovali už v stredoveku ako extravagantné  exotické ovocie na najprestížnejších banketoch. Dnes ho určite nájdete v takmer každých väčších potravinách a supermarkete.
Ananás poznáme, čerstvý, sušený s cukrom, alebo bez cukru,  zaváraný v podobe kompótu, džúsu, šťavy.
V krajinách Južnej Ameriky sa toto ovocie cení pre svoju skvelú chuť a pre jeho liečivé účinky na tráviace problémy a zápaly.
Ananás má veľa účinných látok, preto využite ich účinky pre svoje zdravie.
Pri výbere plodov ananásu si treba dať pozor, pretože nevyzretý ananás má trpkú a horkú chuť.
Ananás má potrebné živiny, ktoré Vám pomôžu pri redukcii hmotnosti a tiež pri udržaní 100% zdravia. 
 
Obsahuje
 
Vodu, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály: vápnik, fosfor, meď, mangán, železo, zinok, draslík, horčík, kyseliny listovú a pantoténovú a vitamíny A, B, C, E a K.
Bromelín, ktorý  je účinný aj v prevencii srdcových chorôb, pretože výrazne znižuje riziko trombózy.
 
Účinky
 
Podporuje kostnú a svalovú stavbu
Podporuje trávenie
Prečisťuje tráviaci trakt od škodlivín
Zlepšuje pravidelnú stolicu
Znižuje vysoký cholesterol
Znižuje vysoký krvný tlak
Šťava pomáha zlepšiť kožné problémy
Pomáha tráviť bielkoviny
Zvyšuje imunitu
Chráni telo pred pôsobením baktérií a črevá pred parazitmi
Má protinádorové účinky
Riedi hlien
Pozitívny vplyv na vlasy, nechty, pokožku
Účinky ananásu – chudnutie
 
Ananás je vhodný na chudnutie pre svoje pozitívne vlastnosti a účinky na celý organizmus a neobsahuje veľa kalórii.  Jedzte ananás aj dvakrát do dňa v rôznych podobách. Najlepšie je konzumovať ho čerstvý a urobte si z neho chutnú šťavu. 
Využiť ananás v kuchyni môžete  na rôzne spôsoby, či už do šalátov, koktailov, džúsov, pri varení k hydinovému, bravčovému, hovädziemu mäsu a taktiež pri pečení do  koláčov, dezertov. Používa sa aj na kozmetické účely, masky na tvár a vlasové kúry.
 
 
Recept
 
Ananásovo - mrkvový šalát 
4 – 5 porcie / bezlepkový
 
Ingrediencie
 
1 ks ananás
3 ks mrkva
1 ks limetky /šťava/
1 ČL trstinový cukor
1 PL agávový sirup
 
Postup
1. Ananás očistite pokrájajte na kocky.
2. Očistenú mrkvu nastrúhajte na jemno.
3. Ananás a mrkvu v miske zmiešajte, zalejte limetkovou šťavou, pridajte trstinový cukor a agávový sirup.
4. Všetko spolu dôkladne premiešajte a podávajte samostatne na desiatu alebo ako šalát k hlavnému jedlu.
 
Moja rada
Potrebujete upevniť svoje zdravie, tak teda používajte javorový sirup, a ten pôsobí aj proti artérioskleróze a reguluje cholesterol.
 
 
 
ananás z videa
 
 
ananás
 
 
 

Himalájska soľ

Rozpúšťa v tele usadeniny chloridu sodného, ktorý s vápnikom, cholesterolom a inými látkami skryštalizoval. Pôsobí prečisťujúco na žalúdok, črevá, preto si dajte na lačný žalúdok lyžičku SOĽANKY a zapite to vodou.
Himalájska soľ takmer okamžite upraví krvný tlak, pritom treba piť hodne vody. Úprava sa prejaví už po 2 – 3 dňoch. Najneskôr svoj tlak zrazíte na normálny stav za 3 – 6 mesiace.
Pôsobí proti astme a alergiám.
Zábaly 10% soľného roztoku tlmia horúčku a bolesti svalov.
1% roztok je vynikajúci na čistenie očí a nosnej dutiny.
Krv obsahuje približne 1% soli. Takýto roztok natiahnite cez nosné dierky priamo do vnútra a cez ústa, alebo druhú dierku ho vytlačte. Nebude Vás v nose nič páliť a vydezinfikujete si vnútorné dutiny.
10% roztok je vhodný na čistenie rán, pokožky, uší a kožné choroby.
Ak vyradíte chlorid sodný a aj silne spracované potraviny, tak nastane:
- úprava tlaku
- schudnutie
- vyčistenie pokožky, kožné problémy
- zmiznú astmy a alergie, 
- zmizne bolesť žalúdka, pálenie záhy
- zmiznú bolesti hlavy, uši
- zmiznú bolesti kĺbov a typická ranná tuhosť kĺbov
- zmiznú aj dlhoročné migrény

Dajú sa vymenovať rôzne ďalšie choroby, ktoré dostanete pod kontrolu len soľou a množstvom vody a pomocou úpravy stravy.

Liečiť si môžete 
Oči – 1% roztokom – do jedného – dvoch rokov dokážete znížiť a možno celkom odstrniť dioptrie. Štamperlík na oko – otočiť smerom nahor a gúľať priamo otvorenými očami v roztoku. Každý deň pri televízore a pod. 
Zuby – 26% roztokom zubný kameň odstránite vo veľmi krátkej dobe – maximálne za 1 mesiac. Do štamperlíka nalejte z roztoku malé množstvo tak, aby ste doň namočili zubnú kefku. A takto si umývajte zuby.
Astma – alergie – všetky problémy spojené s dýchacími cestami, dokážete urobiť zázraky.
Detoxikácia tela – kúpeľom minimálne 1% roztokom v priebehu 20 minút – viditeľné výsledky. Kúpeľ by mala trvať 40-60 minút a musí byť dodržaná stále teplota vody v nim 37 stupňov, ináč soľ neprenikne cez otvory v koži do tela. To znamená, že ako sa voda bude ochladzovať, pripustite si horúcu vodu a vyrovnávajte teplotu. Kontrolujte si to teplomerom.
Ak nemáte vaňu, urobte si kúpeľ tak, že ponoríte nohy do lavóra a čakajte. Cez póry v chodidlách sa vám dostane mastnota von.

Príprava SOĽANKY:
Himalájsku soľ nasypte do vody (napríklad do zaváraninového pohára s viečkom). Musí vzniknúť nasýtený roztok – 26% koncentrácie – viete to podľa toho, že na spodku Vám ostane nerozpustená soľ. V tomto stave je to potrebné udržovať a roztok bude stabilný.

Soľný roztok používajte nasledovne : 
Na cca 70 kg postavu užívajte jednu kávovú lyžičku soľanky denne – POZOR opäť len s dodatkom, že ste radikálne zredukovali príjem chloridu sodného a silne spracovanej stravy, kde sa tento nachádza. Ak vážite podstatne viac, alebo menej, prípadne pri deťoch – jednoducho odhadnite množstvo smerom na hor, alebo na dol. Nebojte sa množstva smerom nahor hlavne pokiaľ máte nadváhu, tak Vám to dokonca ešte viac prospeje. Kyslosť nahromadená v tukových bunkách teda v obezite ako takej a aj v kĺboch, chrupavkách a pod. má ešte lepšiu možnosť sa uvoľňovať.
Každé ráno na prázdny žalúdok nalejte jednu kávovú lyžičku z roztoku do pohára čistej vody a následne vypite. Pred tým, ako si naberiete lyžičku soľanku , tak pohárom riadne zatraste, alebo jednoducho lyžičkou zamiešajte. Lebo hustejšia časť, ktorá sa zdržuje na dne pohára sa musí riadne premiešať. Jednu kávovú lyžičku soľanky si vlejte do takého množstva vody, aké Vám najlepšie chutí – minimálne 2 – 3 dcl.
Ak pocítite únavu počas dňa – dajte si ďalšiu takúto lyžičku soli namiesto kávy. Ak ste napríklad tvrdo fyzicky pracovali, tak ste stratili potením a pod. veľa soli . Nebojte sa ju takto nahradiť.
Následne po vypití soľného roztoku zapite takto pripravený nápoj maximálnym množstvom ďalšej čistej vody aké ste v stave vypiť. Minimálne ďalších 2 – 3 dcl ak môžete tak ideálne viac. To do vás zo začiatku nepôjde, ale po určitom čase sa telo znova zavodní a bude vďačné, za tento váš nový móres.
Za každú cenu vypite počas celého dňa maximálne množstvo vody aké ste v stave vypiť. Napomôžete tým soli pracovať na vašich problémoch.
Hore je napísané čo vás čaká ak naskočíte na kúru.
Ak sa vám takéto množstvo vody spolu so soľankou podarí vypiť , čo nie je žiadny problém chce to trochu cviku a sebadisciplíny.
Ak sa vám podarí aspoň jemne zredukovať mäso, mlieko, vajcia syry
Ak ste v stave aspoň jemne zredukovať cukry a zbytočné tuky

Zloženie:

Ružová soľ Biela soľ
Chlorid sódny NaCl 99,5 % 99,4 %
Syrany SO4 6100mg/kg 4200 mg/kg
Vápnik Ca 705 mg/kg 1557 mg/kg
Horčík Mg 573 mg/kg 199 mg/kg
Železo Fe 15 mg/kg 0,9 mg/kg
Zinok Zn / 2mg/kg / 2 mg/kg
Meď Cu / 0,5 mg/kg / 0,5 mg/kg
Nikel Ni / 0,5 mg/kg / 0,1 mg/kg

 

 

 

HIM

 

Chren
10. 04. 2017
Chren
 
Chren je zelenina a zároveň aj liečivá bylina s veľkými listami a valcovitým koreňom. Je neodmysliteľnou súčasťou sviatkov jari a ich jedál. Po nastrúhaní  je štipľavý s výraznou chuťou. 
 
Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a horčičné oleje, ktoré ovplyvňujú lepšie prekrvenie organizmu a pôsobia ako prírodné antibiotikum, posilňujú odolnosť organizmu proti chorobám spojeným s prechladnutím, kašľom, nádchou. Vôňa chrenu preniká až do nosa a uľavuje pri bolestiach hlavy.
 
Odporúča sa pri infekčných chorobách močových ciest, reumatizme a dne.  
Používa sa v malých dávkach, lyžičku denne na povzbudenie činnosti žalúdka a čriev a čistenie pokožky.
 
 
 
Chren sa používa čerstvý, strúhaný k varenému, pečenému mäsu, údeninám, omáčkam, vajciam, nátierkam a syru. Chrenom sa ochucuje horčica, majonéza, cvikla, uhorky.
Najradšej mám vyšľahanú smotanu, do ktorej sa vmieša chren, štipka cukru a himalájska soľ. Touto zmesou sa potrú plátky šunky, stočia a podávajú sa ako predjedlo pri rôznych slávnostných príležitostiach. 
 
Chren
Cvikla
06. 04. 2017
Cvikla
 
Cvikla pod svojou červenou šupkou skrýva zdraviu prospešný poklad s výrazným liečivými účinkami.
 
Účinky: 
Konzumácia cvikly je výživná podporuje regeneráciu nášho organizmu a spomaľuje starnutie. Pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia.
Zmierňuje infekciu dýchacích ciest, reguluje krvný obeh, predchádza zápche, lieči ekzémy. Varená obsahuje rozpustné vlákniny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je súčasťou diét. Podporuje elasticitu ciev, pokožky, pevné vlasy, nechty a kosti. 
Obsahuje látky s protirakovinovými účinkami. Obsahuje vitamíny skupiny B, vzácne minerálne látky, jód, kobalt.
Šťava z cvikly sa odporúča pri ochorení pečene a obličiek, ako prevencie  a súčasť liečby rakoviny, pri rekonvalescencii a po operáciách a úrazoch.
 
Upravuje sa 
najrôznejšími spôsobmi, varením, dusením, pečením alebo sa konzumuje surová. Malé plody cvikly sú šťavnatejšie a rýchle sa uvaria. 
Podľa tradícií a zvykov sa u nás na Veľkú noc pripravuje šalát z nastrúhanej cvikly, kapusty a chrenom. 
Obľúbený je aj šalát z nastrúhanej uvarenej cvikly, nastrúhaných jabĺk, syrom mozzarella a zálievkou z jogurtom, alebo kyslou pochúťkovou smotanou.
 
Cvikla
 
 
 
 
 
Echinacea
23. 03. 2017
Echinacea purpurová
 
Chcete si potešiť svoje zdravie a vyliečiť celý organizmus doprajte si čaj z Echinacei. Je to prevencia proti vírusovým ochoreniam, žalúdočným vredom, podporuje hojenie rán, oparov, hemoroidov či ekzémov. 
Tinktúra z Echinacei je vhodná pri prevencii z prechladnutia, chrípky a rakovinových ochorení.
 
Keď si Echinaceu purpurovú vypestujete doma v záhrade bude slúžiť ako ozdoba a zároveň ako liečivá rastlina – bylinka pri prevencii proti infekciám a v prípade ochorenia na rýchle uzdravenie.
 
Využíva sa čerstvý aj sušený koreň, ktorý sa zberá v marci až apríli alebo po skončení vegetačného obdobia v októbri. Podobne, aj keď zriedkavejšie, sa využíva vňať, ktorá sa zberá v júli. Koreň aj vňať sa po rozkrájaní alebo rozstrihaní sušia na prevzdušnenom mieste v tieni.
 
Poslúži ako silná zbraň proti rôznym ochoreniam, podporí a posilní organizmus tinktúra alebo masť na rany.
 
Echinacea
 
Echinacea
 
Smoothie z machovky čerešňovej :-)
 
Physalis
 
Recept
Vo vode si dobre rozmiešajte niekoľko bobuliek machovky čerešňovej, dozdobte a podávajte.
 
Táto skvelá bomba obsahuje 2x viac vitamínu C ako cintrón. Je to skvelý antioxidant a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Môžu ho konzumovať aj ľudia, ktorí chcú udržiavať štíhlu líniu alebo si cukor kvôli špeciálnej diéte nemôžu dopriať. 
 
Na zdravie!
 
machovka čerešňová
 
 
 
Teplé nápoje
22. 03. 2017
Teplé nápoje
 
Čaj, káva, horúca čokoláda, varené vínečko, grog, či punč patria medzi typické teplé nápoje, ktoré pijeme najmä v zime.  Mali by sme pravidelne teplé nápoje piť počas celého dňa, nie až keď pocítime smäd. Teplý nápoj nás ukľudní, povzbudí, zahreje, ale aj vylieči. Piť teplé nápoje je správnejšie ako piť studené nápoje.
Len málo vecí je takých upokojujúcich ako teplý, korenistý nápoj v zimnom sychravom počasí. Pri poklese teploty väčšinou túžime po niečom teplom, čo nás z vnútra zahreje. 
 
Najdôležitejšie prísady do zimných nápojov:
 
Korenie, jablká, datle, brusnice, mak, mandle, granátové jablká, citrusové plody. Korenie ktoré dodá chuť nápoju sú škorica, klinček, kardamóm.
V Indii sa používajú horúce koreniny ako ďumbier (zázvor), čierne korenie, chilli. Tieto koreniny svoju arómu v alkoholických nápojoch už pri nízkej teplote postupne rozvíjajú a uvoľňujú.
V zime sa do nápojov môžu pridávať aj viac percentné alkoholické nápoje. Máte na výber víno sladkasté sherry, rum, koňak, či portské, calvados a iné. Pozor, čím teplejšie alkoholické nápoje, tým viac stúpajú do hlavy, všetkého veľa škodí.
Uvarte si  šípkový čaj, buď z čerstvých alebo sušených vlastnoručne zbieraných šípok.
 
Teplé nápoje
 
 
Makadamové orechy
22. 03. 2017
Makadamové orechy
 
Pravé orechy to sú makadamové orechy a ich drahocenné živiny sa odrážajú aj na cene. Makadamové orechy sú najtučnejšie, obsahujú tuky zdravé a odstraňujú ten zlý tuk (cholesterol). 
 
Obsahujú 
kyselinu listovú, pantoténovú a všetky dôležité vitamíny a minerálne látky ako železo, draslík, fosfor.
 
Účinky
Vďaka týmto orechom podporíte vyprázdňovanie, urýchlite a zlepšíte  trávenie.  Doporučujú sa aj počas chudnutia.
Makadamové orechy sú zdrojom živín pre vaše telo, ktoré tak potrebujeme.
Olej z týchto orechov sa  využíva aj v kozmetickom priemysle pri výrobe produktov určených na starostlivosť o pleť.
 
Pridávajte si ich do stravy, napríklad do rizota, ku mäsu, zemiakom, jogurtu, zelenine, ku ovociu do kaše alebo ich jedzte čisto samé denné 5 kúskov.
Makadamové orechy sú vhodné aj pre celiatikov, môžete si ich nastrúhať aj do ovsených vločiek.
 
Makadamové orechy
 
Mäso
20. 03. 2017
Mäso
 
Samotné mäso vo všeobecnosti obsahuje veľa bielkovín a líši sa to od druhu mäsa, či je hovädzie, bravčové, baranie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, kačacie, ryby, párky, šunka, klobásy.
Jedno z najzdravších potravín sú ryby a tie by ste mali zaradiť do jedálnička aspoň 2x do týždňa. Vyberajte si mäso mladé, čerstvé a určite urobíte dobre keď bude z domáceho chovu od bio farmárov.
Pretože človek je všežravec, nedostatok mäsa a jeho výživové hodnoty môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mäso je potrebné na rast a vývoj človeka. 
 
Zdrojom
mäsa sú kvalitné nenasytené mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Pre správnu funkciu nervovej sústavy mäso obsahuje vitamín B12, aj vitamín A, ktorý zodpovedá za zdravý rast a vývoj človeka, vstrebávanie vápnika. Pre zdravé kosti a zuby je nápomocný vitamín D. Obsahuje železo, fosfor a koenzým Q10, ktorý sa nachádza v každej jednej bunke. 
 
Ak chcete chudnúť jedzte kuracie alebo morčacie mäso, ktoré obsahuje veľa bielkovín a málo tuku. Pri chudnutí vám nepomôže bravčové mäso ani slanina, ale pri ťažkej a fyzicky namáhavej práci je veľmi prospešné, ba potrebné, aby ste ho konzumovali. Pri jeho nedostatku sa budete cítiť unavení, malátni a v neposlednom rade aj nervózni a bez energie. Bielkoviny sa dajú doplniť formou dostatočného množstva zeleniny a ovocia
Výskyt
Hrach, fazuľa, šošovica, vajcia, mliečne výrobky, sója.
 
Bielkoviny patria spolu s tukmi a sacharidmi medzi hlavné živiny, ktoré inými živinami nie je možné nahradiť.
 
Mäso
 
 
Ryby
20. 03. 2017
Ryby
 
Ryby je jedno z najdravších potravín, obsahujú veľa bielkovín. Sú bohatým zdrojom nutrične významných lipidov, vitamínov a minerálnych látok, stopových prvkov, ale predovšetkým sú zdrojom zdravých tukov v podobe omega-3 nenasýtených mastných kyselín.
 
Účinky
Majú pozitívny účinok na srdce, zlepšujú tekutú konzistenciu krvi pôsobia preventívne proti vzniku žilovej trombózy. Zmierňujú zápaly, prejavy alergií i ekzémov.
Dôležité sú  pre správny vývin embrya a preto sa odporúča aj budúcim mamičkám. Ich účinky posilňujú myslenie, zmierňuje reumatické ťažkosti, bráni depresiám a taktiež bojuje proti infarktom a porážkou, znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
 
Zdroje
Ľudské telo si nevie vytvoriť omega-3 samo, je potrebné ho prijímať v potrave. Najlepšími prirodzenými zdrojmi omega-3 mastných kyselín sú predovšetkým ryby, rybí olej a morské plody. Z rýb sa odporúča losos, sleď, tuniak, makrela, ančovičky, tuniak, pstruh dúhový, sardinka, prípadne jeseter malý a úhor. Vhodným zdrojom je aj rybí olej z treščej pečene.
 
 
Použitie
Ryby konzumujeme v rôznej podobe, surové, dusené, varené, grilované, vyprážané a mali by sme ich  zaradiť často je svojho jedálnička, najlepšie bude ak ich budete konzumovať aspoň 2x do týždňa. 
Mäso z rýb je ľahko stráviteľné, preto sa doporučuje pri diétach. Máte nanič vlasy a pokožku  jedzte rybu.
Čerstvá sladkovodná ryba BOLEŇ, zdroj na kosti a zuby.
 
Recept
Pomazánka z ryby: 
maslo a uvarenú rybu vymiešajte, pridajte za polievkovú lyžicu horúceho mlieka, soľ, korenie a zdravé raňajky sú rýchlo pripravené.
 
Ryba Boleň
 
Kardamóm
19. 03. 2017
KARDAMÓM
Kardamon nie
 
Kardamóm, jedna z najstarších a najdrahších korenín sveta, má svoju domovinu práve, v lesoch východného Nepálu a susedného Sikkimu. Je to liečivá rastlina, ktorá dorastá až do výšky  3 metroch. Do jedál a nápojov sa kvôli svojej špecifickej vôni a chuti pridával kardamóm už pred viac ako 3000 rokmi a zostal veľmi populárny dodnes. Patrí k najobľúbenejším koreniam indickej kuchyne a arabský svet miluje pikantnú chuť, ktorú dodáva dobrej čiernej káve. Často sa pridáva aj do čaju, likérov a ájurvédskych nápojov, ktoré využívajú najmä liečivé vlastnosti kardamomu. Vyniká najmä v sladkých jedlách a v nápojoch s mliekom a medom.
 
Pestovanie, zber a spracovanie kardamomu sú náročné a drahé, preto je kardamóm hneď po šafráne a vanilke najdrahším korením na svete. Často býva súčasťou indických a nepálskych koreninových zmesí nazývaných garam masala, ktoré obsahujú najmä koriander, kardamóm, klinčeky, čierne korenie, škoricu, muškátový kvet a niekedy aj bobkový list. 
Vynikajúcu chuť má najmä čajová tea masala, ktorá sa zvykne krátko povariť a zmiešať s čiernym himalájskym čajom, mliekom a medom. Takýto chutný a veľmi voňavý čaj patrí k liečivám indickej ájurvédy, náuky o dlhom a zdravom živote. Dokáže človeka rozohriať, rozprúdiť krv i energiu, zrýchliť metabolizmus a pomôcť odstráneniu toxínov z tela.
 
ZELENÝ KARDAMÓM
Poznáme niekoľko druhov kardamómu. Najznámejším je zelený kardamóm. V zelených tobolkách sa nachádzajú drobné tmavé aromatické semená. Práve tie sa používajú ako korenie. Mohutné listy rastliny nie sú aromatické. Semená sa zberajú ešte pred dozretím, pretože zrelé tobolky pukajú a rozsýpajú semienka po okolí. Najkvalitnejší zelený kardamon sa pestuje najmä v oblasti Kardamomových hôr na malabarskom pobreží juhozápadnej Indie. 
 
HNEDÝ KARDAMÓM 
V Nepále a v Sikkime sa pestuje hnedý kardamóm (Amomum subulatum) typický pre oblasť Himalájí. Jeho plody i semená v nich sú väčšie tmavšie a majú drsnejšiu chuť. Preto býva niekedy toto špecifické korenie označované ako nepravý kardamóm, na čo sa Nepálci veľmi hnevajú a na svoje vzácne korenie nedajú dopustiť. Toto označenie naozaj nie je správne, pretože oba typy kardamómu, hnedý i zelený, majú svoje vlastné požitie a význam. Hnedý kardamóm má jemne zadymený tón, používa sa viac vo vidieckej ľudovej kuchyni pri tradičných indických a himalájskych receptoch. V jedlách nemá dominovať, ale podčiarknuť chuť ostatných ingrediencií.
 
Čo obsahuje
 
Zdravé a vzácne korenie obsahuje omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, mangán, vitamín B, bielkoviny, vlákninu, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, sodík, sacharidy, tuk a vodu. Používa sa na ochutenie rôznych jedál a je veľkým prínosom pre naše zdravie.
 
Účinky
 
Kardamóm má priaznivé účinky na zažívanie, pôsobí proti žalúdočným problémom (pálenie záhy), považuje sa za afrodiziakum, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinok. Keď rozhryziete pár kardamomových semien, má to veľmi ukľudňujúci vplyv na nervovú sústavu, osvieži dych a zlepší trávenie. Eliminuje prekyslenie zo sladkých jedál.
Vo všeobecnosti však platí, že najlepšie zdravotné účinky dosiahnete pravidelnou konzumáciou samotného kardamómu
 
Kardamóm má významný vplyv aj na chudnutie, pretože podporuje trávenie, vyprázdňovanie, odvodnenie, odkyslí organizmus. Neobsahuje takmer žiadne kalórie, dopriať si ho môžete za 1 mokka lyžičku za deň.
 
Účinky 
 
Prečisťujú a podporujú funkciu obličiek
Zlepšujú a podporujú funkciu pečeni
Podporuje imunitný systém
Ochraňuje bunky pred radikálmi
Prevencia proti rakovine
Silné antiseptické účinky
Podporuje trávenie
Zlepšuje vyprázdňovanie
Zvyšuje chuť do jedla
Odstraňuje plynatosť
Odkysľuje organizmus
Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
Eliminuje pálenie záhy a tvorbu žalúdočných kyselín
Močopudné účinky
Odstraňujú nadbytočnú vodu z tela
Ochladzuje organizmus (vhodný v lete, počas horúčky)
Pomáha vyplavovať nadbytočný kofeín z tela
Dodáva energiu
Eliminuje stres
Podporuje funkciu mozgu a pamäti
 
Použitie
 
Podľa typu jedla sa používajú žltozelené sušené celé tobolky, v ktorých sú čierne zrnká, alebo samotné celé zrnká alebo už pomleté. Kardamóm má široké využitie v našej kuchyni, kde ho môžeme pridávať do studených a teplých pokrmov zemiakov, ryže, pečiva, rôznych sladkostí, perníkov, výrobe likérov, zmrzlín, v Nemecku dolaďuje aj chuť niektorých údenín, pečeného mäsa. Taktiež sa kardamóm môže použiť na dochutenie pečeného ovocia, kompótov a rôznych ovocných a zeleninových šalátov, cestovín, omáčok, nátierok, alebo do polievky, kaše. Vhodný aj na dochutenie kávy, čaju. Znižuje hladinu kofeínu z kávy. Pôsobí pozitívne v mliečnych produktoch, kde zabraňuje prekysleniu organizmu z kravskej laktózy.
 
 
 
kardamóm
 
Čerešne
17. 03. 2017
Čerešne
 
Hana Hegerová (HQ, hudba Jaro Filip, text, Milan Lasica)...
 
Ubránila som sa viac menej úspešne,
nikto nesmel siahnuť na moje čerešne.
Neverte mládencom, keď sa Vám zapáčia
Vyjedia vám všetky čerešne z koláča.
Chlapci neublížia kým hľadia zo stromu
keď zoskočia dolu, čakajte pohromu.
 
 
Čerstvé čerešne to je super, ale ak si ich usušíte budete ich mať po ruke aj počas obdobia kedy ich nedostať na trhu.
 
Pomôžu:
 
vylučovať kyselinu močovú a preto uľavia pri dne. V kozmetickom priemysle sa používajú ako účinný prostriedok proti vráskam. Pomáhajú pri bielkovine v moči, zástave močenia, odstraňujú toxíny a čistia obličky. Obsah jódu predurčuje čerešne ako podporu pri poruchách štítnej žľazy. Majú veľa vlákniny a znižujú cholesterol.
 
Povrch plodu tvorí šupka, ktorá má podľa fázy zrelosti červenkastú, červenú alebo tmavočervenú farbu. Šťavnaté plody sú významným zdrojom minerálov (horčík, železo, jód, fosfor, zinok, vápnik, draslík a kremík) a vitamínov (A, B, C, E a P).
 
Doprajte si denne za hrsť sušených čerešní.
 
čerešne
 
 
Čerešne
 
 
 
 
 
Cholesterol
17. 03. 2017

Cholesterol

 
Zvýšená hladina cholesterolu býva podmienená genetickými faktormi alebo nesprávnym
stravovaním. V prípade nadmernej konzumácie potravín s vysokým obsahom nasýtených
mastných kyselín sa cholesterol usádza na stenách tepien a znižuje ich priechodnosť. Vysoká
hladina cholesterolu je príčinou kôrnatenia tepien – aterosklerózy. Následkom čoho vznikajú
ďalšie zdravotné komplikácie ako srdcový infarkt, mozgová porážka, postihnutie obličiek.
 
Cholesterol môžeme rozdeliť na tzv. dobrý cholesterol – HDL a zlý – LDL.
LDL cholesterol je taký tuk, ktorý sa podieľa na vzniku aterosklerózy a jej komplikáciách.
K jeho zvyšovaniu prispieva okrem zvýšeného príjmu nasýtených tukov v potrave aj
nedostatočný pohyb, priberanie na hmotnosti a fajčenie. Jeho hladina by mala byť do 3,5
mmol/l.
HDL cholesterol plní úlohu „vychytávača“ zlého cholesterolu. Pôsobí protizápalovo
a antioxidačne. Ku zvyšovaniu HDL cholesterolu vedie dostatok fyzickej aktivity.
 
Cholesterol si organizmus vytvára buď sám, alebo je vstrebávaný z jedla. Nájdeme ho v potravinách živočíšneho pôvodu, hlavne v žĺtkoch, vo vnútornostiach, v niektorých morských plodoch a v mäse.
Nefajčite, upravte si stravu a najedzte sa do štíhlosti, obmedzte spotrebu soli. Jedzte veľa zeleniny a ovocia.
Cholesterol
 
 
Kyselina listová
11. 03. 2017
Kyselina listová
(Vitamín – B9, Bc a M)
 
Kyselina listová je kyselina a aj vitamín. Táto kyselina listová  a je rozpustná vo vode a je nevyhnutná pre správny vývoj a rast bielych krviniek. Pre svoje vlastnosti je potrebná v tehotenstve pre správny vývin plodu. Už pred plánovaním tehotenstva treba doplniť zásoby kyseliny listovej do organizmu. Nedostatok kyseliny listovej spôsobuje u detí spomalenie v raste a neprospievanie.
 
Zdroje
Listová zelenina, brokolica, karfiol, špenát, ružičkový kel, chren, fazuľa, sója, paradajky, paprika, obličky, kvasnice, orechy, olejnaté semená, niektoré druhy ovocia, machovka čerešňová-physalis, žĺtok, kuracia, bravčová, morčacia pečeň, čučoriedky, maliny, datle, figy, orechy, červená repa.
 
Najlepším zdrojom je v čerstvom stave, teda konzumujeme ju v surovom stave alebo krátko sparené.
 
Kyselina listová
 
 
Vitamín H
11. 03. 2017
Vitamín H 
Biotin  alebo B7
 
Vitamín H je rozpustný vo vode, lebo patrí medzi vitamín skupiny B.
Biotin je nazývaný vitamínom pre krásu, pretože pomáha udržať zdravú pokožku, krásne vlasy, nechty aj sliznice.
Dodáva energiu nervom, reguluje hladinu krvného cukru, čo je dôležité pre samotných diabetikov. Pomáha telu využívať nielen sacharidy, tuky, ale aj bielkoviny a okrem toho udržiavať aj zdravú črevnú flóru. Zlepšuje stav pri bolestiach hlavy – migrénach, chronickej únave aj niektorých alergiách. Zmierňuje kŕče, bolesti svalov, nepríjemné pocity a mravčenie v končatinách, podporuje vstrebávanie ďalších vitamínov.
 
Zdroje
Hrášok, fazuľa, vajcia, huby, pečeň, mozog, obličky, mlieko, mrkva, špenát, karfiol, cibuľa, zemiaky, celozrnný obilniny, zelenine, ovsené vločky, ovocí ako je pomaranč, melon.
 
Vitamín H
 
 
Kremík
09. 03. 2017
Kremík (Si)
 
Kremík je po kyslíku druhým najviac zastúpeným prvkom v zemskej kôre. Hovorí sa, že je pre svoje schopnosti minerál krásy, lebo pôsobí na pleť, vrásky a vlasy. Vlastnosti kremíka sú dôležité pre správne fungovanie buniek, tkanív, na kardiovaskulárny a srdcový systém. Podieľa sa na minerizácii kostí a chráni pred osteoporózou, posilňuje kosti a chrupavky.
 
Zdroje:
V páliacich chĺpkoch žihľavy, pýre, prasličke, podbeli, pive (slad), bambusovej trstine, nájdete ho v bežnej konzumovanej strave, celozrnných obilnín, ovocie, banány, kokos, jablká, čerešne, mandle, šípky, hrozienka, ríbezle, marhule. Zelenina, cibuľa, cesnak, mrkva, zeler, pór, červená repa, pažítka, paprika, petržlenová vňať, uhorky, ryby, med. 
 
Kremík
 

 

Vláknina
03. 03. 2017
Vláknina 
a línia
 
Chcete byť štíhli? Používať vlákninu k štíhlej línii je to najlepší spôsob ako urobiť niečo pre seba a svoje zdravie. Vláknina neobsahuje žiadne kalórie a určite vás aj dostatočne zasýti.
Pri konzumácii zdraviu prospešných potravín bohatých na vlákninu je dôležité zásobovať organizmus dostatočným množstvom tekutiny, aby nedochádzalo k dehydratácii a následne aj k zápche.
 
Účinky
Vláknina očisťuje steny ciev. Čisti črevá a tráviaci systém. Je vhodná pri redukčných diétach.
Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a aj hladinu glukózy v krvi.
 
Zdrojom vlákniny sú
Obilniny, zelenina, ovocie a to jablká, hrušky, šípky, datle, figy, šošovica, fazuľa, paprika, škorica, chren, hrášok, bazalka a psyllium.
 
Príjem vlákniny je pre naše zdravie nevyhnutný lebo náš organizmus chráni pred civilizačnými chorobami.
 
Vláknina
 
 
 
Mangán
03. 03. 2017
Mangán (Mn)
 
Mangán je dôležitý minerál a prospešný pre ľudský organizmus. Podporuje zrážanie krvi a pomáha pri hojení rán, je prospešný pre diabetikov a pri nedostatku mangánu hrozí narušenie tvorby inzulínu. Znižuje hladinu cholesterolu, je potrebný pre zdravé a pevné kosti, zdravú nervovú sústavu a odolný imunitný systém, podporuje tvorbu materského mlieka.
 
Zdroje 
Čierny čaj, zemiaky, syry, celozrnná ryža, celozrnné výrobky, avokádo, obilné klíčky, kakao, jedlé gaštany, hrášok, ovocie, lucerna, strukoviny, zelenina, orechy, ovsené vločky, mandle, čučoriedky, kokos.
 
Mangán
 
 
Pohánka
02. 03. 2017
Pohánka
 
Pohánka je obilnina, ktorá je bohatá na vlákninu. Vyskytujú sa v nej aj blahodarné antioxidanty a čo je dôležité je prirodzene bezlepková, ktorú môžu konzumovať aj celiatici.
Pre svoje zdravotné účinky znovu objavená a často používaná.
 
Pohánka je nelúpaná, lúpaná, svetlá a tmavá. Robia sa z nej krúpy, lámanka, krupica, múka aj celozrnná, kaša a vločky, liečivý čaj z vňate alebo zo šupiek pohánky. 
 
Pohánka obsahuje
Bielkoviny, tuky, minerály ako vápnik, železo, horčík, draslík, meď, fosfor, mangán, zinok.
Významným zdrojom rutinu vitamínu P je jednoznačne pohánka, ktorá obsahuje ďalšie vitamíny skupiny B.
 
Liečivé účinky 
Pre obsah rutinu sa využíva na cievy a kŕčové žily.:-) 
Pre tehotné ženy a plod rozhodne ideálna.:-)
Účinná pri hemoroidoch a zažívacích ťažkostiach, upokojuje žalúdočné a dvanástnikové vredy. Napomáha odbúraniu cholesterolu v krvi a znižuje jeho vstrebávanie z potravy.
Známe sú aj účinky pri praskaní žiliek v oku aj na tvári.
Obmedzuje krvné zrazeniny, infarkt myokardu a ochorenia mozgovej mŕtvice.
Chráni pred voľnými radikálmi a vznikom rakoviny.
 
Pohánku využívame na prípravu hlavného sviatočného, diétneho jedla, alebo ako prílohu k mäsovým pokrmom. Z múky sa pripravujú múčniky vhodné aj pre pacientov s bezlepkovou diétou, chlieb, cestoviny, závarky, jaternice. Po kaši osladenej datľovým alebo javorovým sirupom budú aj vaše deti spokojne spať trebárs aj celú noc.
Doprajte si aspoň raz do týždňa pohánku v rôznej podobe ako súčasť zdravej výživy.
 
Pohánka
 
Ako sušíme bylinky
 
Liečivú silu bylín poznali už naše babičky od pradávna. Účinky byliniek využívali k zdraviu, lebo na každú chorobu vyrástla bylinka. Nesprávnou životosprávou sa ľudia odklonili od prirodzeného spôsobu života a privodili si tak množstvo chorôb a preto je dôležité opäť vyhľadávať naše liečivé bylinky. 
 
Zber 
Najlepší čas zberu je pred obedom, keď z nich opadla rosa.
Zbierame čisté, suché bylinky, najlepšie v takej vzdialenosti ak sa postavíte ku ceste, zoberiete kameň, hodíte ho čo najďalej od seba, tam kde kameň dopadne, tam je to správne miesto sadenia a zberu byliniek. To znamená čo najďalej od cesty. 
 
Sušenie
Ideálne miesto na sušenie je v dobre vetranej miestnosti, aby sa vám čo najskôr bylinky prirodzene usušili, niektoré bylinky nie je dobré sušiť na slnku, aby nestratili na svojej liečivej sile a farbe. Sušíme ich vo zväzkoch otočené stonkami nahor alebo rozložené na mriežkach. Stále ich kontrolujeme a prevraciame, aby sa čím skôr usušili a nesplesniveli.
Správne vysušené bylinky poznáte vtedy, keď pri rozlomení krásne praskajú. 
Po vysušení ich skladujte v keramických alebo tmavých, sklenených, vzduchotesných nádobách, ak nádobu nezarosia usušili ste bylinky správne.
 
Sušenie byliniek
 
Omega-3
28. 02. 2017
Omega-3 mastné kyseliny
 
V dnešnej dobe sa hovorí a aj často píše o pozitívnych účinkoch omega-3 mastných kyselinách. Telo si ich nevie vyrobiť samo, preto si ich musíme pridávať do svojho jedálnička formou zdravej stravy bohatej na tieto omega-3 mastné kyseliny.
 
Účinky
Chránia nás pred chorobami srdca a krvného obehu. Tlmia zápalové procesy, zmierňujú poruchy spánku a depresie. 
Ich dôležitou vlastnosťou je, že majú priaznivý vplyv na znižovanie hladiny krvných tukov čiže cholesterolu a tým pôsobia protizápalovo. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je, že zlepšujú kvalitu pokožky, vlasov, nechtov a zmierňujú migrény.
 
Zdroje omega-3
V ľanovom, rybom, olivovom, repkovom oleji. Vyskytuje sa aj v orechoch lieskových, vlašských, mandliach.
Vysoký obsah majú aj ryby napr.: sleď, losos, makrela, sardinky, kapor, úhor.
Niektoré strukoviny obsahujú nielen omega-3 mastné kyseliny, ale aj potrebnú  vlákninu,
patria k ním fazuľa, šošovica, cícer.
 
Protizápalové vlastnosti a srdcové  ochorenia viete riešiť  plodmi jahody, maliny, černice alebo čučoriedky.
 
Omega-3
 
 
Antioxidanty
28. 02. 2017
Antioxidanty
 
 
Antioxidanty ochraňujú naše telo pred vplyvmi škodlivých látok a podporujú rast buniek, zabraňujú ich zničeniu a zároveň znižujú proces starnutia (Alzheimer).
Sú to ochranne látky, pretože chytajú odpadky. 
 
Rozdelenie antioxidantov:
 
Prirodzené (prírodné) antioxidanty predlžujú trvanlivosť potravín, ich užívanie má priaznivé účinky na zdravie, znižujú pravdepodobnosť srdcovo-cievnych chorôb a niektorých typov rakoviny. 
 
 
Antioxidanty tvoria dôležitú skupinu aditívnych látok pod označenením É-čok E 3xx, ale iba po E321.
Predlžujú trvanlivosť potravín a chránia ich pred skazením. 
 
Vymenujeme si celý rad potravín, ktoré patria medzi najlepšie prírodné zdroje antioxidantov:
 
Brusnica čučoriedková - čučoriedky, citrusové plody, brusnice, jahody, maliny, čerešne, červené a modré hrozno, slivky, jablká, broskyne, avokádo, marhule, paradajky, kapusta, brokolica, špenát, cesnak, mrkva, červená paprika, pór, červená fazuľa, hrášok, tekvica, rôzne druhy orechov, mandle, slnečnicové a ľanové semienka, olejnaté rastliny, sójové a kukuričné výhonky, morské živočíchy, ryby, pečeň, červené víno, šípky a zelený čaj.
 
Antioxidanty
 
Horčík
26. 02. 2017
Horčík (Mg)
 
Horčík alebo magnézium (Mg) je taktiež veľmi dôležitý minerálny prvok, tak ako niektoré iné prvky ako sú draslík a vápnik. Je nenahraditeľný pri tvorbe kostí, svalov a zubov. Transportuje cukor do nášho organizmu a preto vplýva na nervovú sústavu, pamäť a dodáva energiu. Množstvo horčíka dodávaný do tela je ovplyvnený stavbou tela, vekom a pohlavím.
Horčík sa nachádza v tkanivách, kostiach, svaloch a mozgu. Nedostatok horčíka vám môže  spôsobiť rôzne choroby. V krvi máme len 1 percento horčíka a 99 percent je v tkanivách.
 
 
Funkcie v organizme:
– príznakom sú svalové kŕče 
– tŕpnutie v končatinách a v tvári, necitlivosť či brnenie
– pomáha pri prevencii srdcových chorôb a arytmií
– zmierňuje príznaky chronickej únavy
– znižuje krvný tlak
– pomáha v prevencii cukrovky
– aktivátor enzýmov, zúčastňuje sa vyše 100 enzymatických procesov
– nevyhnutný pre tvorbu kostí, zubov, chrupaviek
– významný pre nervovo a svalovú činnosť
– podporuje činnosť čriev, žlčníka a močového mechúra
– je regulátor výmeny vápnika
– strata chuti do jedla, nevoľnosť
– bolesti hlavy
– dôležitý pre tvorbu ochranných látok
 
Horčík sa musí podávať spolu s vitamínom E, C a s vitamínmi B2 a B6.
 
Príznaky pri nedostatku horčíka 
Prejavuje sa to rôznymi chorobami najmä nepríjemným brnením až kŕčami v končatinách, nočné kŕče v lýtkach, kŕčovité ohnutie zápästí a natiahnutie nôh, bolesti hlavy. Ovplyvnené je to stresom a konzumáciou sladkostí a bielkovín.
 
Príznaky pri nadbytku
Nadbytok horčíka spôsobuje nevoľnosť, hnačky, celkovú slabosť, vyčerpanosť až dýchacie problémy.
 
Zdroje
Veľkým zdrojom horčíka sú mak, pistácie, kešu, arašidy, orechy, jadierka slnečnicové, tekvicové, listová zelenina, fazuľa, sója, syry, kakao. Magnézium môžete čerpať prostredníctvom minerálnej vody alebo výživovým doplnkom, ktoré obsahujú aj vápnik a vitamín D. Najlepšie urobíte ak budete konzumovať horčík,  ktorý je obsiahnutý v ovocí, a to  avokádo, banány, figy a datle
 
Horčík
 
Vápnik
26. 02. 2017
Vápnik (Ca)
 
Zdravé kosti, zuby a celý organizmus zabezpečuje jeden dôležitý prvok a to je vápnik (Ca).
Ako každý iný prvok aj tento je pre organizmus nenahraditeľný. 
Jedzte, žite a starajte sa o dostatočný prísun vápnika, ktorého  je v každom zdravom jedle dostatok. Treba si vybrať také jedlo, aby ste mali na celý deň dosť vápnika. Jeden deň je prísun vápnika menší a druhý deň zasa väčší, preto dbajte na vyváženú stravu. Len dobrou stravou s dôležitým vápnikom predídete rôznym zdravotným ťažkostiam spojeným s nedostatkom vápnika.
 
Nedostatok vápnika spôsobuje: 
únavu , depresie a boľavé kĺby a kosti, vypadávanie vlasov a ďalšie ťažkosti. 
Úbytok kostnej hmoty spôsobuje časté zlomeniny a skracovanie kostnej hmoty.
Vápnik je regulátor výmeny horčíka a draslíka.
Znižuje priepustnosť biologických membrán.
Znižuje krvný tlak.
Zmierňuje poruchy trávenia a pôsobí proti rakovine hrubého čreva.
 
Prísunom vápnika získate: 
lepší, zdravší a šťastnej život už len tým, že nebudete mať bolesti spôsobené nedostatkom vápnika. Rýchlejšie hojenie zlomenín. Dôležitý je aj vitamín D, ktorý je potrebný pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty. 
Vápnika pomáha v prevencii postupujúceho úbytku kostnej hmoty a osteoporózy.
 
 
Zdrojom vápnika 
Sú vždy preferované mliečne výrobky, syry, mlieko, maslo, ale kto ich nemôže z rôznych zdravotných (alergických- bezlaktózová diéta) dôvodov konzumovať, tak je lepšie ich vynechať a doplniť iným vhodným zdrojom ako je chia semienka,:-) tekvicové semienka, mak, melasa, pohánka, hrah, fazuľa, ak máte domáce vajíčka, tak  žĺtok. 
Veľmi dobrý zdrojom vápnika, železa, betakaroténu a vitamínu C je aj longyanrou – dračie oko :-) a je vynikajúcim pomocníkom pri redukčných diétach alebo navodenie kľudného spánku.
Vápnik sa vyskytuje v mandliach :-) a sú ideálnou potravinou pre ľudí s osteoporózou alebo demineralizáciu kostí.
 
vápnik
 
 
Jód
25. 02. 2017
Jód
 
Jód patrí medzi významné minerálne látky. Je potrebný pri liečbe rôznych zdravotných problémoch. 
Jód je taká látka, ktorá sa vstrebe na 100% po konzumácii potravín. Následne sa počas 24 hodín dostane do štítnej žľazy, ktorá si ho vyberá z krvi. Z tela je jód vylučovaný obličkami.
Potrebný je na normálne fungovanie štítnej žľazy.
Pri nedostatku jódu v potrave sa štítna žľaza zväčšuje a vzniká struma alebo hrvoľ.
 
Funkcie jódu
Je dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy
Má vplyv na tvorbu dvoch hlavných hormónov. Prvý je tyroxín, ktorý významne ovplyvňuje činnosť metabolizmu. Druhý je trijódtyronín, ktorý ovplyvňuje funkcie takmer celého tela.
Vylučovanie hormónov.
Pomáha spaľovať vnútorný tuk.
Znižuje vysoký cholesterol.
Prevencia kardiovaskulárnych ochorení.
Zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť.
Správna funkcia nervovej sústavy.
Podporuje rast a kvalitu vlasov, nechtov, zubov a pokožky.
V tehotenstve je jód potrebný pre správny vývoj dieťaťa.
 
Nedostatok jódu 
Spôsobuje  nesprávne fungovanie štítnej žľazy, čo spôsobuje únavu malokrvnosť, nezdravú pokožku, lámavé nechty a vlasy.
Podieľa sa na tvorbe hormónov štítnej žľazy (tyroxín, dijódtyrozín), ktoré riadia látkovú výmenu vo všetkých telesných bunkách.
Naše telo ho potrebuje len v malom množstve, ale je tak dôležitý, že sa zaviedlo pridávanie jódu  do soli.
Zistilo sa, že konzumáciou kapusty a kelu sa môže zabraňovať prijímaniu jódu.
 
Príznaky nedostatku
Nedostatok spôsobuje poruchy mentálneho vývoja detí, zväčšenie štítnej žľazy,
Poškodené nechty, suchá pokožka.
U mužov poruchy plodnosti, priberanie na hmotnosti, u žien najmä počas klimaktéria, poruchy sexuálneho vývoja, pocit chladu v končatinách, bolesti a kŕče svalov, lámavé nechty, vypadávanie vlasov, opuchy, napr. v oblasti očí, suchú pokožku a zápchu. Jód prijímame potravou a vodou.
 
Príznakom nadbytku
Časté bolesti hlavy, migrény, zvracanie, kožné vyrážky, afty.
 
Výskyt
Zdroje jódu sú najmä v morských produktoch ako je chaluha bublinatá, losos, tuniak, tresky, sardinky, kamenná a jodidovaná morská soľ, mlieko, mliečne výrobky, syry, vajcia, čokoláda, strukoviny. Z ovocia banány, višne, čerešne.
 
Jód
 
Meď
20. 02. 2017
MEĎ
 
Meď má veľa dôležitých funkcií, ktorá z nich je tá najdôležitejšia sa nedá presne určiť.
Meď potrebujeme, lebo uľahčuje zadržiavanie železa.
Pôsobí na enzýmy a vitamíny, vďaka ktorým ovplyvňuje mnohé činnosti organizmu.
Je to prvok krásy, pretože skrášľuje našu kožu a vlasy.
 
Funkcia medi
- je nutná na tvorbu kolagénu a elastínu
- regulátor výmeny železa, podporuje vstrebávanie železa
- podporuje tvorbu bielych krviniek a zvyšuje odolnosť voči infekčným baktériám
 
- podporuje tvorbu pigmentu
- spevňuje krvné cievy, kosti, šľachy a nervy
- potrebná pre zdravie mozgu a nervov
- pomáha pri neplodnosti
- udržuje zdravé vlasy a kožu
- chráni pred rakovinou a osteoporózou
 
Príznaky nedostatku
Vypadávanie vlasov, zhoršenie kožného pigmentu, únava, poruchy srdcového rytmu, zvýšená hladina cholesterolu.
 
Príznaky nadbytku
Hnačky, bolesť žalúdka, nevoľnosť, bolesť svalov a poškodenie pečene, nespavosť.
 
Výskyt medi
V ovocí, hrušky, slivky, banány, melasa, strukoviny, hrach, špenát, šalát, avokádo, cesnak, huby, paradajky, celozrnné výrobky, zemiaky, raž, čokoláda, kakao, orechy, bravčová a hovädzia pečeň, sója.
 
Pripravte si chutnú pomazánku z avokáda a už zajtra budete mať dostatok medi pre svoj organizmus.
 
meď
 
Malina
18. 02. 2017
MALINA 
Ostružina malinová
 
Krík, ktorý rastie v záhrade a má dobrú pôdu dorastá až do výšky  2  m. Pre svoj rast potrebuje veľa vlahy a slnka. Ak toto všetko dostane, tak sa vám odvďačí krásnymi listami a neskôr ešte krajšími bobuľovitými plodmi, ktoré sú ružovej až červenej farby. Čím je farba maliny tmavšia, tým obsahuje viacej farbivá a väčšie množstvo účinných antioxidantov.
 
Obsahuje:
Bielkoviny, tuky, sacharidy a vodu, vlákninu, luteín (antioxidant, farbivo), vápnik, železo, horčík, sodík, fosfor, draslík, meď, slen, omega 3, omega 6 mastné kyseliny, vitamíny A , B, C, E, K, betakarotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.
 
 
Z kríka  maliny si môžete nazbierať a sušiť mladé listy a pripraviť si chutný, zdravý čaj plný vitamínov. 
 
V zime čaj najčastejšie popíjate pre jeho veľmi dôležité liečivé účinky:
- pri hojení rán
- koliky
- ochorenia dýchacích ciest
- pri problémoch pôrodu
- ovocie maliny majú protizápalové a antibakteriálne účinky
- červené plody podporujú chudnutie
- podporujú rastu zdravých vlasov a nechtov
- prevencia proti ochoreniam očí
- prevencia proti cukrovke
- podporuje krvotvorbu
- prečisťuje obličky, močové cesty a pečeň
 
 
Ovocie je najlepšie konzumovať čerstvé. Ak ho máte nadbytok, môžete z neho urobiť kompót alebo chutný džem pre svoje deti, ktorý je ideálnym  liekom hneď na raňajky.
Z bobuľovitého ovocia maliny sa pripravujú, šťavy, sirupy, ocot a lisuje sa olej. 
 
Z 1 litra vinného octu a 500 g malín, ktorý necháte dva týždne odstáť pripravíte malinový ocot. Precedený používate  na kloktanie pri bolestiach hrdla.
malina
 
Maliny
 
fosfor
17. 02. 2017

Fosfor P

 

Fosfor je dôležitý pre organizmus človeka a je viazaný v zuboch, kostiach a v centrálnej nervovej sústave. Dospelý človek obsahuje až 450 - 650 g fosforu. Jeho vstrebávanie prebieha v tenkom čreve a močom sa vylučuje.

 

Ako sa prejavuje nedostatok fosforu?

Človek cíti únavu, malátnosť, celkovú slabosť, bolesť svalstva a opuchmi dolných končatín. Jeho nadbytok sa prejavuje bolesťami žalúdka, hnačkou, slabosťou a zvracaním.

Pri predávkovaní môže dôjsť ku zníženiu krvného tlaku a zvýšenej teplote a môže mať negatívny vplyv na vstrebávanie vápnika a železa.

 

Prečo je dôležitý?

Dodáva kostiam pevnosť, cievam pružnosť.

Najdôležitejší zdroj energie pre bunku, rozkladá tuky a je protizápalový.

Jeho úloha je dôležitá pri udržiavaní acidobázickej rovnováhy.

Pomáha vytvárať zubnú sklovinu a posilňuje zuby.

Dôležitý je pre premenu bielkovín, tukov a glycidov.

Nevyhnutný je pre výmenu viacerých minerálnych látok (vápnik, horčík).

 

S vysokým zdrojom fosforu  sú potraviny:

Mak, strukoviny, fazuľa, orechy, mliečne výrobky, červené mäso, zemiaky, vaječný žĺtok, čokoláda, šošovica, čaj čierny, pšenica, bravčová pečeň, kapusta, najviac fosforu obsahujú tekvicové semienka. 

fosfor

 

Zinok
17. 02. 2017
ZINOK Zn
 
Zinok podporuje zdravú prostatu a nielen to, ale je dôležitý pre vývoj pohlavných orgánov v období dospievania a tým ovplyvňuje plodnosť. Jeho pozitíva sú aj na zdravú pokožku a veľmi dobre pomáha pri liečbe rôznych kožných problémoch. Lieči popáleniny, ekzémy, lupienku a akné. Ďalším jeho dôležitým účinkom je, že reguluje hladinu cholesterolu a diabetikom prosieva tým, že upravuje hladinu cukru v krvi.
Zinok je dôležitý minerál s rôznymi vlastnosťami na naše telo. Každá bunka potrebuje zinok, ktorý je koncentrovaný je svaloch, kostiach, koži, v podžalúdkovej žľaze a obličkách.
Tieto zdravotné problémy si vieme upraviť zdravým jedlo, ktoré je bohaté na zinok.
 
Príznakom nedostatku
Je zlé hojenie rán, poruchy činnosti pečene, zlé videnie, strata čuchu a chuti, náchylnosť na prechladnutie, zaostávanie duševného vývoja, zníženie množstvo spermií.
 
ZDROJE ZINKU 
Chlieb, strukoviny, fazuľa, hrach, sója, hovädzie a bravčové mäso, hydina, ryby, kapusta, paradajky, ružičkový kel, cesnak, syry, orechy.
Zinok sa vyskytuje aj v ovocí: 
Ananás, čučoriedky, mandarínka, pomaranč, grapefruit, slivky, hrušky, banán, jablko
 
Konzumáciou oleja z tekvicových semienok získate krásne husté a zdravé vlasy. Tekvicové semienka opečené na suchej panvici môžete pridať aj do tekvicovej polievky alebo s trochou soli podávať k dobrej slávnostnej večeri.
zinok
 
Betakarotén
16. 02. 2017
BETAKAROTÉN
 
Beta-karotén alebo provitamín A, ktorý v mnohých organizmoch slúži ako žltočervené farbivo zlepšuje zrak, chráni našu pokožku pred nadmerným slnečným  žiarením a pred rakovinou. Našu pokožku  chráni pred predčasným starnutím a preto vieme tomu zabrániť prísunom dostatočného množstva vitamínov. Prísunom vitamínov vieme vyriešiť množstvo zdravotných problémov súvisiacich nedostatku tohto vitamínu.
Z jednej molekuly beta-karoténu vznikajú dve molekuly vitamínu A.
Beta-karoténom sa nie je možné predávkovať, lebo dostatok vitamínu A tomu vie zabrániť.
 
Začnite s prísunom beta-karoténov už teraz.
 
Výskyt:
Najlepšie zdroje beta-karoténov sú
Mrkva, jablká, paradajky, paprika, brokolica, marhule, broskyne, tekvica, rybí tuk, ananás, červená repa, slivky, višne, papája. Tento prírodný beta-karotén nájdete aj v mangu a rebarbore.
 
Najlepší a najúčinnejší spôsob ako predchádzať rôznym zdravotným ťažkostiam z nedostatku tohto vitamínu je. Pripravte si rýchly ovocný či zeleninový šalát z týchto druhov ovocia či zeleniny niekoľkokrát do týždňa, aby ste nemuseli pristúpiť k prehĺtaniu piluliek.
 
betakarotén
 
 
 
Tuky
12. 02. 2017
TUKY
 
Tuky naše, vaše, ich. Bez tukov sa nevieme zaobísť. Tuk potrebujeme pre prípravu jedla. Bez tuku sa nedá chutne pripraviť jedlo. Tuky nám dodávajú aj vitamíny rozpustné v tukoch, sú to A, D, E  a K. Bez tukov by sa tieto vitamíny nemohli vstrebať a naše telo by ich nevyužilo.
Rozlišujeme tuky živočíšneho a rastlinného pôvodu.
 
Výskyt tukov
 
Medzi živočíšne tuky patrí masť, syry, maslo a loj, slanina. Medzi tuky rastlinného pôvodu zaradzujeme olej, sójový, podzemnicový - arašidový, z klíčkov, slnečnicový, ľanový, makový, kokosový, kokosové maslo a ďalšie.
 
Prečo používať tuky?
 
Maslo je ľahko stráviteľné a hodí sa na priame používanie a aj na prípravu pokrmov, dodáva telu množstvo vitamínu A.
Rastlinné oleje sú veľmi často používané pre svoje liečivé účely. Užívajú sa spravidla 1 lyžička ráno a 1 lyžička večer.
Pri varení vieme nimi dochutiť šaláty, polievky, smoothie alebo na nich vyprážať. Pozor si pritom dávajte na prepálený tuk, ktorý je celkom nevhodný.
 
Čo ukázali štúdie?
 
Štúdie ukázali, že tuky sú zdravé a sú super. Predsa bez tukov sme veľmi rýchlo hladní a ešte  rýchlejšie tuční. Dodávajú energiu, tlmia zápalové procesy, depresiu a poruchy spánku.
Tuky pomáhajú nášmu telu fungovať správne a udržiavať sa v dobrej kondícii. Bez tukov by bola pokožka ochabnutá a suchá.
Tuky
 
Bielkoviny
12. 02. 2017
Bielkoviny
 
Bielkoviny (proteiny) sú podstatou života. Tieto bielkoviny sú prítomné kdekoľvek je v prírode život a v akomkoľvek vývojovom štádiu.
Bielkoviny sú zdrojom životne dôležitých aminokyselín, ktoré organizmus potrebuje pri stavbe vlastných bielkovín.
 
Bielkoviny delíme na: 
živočíšneho pôvodu, tam patrí červené mäso, kuracie, ryby (losos, tuniak) 
 
a na bielkoviny rastlinného pôvodu, tu patrí sója,(fermentované produkty), strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica). Bielkoviny patria spolu s tukmi a sacharidmi medzi hlavné živiny, ktoré inými  živinami nie je možné nahradiť.
Zásobiť naše telo dostatočným množstvom bielkovín znamená, že naše orgány budú pracovať naplno.
 
Hlavným zdrojom bielkovín
je mäso, vajcia, mliečne výrobky, nutrične dostačujúce sú aj bielkoviny získané z rastlinnej stravy.
 
 
 
Podľa správnej a zdravej výživy k bielkovinám pridávajte dostatok zeleniny. Dvoma  dávkami zeleniny denne sa vyvarujete rôznym ochoreniam.
 
Vhodné je kombinovať:
1. bielkoviny, tuky a zeleninu alebo 
2. sacharidy, tuky a zeleninu.
 
Všeobecne platí, že ak chcete nabrať svaly, musíte zvýšiť množstvo bielkovín v strave.
Ak máme dostatok bielkovín v krvi, vieme sa lepšie sústrediť a budeme šťastnejší a výkonnejší. Príliš veľké množstvo bielkovín naraz neprináša žiaden úžitok.
 
Bielkoviny
 
Železo
08. 02. 2017
ŽELEZO
 
Keďže si náš organizmus nevie vytvoriť minerál ako je železo musíme si ho doplniť formou výdatnej stravy. Denne si musíme upravovať náš jedálny lístok tak, aby sme nepociťovali jeho nedostatok.  
Už ráno si môžete pripraviť kašu, či smoothie, do ktorých si vieme zamiešať niektoré  potraviny obsahujúce viac železa. 
 
 
Príznakom
z  nedostatku železa v organizme vzniká málokrnosť, nedostak červených krviniek, únava, slabosť, vyčerpanosť, dýchavičnosť, bledosť, bolesť hlavy, bolesť v hrudi,  studené ruky a nohy a celkovo  oslabený imunitný systém. Slabý apetít, najmä u detí, nepríjemný pocit v nohách (syndróm nekľudných nôh)
 
Železo sa vyskytuje 
v trstinovej melase, melasovom trstinovom cukre a v chia semienkach sa železa nachádza až 3x viac ako v špenáte. Taktiež goji semienkach, riasy 530,0 Fe mg/kg, pivné kvasnice 176,0 Fe mg/kg, sezamové semienka Fe 100,0 mg/kg, mak, kokos, vaječné žĺtka, fazuľa, šošovica,  pšenica, ovsené vločky, celozrnný chlieb, marhule, slivky, orechy, ryby, hovädzie a teľacie mäso, pečeň. 
K ďalším  potravinám  bohatým  na železo patrí:
 
Toto všetko sú zdroje železa, ktoré potrebujeme denne dopĺňať, či už v surovom, alebo tepelne upravovanom jedle.
 
Veľmi dobrým pomocníkom na stabilizáciu železa je dostatočný pohyb.
Budeme sa ľahšie učiť a predchádzať chorobám a starnutiu.
 
Železo
 
Vitamín C
04. 02. 2017
Vitamín C
 
Vitamín C poznáme pod názvom  kyselina askorbová. Tento vitamín je rozpustný vo vode. 
Pri konzumácii nadmerného množstva vitamínu C sa nemusíte báť. Neukladá sa v tele,  ale jeho nadbytok sa vylučuje močom z organizmu. Dávku vitamínu je dôležité denne dopĺňať prísunom vhodnej stravy. Ak je strava pestrá a vyvážená zvýšite si tak odolnosť voči rôznym chorobám a infekciám, ktoré v tomto nepriaznivom období môžete dostať. Vždy je lepšie konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie ako užívať lieky.
 
Pri vhodnom zostavovaní jedálneho lístka predídete rôznym zdravotným ťažkostiam, ktoré sú  spôsobené z nedostatku vitamínu C ako je skorbut.
 
Príznakom je 
Únava, bolesti kostí, kĺbov, svalov, krvácanie z ďasien a modriny, prechladnutie, chrípky, kašeľ, zhoršenie hojenia rán, depresie, nespavosť a znížená výkonnosť.
 
Ak cítite niektorú z týchto príznakov zvýšte prísun vitamínu C a váš stav sa rýchlo upraví.
Pri predávkovaní si môžete spôsobiť zažívacie ťažkosti (obličkové kamene).
Je dôležitý pri vstrebávaní vápnika a železa, v boji proti infekciám, nádorovým ochoreniam, ochoreniam srdca, alergiám a pre správnu funkciu imunitného systému.
 
Veľké množstvo vitamínu C sa nachádza nielen v citrusových, ale aj v bobuľových plodoch.
 
Najväčší výskyt je:
v šípkach, kiwách, kapuste, petržlenovej vňati, čiernych ríbezliach, paprike, ružičkovom keli, mandarinkách, pomarančoch, jablkách a papáji.
 
Vitamín C
 
Vitamín D
04. 02. 2017
Vitamín D
 
Na získanie dennej dávky vitamínu D, ktorú potrebujeme, treba stráviť na slnku približne 20 minút. Neváhajte a strávte každú voľnú chvíľku vonku v prírode, lebo len tak sa k vám slnečné lúče dostanú. V lete si slniečka vieme dostatočne užiť, ale vydrží to len na niekoľko týždňov.
V zime je to už trochu horšie, tým, že sa obliekame a slnečné lúče sa tak nedostanú až na našu pokožku, tak ako by sme to potrebovali. 
 
Telo si vie samo čiastočne vyrobiť vitamín D a vitamín si vieme upraviť a dodať pestrou stravou obohatenou o potraviny s dostatočným množstvom vitamínu D ako je červené mäso a pečeň. Najviac sa hovorí o potrebe konzumovať ovocie a zeleninu, ale mäso je zdrojom bielkovín a proteínov to znamená, že mäso obsahuje všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebujeme k zdravej výžive.
 
Čo spôsobuje ?
Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a na obnovu  našich kostí, zubov, pokožky,
pre ženy v tehotenstve pre zdravý vývin plodu. Znižuje riziko vysokého krvného tlaku, únavu, depresie a syndróm nepokojných nôh, osteoporózu, niektoré druhy rakoviny.
Povzbudzuje činnosť štítnej žľazy, imunitný systém, detoxikuje organizmus a zvyšuje odolnosť proti chorobám .
 
Ako získame vitamín D 
- Dostatočným množstvom slnečného žiarenia na kožu a stravou.
Vitamín D je rozpustný v tukoch a nachádza sa potravinách označovaných ako tučné.
Je odolný voči teplu a tepelnou úpravou sa neznehodnocuje.
 
Zdrojom vitamínu D je 
- rybí tuk (makrela, tuniak), treščia pečeň, červené mäso, losos, sardinky, žĺtky, mlieko, maslo, syry, smotana, hríby. Vitamín D obsahuje aj kokos, avokádo a mango.
Výrobcovia obohatili niektoré výrobky o vitamín D ako je rybí olej s ultra D vitamínom.
 
Vitamín D
 
Vitamín E
04. 02. 2017
Viete, že nie je E-čko ako E-čko? 
 
 E-čka, emulgátory v potravinách, takzvané prídavné látky - aditíva. Sú to látky, ktoré sa pridávajú do potravinových výrobkov za účelom konzervácie, úpravy chuti, farby alebo konzistencie. Zoznam používaných látok je dlhý a ich názvy tiež, preto sa na ich uvádzanie zaviedlo kódové označovanie, ktoré pozostáva z písmena “E” a troch či viac číslic.
Mnohé aditíva sú prírodného pôvodu a nielenže nepredstavujú pre organizmus človeka žiadne riziko, ale môžu mať dokonca ochranný účinok (kyselina askorbová – vitamín C, lecitín – znižuje cholesterol, tokoferoly – vitamín E, kurkumín – žltá farba z korenia kurkuma s protirakovinovým účinkom, riboflavín – vitamín B2 a pod.)
Odborníci neustále varujú, že pre E-čka populáciu ohrozujú alergie, bolesti hlavy, žalúdka, brucha, kožné podráždenia a ochorenia, nízky krvný tlak, hyperaktivita, ba dokonca aj rakovina! Preto by sme si pri nákupe mali vždy pozrie, čo vlastne vkladáme do košíka. Zoznam emulgátorov musí byť uvedený na obale každého výrobku. 
 
E-čko ako vitamín E je úplne niečo iné: 
 
Ovplyvňuje tvorbu 
- červených krviniek, zúčastňuje sa na obnove a raste svalovej hmoty a tkanív. Je účinný antioxidant. Znižuje krvný tlak a má močopudný účinok. Má účinok na potenciu, podporuje proces starnutia buniek a tkanív, preto sa pridáva do kozmetických prípravkov.
 
Nedostatok spôsobuje
- zvýšený rozpad červených krviniek, samovoľné potraty, sterilita, degenerácia pohlavných žliaz, zápaly obličiek, spomalenie hojenie rán.
 
Významným  zdrojom vitamínu E sú:
Obilné klíčky, orechy, rastlinné oleje, zelená listová zelenina, mrkva, cvikla, fazuľa, sójové bôby, celozrnná múka, obilniny, vajíčka, ryby a nájdete ho vo všetkých druhov mäsa.
 
Vitamín E
 
Vitamín K
04. 02. 2017
Vitamín K
 
Málo spomínaný vitamín K je rozpustný v tukoch, tak ako vitamín A, D, a E. Poznáme 3 formy:  vitamín K1, K2 a K3.
Vitamín K je potrebný na správnu činnosť pečene a zrážanlivosť krvi.  Nedostatok sa môže prejavovať veľkými modrinami,  krvácaním z nosa, ďasien, krvou v moči alebo extrémne ťažkým menštruačným krvácaním.
Podporuje vstrebávanie vápnika a vplýva tak na cievy, správny vývoj kostí a zubov.
Kosti sú tak pevné, odolné, menej sa lámu.
Ak chcete predísť chorobám z nedostatku vitamínu K, upravte si rýchlo svoj jedálniček.
 
Kde nájdete zdroj vitamínu K?
 
V zelenej listovej zelenine a niektorých rastlinných olejoch napr. sójový, olivový, repkový. Taktiež sa vyskytuje v majonéze, varenej brokolici, surovej kapuste, špenáte, hlávkovom šaláte, žeruche, petržlene a žihľave. Vitamín K obsahujú aj marhule, zelená fazuľka, zemiaky, fazuľa, hrášok, šošovica, slivky, orechy, mäso a vajíčka.
 
Typ na obed s dostatočným množstvom vitamínu K.
 
Stačí ak si uvaríte, udusíte mäso naplnené vajíčkami a slivkami. Ako prílohu zvolíte zemiaky a k tomu hlávkový šalát pripravený so smotanovou zálievkou, určite vám vitamín K chýbať nebude.
 
Vitamín K
 
Vitamín A
04. 02. 2017
Vitamín A
 
 
Chcete byť krásni a dlho mladí?
Konzumujte potraviny, zeleninu  a ovocie s dostatočným množstvom vitamínu skupiny A.
 
 
Vitamín A - zdroje
 
poznáme väčšinou vo forme provitamínu - tzv. Karotén. Už odmalička nás doma aj v škole upozorňovali na to, že potrebujeme jesť veľké množstvo mrkvy, aby sme mali dobrý zrak.
Skupina látok, ktoré patria k súhrnnému názvu vitamín A, je však podstatne širší. Karotén či beta-karotén pozná každý, koľko toho, ale vieme o najaktívnejšej látke medzi vitamínami A - retinolu? Vitamín A v čistej forme (najmä retinol) môže spôsobiť pri predávkovaní veľké zdravotné problémy. Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a ide o skupinu látok, z ktorých najdôležitejšie je retinol (vitamín A1) a karotén (provitamín A). Retinol nájdeme výhradne v potravinách zvieracieho pôvodu a má najväčšiu vitamínovú aktivitu. Karotény (napr. Beta-karotén) sú obsiahnuté predovšetkým v rastlinách (zelenine a ovocí) a dosahujú oproti retinolu polovičný účinnok. Vitamín A pôsobí najlepšie spolu s vitamínmi B, C, D, E a z minerálnych látok ovplyvňujú pozitívne vstrebávanie vitamínu A vápnik, fosfor, zinok a selén.
 
Nedostatok vitamínu A spôsobuje:
 
poruchy zraku
lámavé nechty
suché vlasy
suchú pleť
vypadávanie vlasov
časté infekcie
neplodnosť
 
Doplňaním vitamínu A si zlepšíte svoj zdravotný stav. Budete zdravší, krajší a hlavne šťastnejší.
Konzumáciou marhúľ zlepšíte dávku vitamínu A pre svoj organizmus.
Vitamín A - zdroje
 
Vitamín B
04. 02. 2017
Vitamíny B 
 
Vitamíny sú organické zlúčeniny a sú pre náš život nevyhnutné.
Väčšinou si vitamíny  organizmus nevyrába sám, preto si ich musíme dopĺňať vhodnými potravinami.
 
Vitamíny sa rozdeľujú na dve skupiny:
1. rozpustné v tukoch – sú to A, D, E, K
2. rozpustné vo vode –  sú to všetky ostatné vitamíny, B, C ich nadbytok sa vylučuje močom
Vitamíny rozpustné vo vode sa v ľudskom organizme neukladajú, preto ich získame stravou.
 
Jeden z vitamínov rozpustných vo vode je B vitamín a najúčinnejší je v spojení s ostanými ako komplex vitamínov B.
 
Existujú tieto vitamíny:
 
B1 / neurin alebo tiamín/
B2 /riboflavín alebo vitamín G/
B3 /niacín alebo PP/
B4
B5 /kyselina pantotenová/
B6 /pyridoxín/
B7
B8
B9
B10
B11
B12 /kobalamín/
B13
B14
B15
B16
B17
B22
 
B1 (aneurin alebo tiamín)
 
Má dôležité miesto v metabolizme cukrov a tukov. 
Nachádza sa  v sušených pivovarských  kvasniciach, pekárenských kvasniciach, v pšeničných klíčkach, otrubách, celozrnnej pšeničnej múke, ľadvinkách, v bravčovom a baraňom mäse,
V ďalších výrobkoch ako, hrach, špenát, petržlenová vňať, pažítka, zelená fazuľka, petržlenová vňať, lieskové a vlašské orechy, mäso z hydiny, ovsené vločky.
 
V menšej miere: pečeň, ryža, vajcia, sója, fazuľa, špargľa, mlieko, ryby, mirabelky, slivky,  egreše, ríbezle (najviac biele), jablká, chren, hlávkový a ružičkový kel, paradajky.
 
Ak sa v tele vitamín  B1 nenachádza, vzniká choroba beri-beri. Dnes už sa nevyskytuje. Prejavuje sa úbytkom svalov, opuchmi a opuchmi nervov. Pre športovcoch zohráva veľmi dôležitú úlohu. Pri ťažkom tréningu môže vzniknúť jeho nedostatok, a preto sa dá nahradiť vo forme piluliek. 
Pre nešportovca je denná dávka 1-1,8 mg, ale pre športovca mnohonásobne vyššia.
 
B2 (riboflavín alebo vitamín G)
 
Je potrebný pri metabolizme cukrov. Je potrebný pre aktivovanie B3 a B6. Je dôležitý pri vstrebávaní aminokyselín, železa, cukrov a B6. Potrebná zložka, ktorá zabezpečuje rast. Je dôležitý pri dýchaní a pri vzniku červených krviniek. Pri jeho zvýšenom podávaní vzniká nárast anabolizácie bielkovín. 
Nachádza sa  v sušených pivovarských  kvasniciach, pekárenských kvasniciach, pečeni, ľadvinkách, srdci, v teľacom, baraňom a bravčovom mäse, riasach, ale aj v mliečnych výrobkoch ako sú mlieko, jogurt, syry, tvaroh. V ďalších výrobkoch ako vajcia, hrach, špenát, petržlenová vňať, pažítka, ružičkový kel, chren, zelená fazuľka, kakao. 
 
V menšej miere: zemiaky, brokolica, petržlen, paštrnák, kapusta, figy, egreše, jablká, pomaranče, orechy, mandle, rybách a hovädzie mäso. 
 
Príznaky nedostatku sú napríklad afty, mierna chudokrvnosť, citlivosť na svetlo, zhoršené videnie a iné. Nepriateľom B2 je slnečné žiarenie. Mal by sa užívať s ďalšími B- vitamínami a s vitamínom C.
 
B3 (niacín alebo vitamín PP)
 
Zabraňuje vzniku cholesterolu. Zlepšuje funkciu zažívania. Napomáha pri regenerácii svalového tkaniva.
Najbohatším zdrojom je morčacie a králičie mäso, pečeň, tuniak, slnečnicové semená, arašidy, hrach, fazuľa, petržlen a petržlenová vňať. 
 
V menšej miere sú to: datle, figy, ryby, celozrnná múka, chren, kaleráb, špenát, paradajky, ružičkový a hlávkový kel.
 
Zdrojom tryptofánu je napríklad mlieko a vajíčka. Jeho nedostatok spôsobuje zažívacie a kožné choroby, nechutenstvo, svalovú slabosť a iné. Užívanie 1g denne spôsobuje začervenanie kože a viac ako 3g spôsobuje poškodenie pečene. Každé pohlavie má iné dávkovanie, ale je od 16-22mg denne pre dospelého.
 
B5 (kyselina pantoténová)
 
Pomáha uvoľňovať energiu z tukov, cukrov, ale aj z bielkovín. Reguluje hladinu cholesterolu v tele. Je dôležitou zložkou pri produkcii niektorých hormónov, ktoré pomáhajú napríklad pri udržiavaní zdravej pokožky, svalov a pri alergiách. Zvyšuje tvorbu hemoglobínu, tukov a steroidných hormónov. 
 
Nachádza sa  v sušených pivovarských  kvasniciach, pekárenských kvasniciach, pečeni, ľadvinkách, kuracom srdci, teľacom a tmavom morčacom mäse. B5 obsahujú otruby, ovsené vločky, sezamové sememená.
O niečo menej je B5 v slnečnicovom semene, sóji, vajciach, hrachu,  arašidách a melase.
Pri dávkach vyšších ako 1500mg sa vyskytnú problémy s trávením.
 
B6 (pyridoxín)
 
Je dôležitý v metabolizme bielkovín. Premieňa bielkoviny na aminokyseliny alebo naopak. Zmierňuje únavu, regeneruje a pomáha pri raste svalového vlákna. 90% tohto vitamínu sa nachádza v svaloch a zbytok v pečeni, mozgu, slezine a inde.
 
Nachádza sa  v sušených pivovarských  kvasniciach, pekárenských kvasniciach, pečeni, melase. Obsahujú ho zemiaky, bravčové mäso, slnečnicové semená, vajcia, zelená paprika, špenát, cvikla, ružičkový a hlávkový kel, mrkva, pór, petržlen a sója.
 
V menšej miere
v živočíšnych produktoch ako chudé mäso, hydina, alebo ryby, pohánka, otruby, fazuľa, banány, zeler, kapusta, karfiol, arašidy, lieskové a vlašské orechy, mlieko. Je aj v rastlinných produktoch, ale tam je naviazaný na proteín, a preto nie je v tele taký účinný. Odporúčaná denná dávka sú 2mg.
 
 
Predávkovanie vitamínom B
 
Predávkovanie vitamínom B nastane najmä pri neúmernom užívaní vo forme tabletiek. Pri zdravej strave predávkovanie nehrozí.
 
Ako sa môže prejaviť predávkovanie vitamínom B?
 
Nevoľnosť
Potenie
Zvracanie
Hnačky
Svrbenie alebo pálenie pokožky
Začervenanie pokožky
Poškodenie citu v končatinách
Poškodenie pečene
 
Recept na zdravé raňajky:
 
Drožďová pomazánka
 
Pripravte si pomazánku zo sušeného droždia, masla, medu a kto nemá alergiu na orechy, tak posekané orechy.
 
Ingrediencie
 
200 g masla
2 PL droždia sušené lahodné bezkváskové
1 PL medu
 
Postup
 
Všetky ingrediencie dôkladne zmiešajte. Hotovú pomazánku  natrite na doma upečený chlieb a posypte posekanými orechami a podávajte. 
 
Takto pripravená pomazánka je výborný zdroj na dodanie B vitamínu (pangamín), ktorý Vám dodá energiu, zmierni únavu, bolesti hlavy, migrény a super pokožku. Nedostatok vitamínu spôsobuje  afty, herpes a pásový opar a ekzém.
Vitamín B
 
Cukry
31. 01. 2017
Cukry
 
Bezfarebná kryštalická látka rozpustná vo vode má charakteristickú sladkú chuť. Ľudovo sa mu hovorí cukor, ináč sacharid alebo glycid.
 
Rozdeľuje sa na:
1. Monosacharidy – najvýznamnejšie sú glukóza a fruktóza.
2. Oligosacharidy – disacharidy, trisacharidy a redukujúce a neredukujúce
3. Polysacharidy  – rastlinné a živočíšne
 
Sacharidy zaisťujú bunkám hlavný zdroj energie, sú pre naše telo nevyhnutné.
Od glukózy sú závislé aj nervové bunky a pri viac ako 15 minútovom nedostatku glukózy dochádza k ich odumretiu.
Pre diabetikov je ideálna fruktóza, ktorá je najlepším prírodným cukrom a ideálnou látkou pre regeneráciu mozgu a ciev.
Rafinované (priemyselne vyrábané) cukry sú úplne nevhodné, lebo sa rýchlo dostávajú do krvi. Neobsahujú potrebné množstvo vitamínov a minerálov.
 
Čo spôsobuje nadmerná konzumácia cukru?
Infarkt, obezitu, nadváhu, hyperaktivitu, agresivitu, zubný kaz, ochorenia srdca a diabetes, ochorenia pečene a množstvo iných chronických ochorení.
Závislosť na cukre je taká silná ako na cigaretách a drogách.
 
Hlavným zdrojom sacharidov sú:
sladké plody, ktoré obsahujú množstvo minerálov. Ovocie, zelenina, ryža, zemiaky, strukoviny, mliečne výrobky, cereálie, celozrnné produkty, chlieb, pečivo, cestoviny.
 
Výskumom sa prišlo na to, že správne sladenie pomáha prirodzene regulovať hladinu cukru v krvi a kontrolovať tak svoju chuť do jedla.
 
Čím vieme nahradiť cukor?
Jedlo si sladíme pomocou vanilkového lusku, kakaa, škorice, muškátového orieška alebo zázvoru. Používajte cukor s nízkym glykemickým indexom, ako je brezový, trstinový kokosový cukor, med, stévia alebo javorový sirup.
Cukry
 
Chaluha bublinatá
11. 01. 2017
Chaluha bublinatá 
 
Fucus vesiculosus je u nás známa tiež pod prekladom chaluha bublinatá. Tieto riasy sa nachádzajú na pobreží Severného mora, západného Baltického mora, Atlantiku (Kdubanárske ostrovy, Maroko, Madeira) a Tichého oceánu. Synonymá sú tiež známemorský , čierna Tany, rezaná burina, červený fucusa skalná pohroma. 
Riasa bola pôvodným zdrojom jódu (objavené v roku 1811).
 
Účinné látky
 
Chaluha bublinatá obsahuje unikátny komplex životne dôležitých komponentov 
deriváty kyseliny alginové (radia sa medzi  polysacharidy)
vitamíny
celý rad dôležirých minerálnych látok  - Brom, Draslík, Horčík, mannitol, silice a hlavne Jód
 
 
Použitie 
 
na liečbu strumy, zdurenia štítnej žľazy (práve v súvislosti s nedostatkom jódu). Používa sa v bylinnej medicíne ako zdroj jódu. Je to základná živina pre štítnu žľazu.
V roku 1860 sa tvrdilo, že riasa pôsobí aj na močový mechúr a môže pôsobiť proti obezite (zvyšuje rýchlosť metabolizmu). Od tej doby sa riasa stala súčasťou mnohých prostriedkov na úpravu hmotnosti. Základné chemické zložky tejto rastliny obsahujú sliz, manitol, beta-karotfucus-vesiculosus,  jód, bróm, draslík, prchavé oleje, a mnoho ďalších. 
 
 
Pomáha reumatizmu a reumatoidnej artritíde a obklady sa používajú aj na aplikáciu na zapálené kĺby.
 
Výživné, ukľudňujúce, stimuluje štítny žľazu, proti obezite, protireumatické, jemný metabolický stimulant, výživne, adaptogen, tonikum štítnej žľazy, protizápalové.
 
Chaluha bublinatá
 
 
 
Lotos
11. 01. 2017
LOTOS
 
 
Symbol nesmrteľnosti a vzkriesenia ja tropická vodná rastlina z čeľade leknínovitých nazývaná LOTOS podobná leknu. Listy lotosa plávajú na hladine a niekedy aj pod hladinou.  Má okrúhle listy až elipsovité. Kvety na dlhých stopkách plávajú na hladine a pod ňou a dosahujú v priemere 30 cm. Sú obojpohlavné, pravidelné, majú veľa korunných lístkov, tyčiniek a 4 – 5 kališných lístkov.
Plodom LOTOSA je dužinatá tobolka s množstvom semien. Jeho zvláštnosťou je, že sa nedá zašpiniť tekutými nečistotami. Na povrchu okvetných lístkov sú drobné kryštály, ktoré pomáhajú stekať nečistoty z kvetu.
 
 
Lotos predstavuje univerzálny symbol čistoty a osvietenia. Je považovaný aj za kvet šťastia. Symbolizuje energiu pre šťastné potomstvo, rozrastajúcu a prosperujúcu rodinu a manželské šťastie. Lotos sa vo Feng shui odpradávna používa ako mimoriadne silný aktivátor šťastia, prosperity a harmónie. Ak položíte lotos v srdci Vášho domova alebo kancelárie, pritiahnete si tým bohatstvo, rastúci príjem, či viac zákazníkov.
 
 
Semená lotosu majú zvláštnu schopnosť udržať klíčivosť behom niekoľkých stoviek ( a niekedy aj tisícov) rokov. Má schopnosť udržať vnútornú teplotu rovnako ako vtáci, cicavci a aj ľudia.
 
Egypťania, Indovia a Buddhisti ho uctievajú, lebo lotosový kvet bol a je v rámci náboženstva posvätnou kvetinou a dôležitým symbolom.
 
Hovorí sa, že lotos symbolicky vyrastá z bahna, kalnej vody, čo vo Feng shui znamená úspešné zdolanie prekážok a premenu negatívnych energií na pozitívne.
Niekoľko rád, ako použiť symboliku lotosového kvetu:
 
Skúste si položiť lotosový kvet v obývačke, v oblasti rodiny alebo v kancelárii, pritiahne energie bohatstva a šťastných náhod.
 
Lotos môžete umiestniť v obývacej izbe alebo v spálni, kde zharmonizuje rodinné prostredie, upokojí myseľ a zlepší vzťahy medzi členmi domácnosti.
 
Ak položíte krištáľový lotosový kvet v obývacej izbe pri okne, zachytí slnečné lúče a vnesie energiu šťastia do domu a vyčistí negatívne energie.
 
Účinky
 
- pôsobí proti kašľu,
- zahlieneniu, 
- účinný proti chrípke a prechladnutiu
- pomáha vylučovať prebytok tekutín z pľúc a dýchacích prubíc
- podporuje liečbu chronického únavového syndrómu
- pomáha pri liečbe ľadvinových problémov
 
Lotus indický kvitne obrovskými ružovými či bielymi kvetmi. Rastlina je skoro celá jedlá - dajú sa jesť jej odnože. V juhovýchodnej Ázii sa používajú na prípravu rôznych jedál. Je to zdravá a ľahko stráviteľná potravina – zelenina, ktorá skrýva v sebe aj silné liečivé účinky.
 
 
Recept
 
Pripravte si čaj zo semena lotosu
 
Používajú sa semená varené s ryžou, ktoré majú sladkú orechovú chuť.
 
Príprava: 
 
1 koliesko sušeného lotosu sa chvíľku namočí do 2 dcl vody a 10 – 15 minút povarí.
Čaj pijeme teplý a najlepšie ráno.
Môžete si pridať niekoľko zrniek soli.
Vhodný je aj pre malé deti prisladiť ho môžete javorovým sirupom.
 
Lotos
 
Hloh
11. 01. 2017
HLOH 
 
Hloh obyčajný je na jar krásny vďaka bielym kvetom,  púčiky obsahujú najviac liečivých látok na jeseň je zasa plný červených plodov. Nájdite im miesto vo svojom jedálničku a posilnite si srdce.
Hloh sa u nás vyskytuje bežne, na okrajoch lesov, cestičiek aj v parkoch. Pestuje sa aj v záhradách, využíva sa napríklad ako živý plot.
Kedysi sa verilo, že v príbytku obohnanom živým plotom z hlohu sa žije pokojne a bezpečne. Hovorí sa, že hloh by mal mať totiž ochrannú moc.
 
Využívajú sa kvety, listy aj plody hlohu. Zberajú sa len zdravé a nepoškodené plody hlohu. Treba ich dôkladne vysušiť.  
 
Zbierajú sa na jar v rozkvete celé strapce kvetov, často aj s prímesou lístkov. Sušiť by ste ich mali prirodzene, na tienistom a dobre vetranom mieste v jednej vrstve. 
Plody sa zbierajú v septembri až v októbri bez stopiek. Pripravujú sa z nich džemy, kompóty alebo čaje.
 
Obsahuje
 
Triesloviny, flavonoidy, vitamíny B a C, sacharidy, silice, karotén.
 
Účinky hlohu
 
O hlohu  by ste mali  vedieť, že pôsobí veľmi pomaly. Jeho pozitívne účinky sa prejavujú už po niekoľkých týždňoch, niekedy až po mesiacoch, dôležité je jeho užívanie denne bez prerušenia, aby účinky boli nielen dobré, ale aj trvalé. 
Hloh reguluje a zlepšuje srdcovú činnosť pomaly, účinne a priamo. Má tak pozitívne účinky na jeho posilnenie. Pomáha pri arytmii srdca aj ateroskleróze.
Pri pravidelnom užívaní hloh znižuje krvný tlak, podporuje cirkuláciu krvi a upokojuje.
Hloh zaznamenal pozitívne účinky aj pri boji s depresiou a úzkostnými stavmi a v menopauze. Pomáha tým, čo majú problém zaspať.
Hloh je vhodný aj pri liečbe závratov a pri šumení v ušiach, pri rozvoji sklerotických zmien v cievach.
Hloh dostanete kúpiť vo forme sušeného plodu, čaju, tinktúry z bylín alebo tinktúry z pupeňov. Užívať ho treba vždy podľa návodu.
 
Hloh
 
 
Horec koreň
11. 01. 2017
Horec koreň
 
Kvet rastliny horca patrí medzi  najviac ohrozené druhy a preto je jej zber v rozpore so zákonom. Milovníci horských kvetov a prírody poznajú napr. herec panonský.
Túto rastlinu poznáme aj pod názvom ENCIÁN gencián, nepravé Angostura, postřelenec, žlčník  alebo trlič.
 
Liečivé účinky
 
1. Má protireumatické účinky.
2. Pôsobí ako prostriedok proti hlístam.
3. Priaznivo ovplyvňuje zažívanie, najmä chuť do jedla zvyšovaním produkcie moču, žalúdočných štiav, činnosti slinivky brušnej i čriev. 
4. Užíva sa pri nadúvaní, žalúdočnom katare, pri žalúdočnej slabosti a ako tonikum pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách. 
5. Pri poruchách funkcie žlčníka, pečene a pankreasu. 
6. Podporuje krvotvorbu, funkcie centrálnej nervovej sústavy.
7. Pomáha  pri žalúdočných ťažkostiach, pálenie záhy, pri poruchách trávenia, pri hnačkách. 
8. Hovorí sa aj o protireumatických účinkoch.
9. Podporuje funkciu centrálnej nervovej sústavy.
 
Môže sa používať - zvonka na 
- nehojace sa a zdurené rany.
 
Horec sa používa v náleve. 
Podávame pol kávovej lyžičky na jednu šálku nálevu a pije sa  2 až 3 x denne pol hodiny pred jedlom. 
Pripravuje sa vždy čerstvý. Vhodný aj pre celiatikov.
 
Koreň horca je nepostrádateľnou prísadou pri výrobe liekov. Horčiny horca žltého sú obsiahnuté v rôznych hotových liekoch, v aperitívom, v horkých žalúdočných likéroch, pálenkách z planých rastlín.  
Nefermentovaný koreň má ostrejšiu chuť, ktorú poznáme napr. z fernetu. V hrubom podzemku sú horčiny gentiopikrin a amarogentin, ktoré patria k najviac horkým prírodným látkam.
 
Liečivé prípravky jednozložkové:
 
Nálev – príprava:
 
1 KL suchého drveného koreňa horca prelejeme 1 l vriacej vody, necháme vyluhovať 15 minút.
 
Použitie:
 
Pijeme vychladený, pól hodiny pred jedlom, vždy niekoľko dúškov.
 
Horec koreň
 

 

 

Hrach
08. 01. 2017
Hrach 
 
Hrach má pozitívny vplyv na ľudský organizmus a to vedia aj športovci. Využívajú ho pre obsah bielkovín aj tí, ktorí nejedia mäso a mäsové výrobky. Veľký rozdiel je medzi čerstvým a sušeným hrachom.  Čerstvý hrach obsahuje 5-6 gramov bielkovín a sušený 20-25 gramov. Hrach je dôležitý najmä pre vegetariánov dodá im veľa energie.
Zaraďujeme ho do strukovín.
 
Obsahuje
vitamíny B1, B2, B3, B6, B9 a C. Minerály ako: draslík, fosfor, horčík, sodík ,vápnik, zinok, železo. 
Obsahuje C vitamín skoro ako citrón.
 
 
Jeho účinky
 
Hrach má výrazne omladzujúce účinky. 
Detoxikačné účinky.
Dodá množstvo energie a dostatočne zasýti. 
Podporuje správne fungovanie nervovej sústavy a srdca. 
Účinne znižuje vysoký cholesterol.
Má blahodárne účinky na nechty a vlasy.
Pôsobí  na dobrý zrak. 
 
Jediný negatívny účinok tejto zdravej rastliny  je známy, že spôsobuje nadúvanie a plynatosť po jeho zjedení hlavne v podobe uvarenej kaše. Dá sa to ľahko zmeniť použitím vhodného korenia pri jeho príprave.
 
Vďaka vysokému obsahu proteínu (hlavne v kombinácii s obilninami), vitamínmi a minerálmi je veľmi vhodnou potravou pre tehotné a kojace ženy. Je bohatý na kyselinu listovú, ktorá pôsobí preventívne pri vývoji nervovej sústavy plodu. ?
 
 
Použitie
Hrach sa používa na prípravu polievky, kaše, prívarky. Vypestovaný a čerstvo natrhaný a zo svojej záhrady chutí najlepšie. Pri varení hrach solíme až na konci, aby nám nestvrdol.
 
 
Recept
Hrachová polievka
 
Ingrediencie
 
250g hrach 
2 ks väčšie zemiaky
Korenie soľ, mleté čierne korenie, nové korenie, saturejka, kmín, bobkový list.
 
Postup
Na 1 hodinu hrach namočený vo vode varte bez soli pokým nebude mäkký. Pridajte na kocky nakrájané zemiaky a varte kým budete mať všetko mäkké. Všetko spolu rozmixujte pridajte korenie a nakoniec posoľte himalájskou soľou.
Podávajte s na kocky nakrájaným chlebom. Takto pripravené môžu konzumovať aj celiatici. Hrach je bezlepková strukovina.
 
Hrach
 
Majoránka
09. 12. 2016

Majoránka záhradná 

je jedno – až dvojročná sivozelená bylina, ktorá dorastá až do výšky 10 až 30 cm. Táto rozkonárená rastlina pochádza z východnej Ázie. Pestuje sa v celej Európe, Amerike a blízkom východe. U nás sa pestuje na poliach alebo v záhradách. Kúpiť možno majoránku v obchode ako sušenú vyhľadávanú koreninu.

Liečivé účinky majoránu pôsobia na trávenie, môžeme ju použiť i pri predmenštruačných a menštruačných problémoch.
Účinky majoránu sa prejavujú upokojujúco pri strese, migréne, nespavosti,pocitoch slabosti.

 

Bylinka podporuje 

- trávenie, 
- tvorbu mlieka,
- odstraňuje plynatosť,
- pôsobí proti hnačkám,
- mierne znižuje krvný tlak,
- pôsobí pri nespavosti,

 

Má široké využitie

Pridáva sa do nadúvajúcich, ťažkých a tučných pokrmov. Jedlo môžeme dochutiť so suchou alebo čerstvou majoránkou.
Nemiešame ju s oregánom.
Kombinujeme ju s čiernym korením, novým korením, rascou, cesnakom, tymiánom, rozmarínom.
Hodí sa do rôznych jedál, do gulášu, zemiakovej, fazuľovej, 
hrachovej, cesnakovej polievke. 
Do mäsa ako je hovädzie, bravčové, baranie, do mletého mäsa, údenín, špenátu, zemiakových placiek, na ryby, pizza, syry, do zabíjačkových pokrmov, do pečeňových halušiek.

Majoránka záhradná

Klinček
09. 12. 2016

Klinček

 
Klinčeky sú vlastne usušené, neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa zbierajú ešte pred tým, ako sa roztvoria. Pomenovanie získali podľa svojho vzhľadu, ktoré hodnoverne pripomína klasický klinec. Pochádza zo stromu, ktorý rastie v Madagaskare, Brazílii a Zanzibare. To čo sa používa z tohto stromu sú vlastne nerozvinuté okvetné púpätka. Strom sa musí dožiť viac ako päť rokov až potom má kvety. Dorastá až do výšky dvoch desiatok metrov, preto nie je jednoduchý zber tohto voňavého klinčeka.
Klinček je najviac známy ako bylinka, korenie, na dochutenie jedál sladkých, slaných alebo sa pridáva do zaváranín. Málokto však vie na čo všetko sa dá použiť a k čomu je okrem varenia ešte dobrý. 
 
Obsahuje
 
Vlákninu, vodu, sacharidy, bielkoviny, tuk, železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, zinok, meď, sodík, selén, mangán, vitamín A, B, C, E, K, kyselina listová, betakarotén, omega3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny
 
 
Účinky na zdravie 
 
- celé stáročia sa zaraďoval medzi všelieky 
- podporujú obranyschopnosť (chrípka, nachladnutie, nádcha)
- podporuje hojenie kožných poranení
- má proti plesňové vlastnosti
- silné antiseptické účinky
- odstraňuje bolesti napríklad zubov a rôznych zubných zápaloch
- podporuje zdravé dýchacie cesty (pri zahlienení)
- podporujú trávenie
- zvyšujú chuť do jedla
- urýchľujú metabolizmus
- detoxikuje organizmus
- prekrvuje končatiny (pri studených nohách a rukách)
- upokojuje nervový systém
- podporuje prevenciu proti rakovine
 
Ako používať  klinček
 
Chuť klinčeka je korenisto-štipľavá, preto ho treba používať s mierou. Pri správnom dávkovaní však zaujímavo ochutí sladké aj slané jedlá. V Holandsku ho zvyknú pridávať do syra, v Anglicku do jablkového koláča, v Nemecku s jeho pridaním pečú korenený chlieb. V ázijských krajinách je klinček súčasťou kari korenia. Vyskúšajte si uvariť ryžu s niekoľkými klinčekmi napichanými v cibuli a uvidíte, že bude chutiť naozaj exoticky. 
Klinček môžete používať do varenia a aj ako prídavok do nápojov (studených a aj horúcich), punču, vareného vína, vianočného čaju.
Na Slovensku sa klinček používa hlavne na prípravu mnohých konzervačných nálevov a zaváranín. Klinček môžete napichať do citrusového ovocia a vytvoríte si tak jednoduchý osviežovač vzduchu a v období Vianoc príjemnú vianočnú atmosféru.
 
Recept
10 klinčekov v 2 dl prevarenej vody nechajte vyluhovať 20 minút. Takýto odvar 2x za deň prikladajte na poranené miesta alebo na problematickú, vráskavú pleť a už nezmývajte.
Klinček - korenie
Jahody
08. 12. 2016
JAHODY
 
Jahody v zime vonku nerastú, ale ak by ste prišli k nám tak, by ste zistili, že tomu  tak nie je. Ja ich mám vypestované v črepníku doma v kuchyni na parapetnej doske. Takto je tomu už niekoľko rokov. Zakaždým sa potešíme ak vidíme dozrieť novú jahodu. Je potrebné vydržať a polievať, to je celé pri ich pestovaní. Ak Vám pritom pomôžu deti, výsledok sa dostaví, či už v podobe kvetu alebo neskôr aj v jej krásnej červenej farbe. Netreba Vám chodiť po supermarketoch a vôňu jahôd máte doma aj počas  zimného obdobia. Jahody sú pre niekoho alergénom, preto ich zatracujú. Ak nemáte s týmto ovocím problém, je nesmierne zdravé a výrazne prospieva aj pokožke. Jahodová kúra prečistí telo a rozžiari pokožku.
 
 
Obsahuje
 
V jahode je najviac zastúpený vitamín C. Ako najlepšie ovocie obsahuje vodu, vitamíny
A, B, C, E a K, karotén, kyselinu listovú, ale i minerály ako draslík, horčík, fosfor, železo, sodík, mangán a meď.
 
 
Účinky
 
Jahody majú navyše protizápalový a antibakteriálny účinok, pomáhajú pri poruchách trávenia, priaznivo pôsobia pri liečbe pečene, majú priaznivý účinok na krvotvorbu a rast buniek. Navyše obsahujú aj vitamín C podporujúci imunitu a veľmi významný mangán. Tento prvok má pozitívny vplyv pre správne fungovanie metabolizmu, zdravé kosti, činnosť nervov, tvorbu hormónov štítnej žľazy a zvyšuje libido. 
 
 
Jahody sú výživnou pochúťkou. Obsahujú minimum kalórií, majú pozitívne účinky na chudnutie, keďže odvodňujú telo a zabezpečujú správne fungovanie tela. Každý deň zjedzte misku jahôd (v sezóne)a tým zvýšite rýchlosť metabolizmu a podporíte chudnutie.
 
Je vhodným doplnkom do šampanského, či ozdobou na dezerty. Použiť ich môžete na prípravu smoothie. Toto červené ovocie je  veľmi zdravé a pre celiatikov prospešné. 
Z čerstvých, lebo vysušených lístkov si pripravte lahodný čaj.
 
Pripravte si ho ako čierny čaj : 
 
1 kávovú lyžičku lístkov jahody zalejte šálkou vriacej vody, nechajte 5 minút vylúhovať pod prikrývkou. Popíjajte teplý.
 
 
Na desiatu si pripravte:
 
Recept
 
Ingrediencie
 
130 g jahôd
100 g tvarohu 
15 g pomleté vlašské orechy
 
Umyté jahody, odstopkujte, nakrájajte na polky a vložte do misky. 
Pridajte tvaroh, pomleté alebo posekané orechy, mleté ľanové semienka a všetko zľahka premiešajte. 
Do obeda Vás to určite zasýti a dodá Vám veľa zdravej energie.
Jahody
 
 
Jahody
 

Bambusové výhonky

 

 

Bambus je veľmi odolná rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 25 – 30 metrov. Bambus má mnoho odrôd, cez nižšie 2 – 3 metre, ktoré sa pestujú ako okrasné rastliny až po 30 a viac metrové odrody. Túto rastlinu môžete dopestovať v ktoromkoľvek kúte sveta. Darí sa jej v nižších aj vyšších zemepisných šírkach, v teple a aj v chlade. Bambus je veľmi odolná, prispôsobivá a rýchlo rastúca zdrevnatená tráva. Bambus si môžete vypestovať ako okrasu Vašej záhrady, na konzumáciu bambusových výhonkov alebo kvôli ich pevným bambusovým steblám, ako oporu pre kvety, plod či inú ozdobu.

 

 

Čo obsahujú bambusové výhonky

 

Bielkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, voda, železo, vápnik, horčík, draslík, fosfor, sodík, jód, zinok, mangán, meď, selén, molybdén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, E, K, kyselina listová, kyselina pantoténová a biotín.

 

 

Účinky na zdravie

 

Podporujú obranyschopnosť

Normalizujú hladinu cukru v krvi

Podporujú trávenie

Zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie

Prečisťujú tráviaci trakt

Podporujú metabolizmus

Znižujú vysoký cholesterol

Znižujú vysoký krvný tlak

Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam

Hydratujú organizmus

 

 

Čaj z bambusových lístkov sa používa aj na prevenciu a liečbu rakovinových ochorení (podľa japonských vedeckých výskumov mali bambusové listy 100% inhibičný efekt na rakovinové bunky a pečeňové toxikózy).

Mladučké lístky bambusov sa zbierajú v lesoch po dažďoch skoro na jar, keď sú ešte jemné a plné účinných látok. Ich pozitívne zdravotné účinky využíva tradičná čínska medicína už po stáročia.

 

 

Príprava čaju:

 

Štipka lístkov bambusu (1-3 g) sa zaleje s 2,5 dl teplej vody (80-90°C), ktorá krátko prešla varom a nechá sa lúhovať asi 2-3 minúty.

Z mladých bambusových lístočkov sa môžu pripraviť 1-2 nálevy.

Lístky sa opakovane zalejú, kým sú ešte teplé.

 

 

Čaj pomáha

- ako prevencia a liečba rakovinových ochorení (podľa japonských vedeckých výskumov mali   bambusové listy 100% inhibičný efekt na rakovinové bunky a pečeňové toxikózy)

- u čaju sa popisuje silne zásaditý charakter a znižuje prekyslenie organizmu

- dlhodobejším pitím sa môže znížiť chorobnosť človeka

- pomáha zlepšiť metabolizmus, utišovať horúčku, zimnicu a zápaly

- pomáha zvýšiť aktivitu, tonizovať a uvádza sa aj ako afrodiziakum

- pomáha redukovať vysoký krvný tlak

- výborný pre diabetikov

- pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne najmä na pokožku, čistí póry až do hĺbky a je výborný na hubovité a plesňové ochorenia pokožky a používa sa aj proti  vypadávaniu vlasov

- pomáha čistiť a aktivizovať obličky

- pomáha odstraňovať z tela toxíny

- pomáha odbúravať tuky a zlepšovať metabolizmus bez vedľajších účinkov

- obsahuje málo vitamínov (B1), ale veľa minerálov, proteínov a vlákniny

- pomáha zlepšiť fyzickú kondícií

- je vhodný aj ako nápoj pre deti

 

Príprava bambusových výhonkov

 

Ak máte čerstvé bambusové výhonky, tak si ich ošúpte z vrchnej vrstvy, nakrájajte na menšie kúsky (2 cm hrúbku) a varte v osolenej vode aspoň 45 – 60 minút. Čerstvé bambusové výhonky obsahujú škodlivé látky, ktoré sa varením uvoľnia a ostanú v nich už iba zdravé látky

 

Ak máte bambusové výhonky v zeleninovej zmesi alebo z konzervy, tak ich umyté varte v osolenej vode 15 – 19 minút. Po tomto varení ich môžete pridať do akéhokoľvek jedla (rizoto, mäso, zeleninový, cestovinový šalát).

Prirodzene bezlepkové bambusové výhonky.

Bambusové výhonky

Oregano
28. 10. 2016

Oregano

Pamojorán obyčajný, Dobromysl

Oregano má úžasné protizápalové účinky na každý orgán v ľudskom tele. Ďalej má veľmi  silné antibiotické účinky.  Má až 8x viac antioxidantov ako jablko a 3x viac ako čučoriedky. Oregano sa dá jednoducho primiešať do akéhokoľvek jedla a preto neváhajte používať korenie oregano. Jeho chuť si rýchlo zamilujete!

Jeho účinky boli známe starým Egypťanom a neskoršie Grékom, ktorý oregáno používali ako dezinfekciu ( bolo hlavným antibakteriálnym prostriedkom, ktorý používal liečiteľ Hippokrates ).

Oregánové lístky sa dlhodobo používajú na liečbu ochorení spojených s dýchacím a tráviacim systémom. Pomáhajú liečiť kašeľ a pľúcne choroby napríklad ochorenia priedušiek. Vhodné pri zahlienení, zlepšujú odkašliavanie, pozitívny vplyv na astmu, zápal pľúc, nachladnutie a chrípku.

 

Kvety aj listy majú pri rozotretí medzi prstami charakteristickú príjemnú vôňu. Pamajorán obyčajný býval voľakedy módnym, no dnes je už zväčša iba korením talianskej kuchyne, čo je veľká škoda pre jeho nesporné liečivé účinky. Korenie poskytujú u nás dosť často kvitnúce výhonky červenkastej farby (Herba origani), ktoré sa dostávajú do obehu rezané alebo pomrvené. Svojím účinkom a arómou sa podobá majoránu a materinej dúške. Niekde sa používa aj ako náhrada majoránu.

 

Obsahuje tieto účinné latky

Bielkoviny, sacharidy, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán, betakarotén, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K a kyselinu listovú.

Aké má oregáno účinky na zdravie

Odstraňuje dusivý kašeľ

Pomáha a zlepšuje kožné ochorenia

Pomáha liečiť pliesne, candidy

Podporuje imunitný systém

Antirakovinové účinky

Antibiotické a antiseptické účinky

Pomáha pri problémoch so stolicou (zápcha, hnačka)

Lieči a detoxikuje tráviaci systém

Upokojuje nervový systém

Lieči zápaly pečene, močových a dýchacích ciest

Má antiseptické účinky

Mineralizuje kosti – prevencia Osteoporózy

Chráni a podporuje vývin nových buniek

Podporuje zrážanie krvi

Oregáno sa najčastejšie využíva v kuchyni na korenenie polievok, omáčok a pizzu.

Používa sa ako čaj. Na šálku čaju použijeme 1 lyžičku vňate.

Poznáme aj oreganový olej, ktorý zachováva priaznivé účinky tejto rastliny.

Oregano, pamajorán

 

ALCHEMILKA OBYČAJNÁ

je liečivá rastlina

Alchemilka patrí medzi veľmi obľúbené rastlinky ľudového liečiteľstva.

Má viacej ľudových názvov a to :

alchemilka lúčna, kontriheľ, divý muškát, rosnička, suknička, hvezdoš, plášť panny Márie,

kondolík, ťapkaňa, husia nôžka, ženský pláš

Latinský názov pochádza z arabského označenia alchýmie, ktoré hovorí o liečivej hodnote tejto byliny. Alchemilka pochádza z Anglicka, ale v súčasnosti je rozšírená po celom svete. Je to trvalá bylina pokrytá mäkkými chĺpkami, s laločnatými listami. Má žltozelené kvety, tvoriace súkvetia na dlhých stonkách.

Z rastliny sa zbierajú listy a kvitnúce vrcholky.

 

Ako sa používa:

Používa vnútorne aj zvonka pri hnačkách, ťažkej menštruácii, na výplach ústnej dutiny, pri laryngitíde, pri krvácajúcich ďasnách a ako kloktadlo pri zápale hrtana.

Má sťahujúci účinok a zastavuje krvácanie.

Predpisuje sa hlavne pri ženských problémoch, predovšetkým pri silnej menštruácii, zhoršenej funkcii vaječníkov, zápaloch a hemeroidoch. Zároveň jemne uvoľňuje kŕče a je močopudná. Používa sa aj pri problémoch so žlčníkom a piesku v obličkách a žlčníku. Odvar z alchemilky sa dokonca používa aj pri krvácaní z nosa.

- pôsobí sťahujúco (zvieravo)

- veľmi rýchlo lieči

- používame ju ako prostriedok odvodňujúci

- posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany)

- hnisavých ranách, zanedbaných vredoch

- odporúča  sa ako najlepší hojivý prostriedok

- po extrakcii zubov

- zahojí ranu v priebehu dňa  po viacnásobnom vyplachovaní

- odstraňuje slabosť svalov a končatín

- pomáha pri málokrvnosti

Alchemilka  je všeliekom na všetky ženské choroby a pomáha dokonca spolu s kapsičkou pastierskou pri obrátení maternice a slabinovej prietrži. V uvedených prípadoch sa pijú štyri šálky čaju z alchemilky, pripraveného podľa možnosti z čerstvo natrhaných bylín, denne po dúškoch.

Deti, ktoré majú slabé svaly napriek dobrej strave, zosilnejú po častom užívaní tohto čaju." Ak  rastie alchemilka vo vyšších polohách, ľudovo sa nazýva strieborný plášť (Alchemilla alpina), má rub listu striebristolesklý a používa sa taktiež  pri tučnote.

Dve až štyri šálky denne pôsobia veľmi priaznivo.

1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody, sa zaparí a krátko vylúhuje

 

Alchemilka obyčajná

 

MAK
30. 09. 2016

MAK

Mak je stará kultúrna rastlina. U nás sa pestuje bežne k potravinárskym účelom. Najvyššia produkcia maku je u našich susedov v Českej Republike. Mak existuje niekoľko tisíc druhov.

Podľa použitia poznáme mak siaty olejný a ópiový.

1.Mak siaty olejný – konzumný sa využíva v domácnosti, v cukrárskej výrobe a na výrobu makového oleja. Semienka zrelého kuchynského maku nemajú škodlivé, ani omamné účinky.
2.Mak turecký (Východný mak) – okrasná rastlina na výzdobu záhrad
3.Mak vlčí (Divý mak) – z kvetu sa získava potravinárske farbivo a ďalej sa využíva vo farmakológii.

Celá rastlina maku obsahujú látky s omamnými účinkami, ktoré sa odpradávna používajú na výrobu liekov.
Jeho pestovanie je v mnohých krajinách zakázaný, pretože sa z maku získava ópium a látka morfín. Z ópia sa vyrábajú drogy.
Mak sa užíva s mierou. Mak je chutná a hlavne zdravá potravina.

Obsahuje

v sebe najvyšší podiel vápnika, omega 6 mastných nenasýtených kyselín a ešte množstvo dôležitých látok, dôležitých pre zdravý vývoj a udržanie plného zdravia.
Táto jednoročná rastlina má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus a ešte je aj chutný. Farby makových kvetov môžu byť biele, červené alebo fialové. Pestovateľov maku je čoraz menej, pretože mak siaty je náročný na pestovateľské podmienky a navyše pre pestovanie maku na ploche väčšej ako 100 metrov štvorcových potrebujete špeciálne povolenie. 
Semienka maku obsahuje 40 – 60 % hodnotného oleja, veľké množstvo vlákniny a minerálnych látok.
Najdôležitejší je mangán, vápnik, horčík, železo a vitamínov E, B a C.
Jedna polievková lyžica dodá asi 5 % doporučenej dennej dávky železa, 13 % vápnika, a 29 % mangánu, 8 % horčíka a fosfóru.

Účinky

Je skvelí proti lámaniu nechtov a vypadávaniu vlasov. 
Podporuje rast vlasov a ich kvalitu.
Preventívne pôsobí proti mäknutiu a lámavosti kostí, odporúča sa pri osteoporóze a ich prevencii.
Pri kazivosti zubov.
Mak ukľudňuje nervovú sústavu, pomáha pri strese, tlmí bolesti hlavy a podporuje dobrý spánok.
Ako semienka či orechy zvyšuje výživovú hodnotu jedla. 
Pravidelnou konzumáciou maku sa zlepšuje hladina železa i vápnika v tele. Doporučuje sa pri anémii.
Z hľadiska mágie sa mak považuje za potravinu spojenou s energiou plodnosti.
- Podporuje obranyschopnosť
- Prevencia chrípky, prechladnutia
- Prevencia rakoviny
- Eliminuje migrénu
- Normalizuje hladinu cukru v krvi
- Podporuje vyprázdňovanie
- Obnovuje črevnú mikroflóru
- Čistí hrubé črevo
- Odkysľuje organizmus
- Povzbudzuje a upokojuje celé telo
- Dopĺňa do tela dobrý tuk
- Odstraňuje cholesterol
- Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
- Podporuje pevnosť kostného tkaniva
- Upokojuje nervový systém
- Prevencia rakoviny
- Eliminuje migrénu
- Pri vonkajšom použití lieči kožné ochorenia (ekzém, vyrážky, lupienka)

Použitie

Používa sa na rôzne spôsoby. Dôležité je ho najprv umyť tak, aby ste ho zbavili nečistôt. Usušiť na panvici, aby ste ho mohli pomlieť.
Jej to veľmi zdĺhavé a preto sa bežne rovno melie bez umytia.

Ako náplň do koláčov, posýpka na cestoviny,buchty

.

 

 

 

TEKVICA
29. 09. 2016

TEKVICA

Tekvicu pozná určite každý pre svoju krásu ako ozdobu nielen v záhradke, ale aj na balkónoch najmä v jesenných dňoch. Svojimi účinkami pozitívne vplýva na organizmus. 
Hokkaido pochádza z krajiny vychádzajúceho slnka - Japonska, kde ju pôvodný obyvatelia pestovali na sopečných pôdach ostrova Hokkaido. Jej zázračné účinky objavili už vtedy a využívame ich všetci do dnes. Málokto pozná všetky jej liečivé účinky a správnu prípravu, aby bola aj chuťovo neodolateľná.

Hokkaido je však jedinou tekvicou, ktorá sa nemusí šúpať. Jej šupa obsahuje také množstvo vitamínov, že by bola veľká škoda vyhodiť ich. Spomedzi ostatných má najtenšiu šupku, a tak pri správnej príprave dokáže v tele hotové zázraky!

Vďaka sýto oranžovej farbe obsahuje množstvo betakaroténu. 
Nájdeme v nej aj veľa vitamínov, napríklad vitamín A, draslík, luteín a zeaxatín, ktoré sú dobré na oči, 
vápnik, železo, horčík, fosfor a vlákninu pre lepšie trávenie. 
Znižuje krvný tlak, je vhodná pre diabetikov a má tiež nízky obsah kalórií, čo z nej robí vyhľadávanú pochúťku.
Obsahuje vitamíny A, B, D, K, ale hlavne vitamín E, ktorý má antioxidačné účinky a dokáže zachytávať škodlivé látky v tele.
Tekvica je zdrojom esenciálnych, pre život nevyhnutných mastných kyselín. Ľudský organizmus si tieto životne dôležité kyseliny nevie vyrobiť, preto ich potrebuje neustále dopĺňať.
Okrem toho je tekvica zdrojom bielkovín a minerálnych látok ako napríklad zinku, fosforu, železa, vápnika, horčíka či selénu.
Tekvica sa tiež môže pochváliť aj obsahom vlákniny. Táto zdravá pochúťka má dokonca regeneračné a omladzujúce účinky.
Dužina je bohatá na vodu, vitamín C a beta - karotén, ktorý má schopnosť premeniť sa v organizme na vitamín A.

Pred kuchynskou úpravou tekvice sa obvykle jadierka vydlabávajú a vyhadzujú, čo je škoda. Dodávajú telu nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D, ale aj hormónov a buniek. 
Obsah selénu pomáha pri ochoreniach močových ciest. Semená sú výborným zdrojom železa a fosforu.
Neobsahuje cholesterol. Tekvicový olej sa odporúča používať za studena, bez tepelnej úpravy. 
Je vhodný na prípravu šalátov, nátierok, omáčok, dressingov, na dochutenie a dekoráciu varených pokrmov. Vďaka svojmu zloženiu veľmi dobre vplýva na ľudský organizmus.

Sú odporúčané pri 
- problémoch so zväčšenou prostatou
- pomáhajú pri žalúdočných problémoch aj 
- pri srdcových ochoreniach
- vhodné sú pre diabetikov 
- ľudí s vysokým cholesterolom
Ideálna je konzumácia surových semienok, pretože aminokyselina tryptofan, 
účinná látka proti depresiám, je citlivá na tepelnú úpravu.
Jadierka sa v ľudovom liečiteľstve využívajú i proti črevným parazitom ako je pásomnica alebo škrkavky. V tomto prípade sa podávajú s preháňadlami ako je napríklad ricínový olej.
Listy tekvice sa dajú použiť ako obklad na vyvrtnutý členok alebo koleno.

Tekvica má široké spektrum využitia. 
Zo semienok nabitých vitamínmi a minerálnymi látkami sa lisuje tekvicový olej. Jeho farba je tmavozelená a má krásnu orechovú vôňu. Vďaka tomu, že sa olej lisuje za studena, uchovávajú sa v ňom všetky hodnotné látky. Je vhodný na prípravu šalátov, polievok, omáčok i na dochutenie jedál. 
Jeho konzumácia povzbudzuje 
- krvný obeh a 
- napomáha znižovaniu cholesterolu v krvi. Pri aplikácii na pokožku pomáha pri liečbe ekzémov, hydratuje pleť a dodáva jej pružnosť. 
- Tento olej je pre upokojujúce účinky vhodný aj na masáže, a navyše na pokožke nezanecháva pocit mastnoty. Ideálny je aj na ošetrenie lámavých nechtov, spevňuje ich, podporuje rast aj ich pružnosť. Vlasový zábal z oleja výrazne regeneruje poškodené vlasy a bráni ich vypadávaniu.
Ľudia bojujúci s nadváhou by bez váhania mali siahnuť práve po tejto zelenine. Má totiž veľmi nízku nutričnú hodnotu, len 126 kJ, a preto je vhodná pri redukcii váhy.

Môžete ňou nahradiť prílohy ako sú knedle a zemiaky, alebo pripraviť ako zdravý hlavný chod.
Túto nízkokalorickú potravinu môžeme sterilizovať ako kompót, použiť na varenie polievok, hlavného chodu, prílohy k hlavnému chodu, prípadne grilovať, zapiecť v rúre alebo vyprážať. Táto tekvica, zelenina neobsahuje lepok, preto ju môžu konzumovať celiatici.

Odporúčaná dávka 

tekvicového oleja 

je 2x denne 1 polievková lyžica. Po otvorení skladujte v chladničke.

Tekvica

 

Slnečnica
28. 09. 2016

SLNEČNICA

Veľkosťou a celkovým vzhľadom k impozantným druhom kvetov patrí slnečnica. Pripomína naše slnko a jeho teplo.
Kvet slnečnice je len krásnym doplnkom aranžmánu vo váze, ale najmä prostriedkom na liečenie.
Zo semiačok slnečnice sa získava OLEJ. Používa sa ako jedlý olej na prípravu potravín, ale aj v kozmetickom priemysle. Olej sa pridáva do kozmetických prípravkov kvôli zvláčňujúcim vlastnostiam. Slnečnicový olej patrí k najobľúbenejším druhom stolových olejov a to aj kvôli jeho cenovej dostupnosti.

Obsahuje tuky, bielkoviny, vitamíny E, B1, minerálne látky horčík, železo, fosfor a vápnik, ale aj lecitín.
Obsahuje veľké množstvo tukov a je energeticky bohatá.

Táto krásna rastlina lieči rôzne druhy chorôb:

1. Používa sa aj pri problémoch s arteriosklerózou a s pečeňou.
2. Pomáha pri malárii, tuberkulóze a ochorení žíl.
3. Konzumáciou slnečnicových semiačok znižujeme riziko srdcových chorôb, sivého zákalu i rakoviny. 
4. Odporúčajú sa aj diabetikom chorým na štítnu žľazu a ľuďom, ktorí trpia na migrénu. 
5. Prítomný niacín navyše pomáha regulovať metabolizmus tukov a cukrov.
6. Pôsobí priaznivo na kožu i sliznicu, zabraňuje kôrnateniu ciev a tým aj srdcovocievnym ochoreniam a infarktu, zlepšuje činnosť štítnej žľazy a lieči stres, nespavosť a nervozitu.
7. Jadierka slnečnicové  pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v tele, priaznivo pôsobia na srdcovo cievny systém, pôsobia antistresovo a zlepšujú pamäť či koncentráciu.
8. Slnečnica sa používa aj v kozmetickom priemysle a dermatológii. Prípravky pomáhajú ľuďom s kožnými ekzémami a psoriázou a slnečnica je aj osvedčeným bojovníkom proti vráskam, udržuje hladkú pleť a posilňuje vlasy i nechty.
9. Slnečnica je vysoko kalorická, ale ľahko stráviteľná.

Majú neutrálnu chuť, obsahujú aj veľa vápnika. Ak máte problém s kosťami a nemôžete mlieko ani cítiť, skúste si ho doplniť práve slnečnicovými semienkami.
Slnečnicové semienka sa môžu konzumovať surové, opražené, so šupkou aj bez šupky.
Pridávajú sa do kaší, pečiva, posypáva sa nimi chlieb a používajú sa v šalátoch od výmyslu sveta.
Slnečnicové semienka dodávajú jedlám zaujímavú orieškovú príchuť. Pre výraznejšiu chuť by sa mali pred použitím v kuchyni rozdrviť.

Odborníci odporúčajú zjesť pre optimálny účinok dve polievkové lyžice slnečnicových semienok denne.
Zopár slnečnicových jadierok každý deň nám môže pomôcť byť zdravšími. Ľudoví liečitelia či lekári, sa na tomto zhodnú skoro všetci.
Pre vysoký výskyt vápnika je konzumácia slnečnicových semien vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia alergiou na mlieko.
Zo žltých lístkov kvetu sa dá uvariť odvar a ten znižuje hladinu cholesterolu i vysoký krvný tlak. 

slnecnica
 

 

 
 

 

Škorica
23. 09. 2016

Škorica

Poznáme 2 druhy škorice.
Pravú - cejlónsku škoricu, sladšej chute, ktorá je svetlej alebo tmavšej farby. Čím je svetlejšia tým je delikátnejšia.
Nepravú – čínsku, ktorá je u nás najviac rozšírená.
Predáva sa sypaná alebo celá. Netreba ju nejako zvlášť predstavovať. Je jedna z najznámejších a najčastejšie používaných korenín. Získava sa z kôry stromu sušením škoricovníka.


Môžeme ju používať na prípravu čaju, ako dochucovadlo jedál, kaší, alebo zmiešať s medom.
Odborníci odporúčajú 1 lyžičku denne.


O účinkoch škorice vie málokto a preto 

Používa sa 


- na prehriatie organizmu
- zlepšenie trávenia
- podporuje chuť do jedla
- pri nadúvaní
- znižuje krvný tlak
- má antibiotické a dezinfekčné účinky vďaka ktorým pomáha pri nachladnutí, chrípke a kašli
- pomáha pri redukčných diétach
- zlepšuje náladu
- zlepšuje pozitívne myslenie
- priaznivo pôsobí pri cukrovke
- pre svoje účinky sa využíva aj v kozmetike
- bojuje proti akné
- podporuje rast vlasov


Mletú škoricu môžete používať 
do rôznych jablkových koláčov, korenených chlebov, štrúdli, medovníkov, aj do ryže, do mäsitých pokrmov v indickej kuchyni /čatní, masala, pilaf/. Je súčasťou koreniacich zmesí. 


Taktiež ju môžete používať k jablkám, hruškám, marhuliam, mandliam, banánom, baklažánom, čokoláde, káve, hydine, jahňacine, s čokoládou, do červeného vína.
Môžete je kombinovať s kardamónom, koriandrom, zázvorom, kurkumou, klinčekom, muškátovým orieškom, rímskou rascou.


Pri pravidelnom užívaní môže pomôcť znižovať nadváhu aj obéznym ľuďom. 
Pite na lačno asi 30 minút pred raňajkami a večer pred spaním jednu šálku medu so škoricou.

Celiatikom vhodné na žalúdok.
Vašej pokožke pomôže piť čaj s medom a škoricou.
Pastu z medu a škorice môžete natrieť na vyrážkovú pleť, ekzém, alebo boľavý zub.

 

škorica

 

skorica

 

 

Sója
13. 09. 2016

SÓJA

Sója je strukovina, ktorá sa podobá na malú fazuľu. 
Obsahuje vlákninu, bielkoviny, množstvo vitamínov skupiny B, minerálne látky ako draslík, VÁPNIK, horčík a ŽELEZO. Táto strukovina obsahuje aj ťažko stráviteľné látky.
Pre niektorých ľudí je sója veľmi prospešná a pre niektorých je zasa škodlivá. Zo sóje sa vyrábajú rôzne výrobky a to maslo, margarín, jogurty, syry, oleje, nátierky. Múka sa pridáva do rôznych cukroviniek. 
Veľmi zdravý je TEMPEH, ktorý je spracovaný fermentáciou /kvasením/. Ja tempeh jesť nemôžem, lebo obsahuje lepok. Tempeh obsahuje Sójovú omáčku Shoyu a tá je vyrábaná zo pšenice.

Pre celiatikov je vhodná TAMARI omáčka, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe Misa, bez pridania pšenice a preto je bezlepková.

Sója je alergén a pre deti nevhodná môže zasahovať do ich hormonálneho vývoja, neskôr ochorenia štítnej žľazy. Veľké množstvo sójových produktov tlmí sexuálnu energiu, plodnosť a menštruačný cyklus žien.
Ak si sóju viete v potravinách správne vyvážiť, tak je pre vás prospešná a preto si kupujte sóju len genetický nemodifikovanú. U nás v kamennej predajni dostať kúpiť tempeh údený a smažený, môžete ich použiť do šalátov dusenej zeleniny, alebo priamo konzumovať ako syr.

Japonci používajú miso polievku na raňajky odvádza z tela škodliviny, pomáha proti chladu a nachladnutia. V predajni máme miso pastu sójovú, jačmennú, z čiernej a bielej ryže.
Pridávajte už len pre ukončením varenia.

soja

 

 

Quinoa s tekvicou hokkaido a mozzarellou

Pre 4-5 osôb / bez lepku

 

Ingrediencie

3 – 4 PL olivového oleja (podľa toho aký máte kvalitný hrniec)

1 cibuľu

2 štipky tymianu

11 kg tekvice hokkaido (bez jadierok nasekať na kocky)

500 g quinou

1 l horúceho vývaru (toľko, aby to bolo zaliate, aby sa vám to pri varení nepripálilo)

1-2 lyžičky himalájskej  soli

 Na hrot noža čierne korenie

 

Postup

 

  1. Na oleji som spenila na kocky nasekanú cibuľu.
  2. K cibuli som  pridala  očistenú a na kocky nakrájanú tekvicu.
  3. Po chvíľke som pridala bielu quinou.
  4. Cibuľu, quinou a tekvicu som chvíľku opražila a zaliala horúcim vývarom.
  5. Dochutila som to tymianom, himalájskou soľou a čiernym  korením. (Koreniny som pridala podľa vlastnej chute).
  6. Prikryté suroviny som varila skoro 20 minút za občasného miešania do mäkka.(Kým sa voda – vývar neodparila).
  7. Na koniec som pridala zelenú petržlenovú vňať, syr mozzarellu a zľahka premiešala.

Syr môžete použiť podľa vlastnej chute, ja som zvolila mozzarellu. Môžete si to dochutiť aj tekvicovým olejom.

QUINOA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Šošovica
30. 08. 2016

 

Šošovica lúpaná a nelúpaná 


Nelúpaná šošovica červená je na ľavej strane.
Lúpaná šošovica je na pravej strane oranžovej farby.

Šošovicu poznáme v rôznych farbách a to, zelenú, červenú, oranžovú, hnedú a čiernu.
Rozlišujeme ich na nelúpanú, ktorú môžeme dať naklíčiť alebo lúpanú, ktorá sa rýchlo uvarí.
Pripravíme z nej rôzne šaláty, nátierky, polievky, prívarky.


Obsahuje veľa vlákniny, vitamíny skupiny B, minerálne látky fosfor, horčík, draslík, vápnik, obsahuje aj veľa železa pre krvotvorbu. Je dôležitá pre kosti, svaly a zuby.
Šošovica je dobrá pre DIABETIKOV lebo znižuje cukor v krvi, taktiež je vhodná pre CELIATIKOV lebo je prirodzene bezlepková. 


Reguluje činnosť čriev a je výborná proti zápche, stresu a depresiám. Z pohľadu čínskej medicíny podporuje funkciu ľadvín a močenie.

Oproti iným strukovinám šošovicu nelúpanú pred použitím stačí namočiť na 2 hodiny do vody. Lúpanú šošovicu netreba namáčať tú uvaríte za 10 až 15 minút, bez pridania soli.
Magickú silu má ak si ju uvaríte ako slávnostnú polievku, ja ju varím na Nový rok, aby mi priniesla šťastie, pokoj a peniaze. Vyskúšajte! 

 

Šošovica

 

Fazuľa
30. 08. 2016

Fazuľa azuki

Fazuľu azuki niekedy volajú aj adzuki. Veľkosťou a tvarom sa podobá sóji. Farbu má tmavo bordovú. Čím je jej farba tmavšia, tak tým má výraznejšiu orieškovú chuť.
Obsahuje veľa vlákniny, rastlinné bielkoviny, vitamíny skupiny B, fosfór ktorý pomáha bojovať proti únave, podporuje činnosť ľadvín, preto je v Japonsku najobľúbenejším jedlom.
Je to strukovina bohatá na vápnik, draslík, železo, horčík a zinok čo je veľmi prospešné pre zdravie človeka.
Pripravujeme z nej polievky, nákypy, nátierky, kaše, šaláty.
Fazuľa azuki je prirodzene bezlepková, preto ju môžu konzumovať a CELIATICI.
Soľ používame k dochuteniu až na konci, aby sa nám fazuľa rýchlo uvarila. Samozrejme si ju pred varením nezabudnite namočiť do vody aspoň na 5 hodín. 

 

fazuľa azuki

 

 

 

Jasmínová rýža Thajská 

V obchodíku sa ma klienti pýtajú na rozdiel medzi ryžou naturálnou a ryžou čistou. Čistá je zbavená šupky a naturálna má ešte na sebe šupku. Aby dosiahli takúto kvalitnú ryžu museli z nej odstrániť tvrdú šupku, ktorá by nebola stráviteľná. Takáto jasmínová ryža je voňavá a chutná, najmä ak ju správne pripravíte.

Takúto ryžu môžu jesť už aj malé deti od 7. mesiacov stačí ju dobre uvariť a prepasírovať. Je ideálna pre ľudí zdravých, pre ľudí s cukrovkou, pretože udržuje nízku hladinu cukru v krvi a taktiež pre celiatikov, lebo je prirodzene bezlepková potravina.

 

Basmati  ryža

Ryža, ktorá neprešla lúpaním, preto si zachovala všetky potrebné živiny sa volá basmati ryža.

Ryža BASMATI BIELA  tá už prešla lúpaním, čistením, kedy sa z ryže odstraňuje šupka a teda aj niektoré výživné látky ako aj klíčky ktoré ryža obsahuje.

Kráľovnou ryži alebo kráľovnou medzi ryžami vo svete ja basmati ryža. Vôňou a chuťou pripomína oriešok. Táto ryža má tú výhodu, že sa nelepí a je vhodná ako príloha, alebo ako hlavné jedlo aj na slávnostné obedy. 
Obsahuje veľké množstvo látok pre náš organizmus a to sú bielkoviny, sacharidy, vitamíny skupiny B. 
Neobsahuje lepok to znamená, že je prirodzene bezlepková. Má nízky glykemický index, preto je vhodná pre rôzne diéty ako pre DIABETIKOV, CELIATIKOV. 
Odstraňuje kŕče brucha, urýchľuje trávenie, znižuje krvný tlak a je taktiež pomocníkom pri CHUDNUTÍ.

 

 

Banánová múka
30. 08. 2016

Banánová múka

Banánová múka, ktorá je teraz obľúbená a aj stredobodom záujmu niektorých diét sa  vyrába zo zelených banánov a slúži ako náhrada pšeničnej múky. Je prirodzene bezlepková a vhodná pre celiatikov a všetkých, ktorí majú intoleranciu na niektorú  zložku potravín a  snažia  sa obmedziť konzumáciu lepku.

Je typická pre paleo stravu. Je zdrojom škrobov. Má miernu banánovú príchuť v surovom stave, ktorá sa po uvarení stratí. Konzistenciou po uvarení pripomína pšeničnú múku, avšak pri príprave pokrmov stačí pridať asi o 25% menší objem ako pri klasickej pšeničnej múke.

Banánová múka sa vyrába zo zelených banánov, ktoré sa najprv olúpu, posekajú, usušia a rozdrvia. Na výrobu 1 kg banánovej múky je potrebných približne 8-10 kilogramov surových zelených banánov.

Komerčná výroba je rozšírená v Afrike, Južnej Amerike a Austrálii. Keďže sa múka pripravuje z nezrelých zelených banánov, obsahuje veľa škrobov. Múka zo zelených banánov má špecifické dietetické vlastnosti.

 

Zloženie a použitie múky zo zelených banánov

Vysokú nutričnú hodnotu má múka zo zelených banánov. K najviac ceneným látkam patrí spomínaný  škrob, ktorý sa od ostatných škrobov líši spôsobom trávenia. Kým bežné škroby sú trávené a vstrebávané už v tenkom čreve, rezistentný škrob je rozkladaný baktériami až v hrubom čreve. Výsledným produktom metabolizmu rezistentného škrobu sú rôzne mastné kyseliny s krátkym reťazcom.

 

Varením sa obsah rezistentného škrobu znižuje, preto sú najviac preferované recepty, v ktorých sa múka zo zelených banánov pridáva v surovom stave. Takto možno pripravovať rôzne krémy, kaše, nápoje. Múka zo zelených banánov je vhodná aj na konečné zahusťovanie jedál a nápojov.

 

Múka zo zelených banánov je tiež veľmi bohatá na kyselinu butyrátovú, ktorej sú pripisované rôzne priaznivé účinky na trávenie a metabolizmus. Rovnako je táto múka bohatá na dôležité minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, mangán, meď a železo.

Z vitamínov obsahuje A1, B12 a vitamín C.

Draslík v banánoch zabezpečuje správne fungovanie všetkých orgánov v našom tele.