Zdravý životný štýl tvoria hlavne zdravé stravovanie (superpotraviny), primerané množstvo pohybu, dostatočné množstvo kvalitného spánku a radosť zo života.
 
 
 
Behanie
 
Behanie je ideálne v každom ročnom období, či už ak chcete chudnúť, alebo len tak, lebo sa chcete cítiť dobre a byť jednoducho  zdraví a fit. Behanie je práca fyzická ako aj psychická. V poslednom čase beh zažíva veľké boom. Behajú snáď všetci na veku nezáleží. Obyčajní ľudia, ale aj celebrity. Beh učaroval  spevákom, moderátorom, či hercom. No a bežci sa nájdu aj medzi seniormi.
 
 
Ako správne behať
 
Rýchlosť je pri behaní dôležitá, ale to neplatí  pre tých, ktorý sú  začiatočníci. Svoj beh si prispôsobte tempu, ktoré vaše telo zvládne. Určte si trasu, a keď zistíte, že viete zabehnúť ešte ďalej, tak to skúste. Hlavné je, aby ste sa zbytočne nepresilili.
 
 
Pri behu sa vyplavujú
 
Pri pohybe sa v tele vyplavujú endorfíny. Sú to látky svojou štruktúrou i účinkami podobné heroínu a morfínu.
 
 
Na čo pôsobí behanie
 
Posilňuje imunitu, spaľuje tuky
Stimuluje kardiovaskulárny systém, vplýva na funkciu srdca a ciev
Prispieva k znižovanie krvného tlaku
Posilňuje kosti, šľachy a väzivo
Regeneruje pečeň, obličky a pankreas
Zlepšuje trávenie a peristaltiku čriev, zabraňuje nadúvaniu
Vylepšuje spánok, lebo pobyt na vzduchu pred spaním je oddávna  liekom 
Beh posilňuje svaly, fyzickú kondíciu a má blahodarné účinky na našu myseľ 
Zvyšuje okysličenie tkanív  a mozog vykazuje väčšiu aktivitu
Behaním sa cítite slobodní a mladí
Ženám sa posúva nástup menopauzy
Bežci sú lepší milenci
Pohybom  v prírode dokážete zahnať všetky smútky, depresie a zlomené srdcia
Behaním prispejete k zdravšiemu životnému štýlu
Behanie je droga, preto nebudete potrebovať iné drogy ako alkohol, cigarety a podobne
Beh koriguje závislosť a utužuje pozitívne návyky
 
 
Prečo je dôležité behať
 
Beh je lacný a časovo nenáročný, bežať môžeme kedykoľvek sa vám zachce, ráno pred prácou, po práci, večer pred spaním, v noci keď nemôžete zaspať, cez víkend. 
 
Najdôležitejšou príčinou toho, že vás beh zbavuje stresu, je však psychické odreagovanie sa. Športujúci človek väčšinou myslí na to, čo práve u neho  robí. Alebo na to, ako ho bolia nohy a lapá po dychu. Prestáva sa zaoberať stresujúcimi okolnosťami bežného života.
Pozitívne účinky umocňuje aj dobrý pocit z toho, že robíme niečo zdravé a všeobecne uznávané či obdivované. Každé, hoci len drobné pozdvihnutie sebavedomia, má na celkový psychický stav zázračné účinky.
Pravidelné, najlepšie každodenné behanie je dokonca súčasťou terapie pri depresiách. Stačí 30 minút vo voľnejšom tempe.
Beh, podobne ako väčšina aeróbnych aktivít, má vedecky overený pozitívny vplyv na úzkostné a depresívne stavy. Polhodinové prebehnutie vás až na 24 hodín zbaví pocitov úzkosti. Po dobehnutí sa zníži svalové napätie spôsobené stresom.
 
 
Aká obuv je vhodná 
 
Ak ste sa rozhodli začať behať, tak si určite kúpte bežeckú obuv. Nie nadarmo sa tak volá. Bežecká obuv by vám mala dokonale padnúť a je vhodná do všetkých terénov. Je úplne jedno, či siahnete po značkovej či neznačkovej obuvi, len keď ju budete využívať. Behajte tak, aby vám to bolo príjemné, lebo behanie je šport, pri ktorom ste slobodní  a pritom nezáleží na ničom inom ako na vašej spokojnosti a radosti z pohybu. 
 
Behanie
 
 
 

Bicyklovanie

Bicyklovanie je predovšetkým aktívny pohyb a pri každom aktívnom pohybe sa vám prekrvuje mozog. Pri pravidelnom používaní bicykla ľahšie zaspíte a váš spánok bude hlbší a kvalitnejší.

Bicyklovanie je trendy, postupne mu podlieha čoraz viac ľudí na celom svete. Už aj u nás na Slovensku môžeme vidieť  mladých aj tých skôr narodených na bicykli. Súvisí to s čoraz populárnejším aktívnym športovým štýlom života a taktiež chcú byť ohľaduplnejší  k životnému prostrediu.

 

Výhody bicyklovania

Pri bicyklovaní sa rýchlo hýbete a tým, že ste aj vonku dostávate do organizmu dávku vitamínu D  potrebného  na zlepšenie obranyschopnosti organizmu voči infekciám. Bicyklovaním si tak zlepšíte imunitu proti chrípke a prechladnutiu, ale aj proti problémom s kĺbmi. Posilňujete si  celé telo, aj ľudia s nadváhou pri bicyklovaní si nezaťažujú kĺby ako pre cvičení. Podporíte činnosť srdca a ciev, zrýchlite metabolizmus, vytrvalosť a kondíciu. Pri bicyklovaní je relatívne vysoká  spotreba kalórií, čím podporujete chudnutie a nezabúdajte pritom na ustriehnutie si tepovej frekvencie.

 

Nevýhody bicyklovania

V nepriaznivom počasí a zimnom období  sa naše plány môžu pokaziť, ale napraviť sa to dá,  ak si zabezpečíte stacionárny bicykel, ktorý využije počas celého roka.

 

Čo musíte spĺňať pri bicyklovaní

Najprv zhodnoťte svoj zdravotný stav, alebo sa poraďte  o vhodnosti bicyklovania s lekárom. Pred jazdou si skontrolujte technický stav bicykla, pri jazde noste prilbu dobre upevnenú.  Vaše oblečenie prispôsobte  počasiu. Aby vás bolo lepšie vidno používajte rozsvietené svetlá.

 

K čomu nám pomáha

Bicyklovanie pomáha pri chudnutí, pravidelnosťou docielite primeranú spotrebu kalórií, rýchlejší metabolizmus, zdravšie  a pevnejšie telo. Platí, že chudnutie podporíte bicyklovaním  a  vhodnou  úpravou stravy na to denne myslíte. Zaradením bicyklovania do bežného praktického života znížite svoje výdavky na dopravu. Pohybovou aktivitou sa vaše srdce  stane odolnejšie voči záťaži a skvalitní sa vám život. Je to skvelá aktivita pre celú rodinu. Nájdete si nových priateľov a bicyklovanie bude pre vás už len zábava. Pritom vám pomôže vyčistiť si hlavu a dostanete nové kreatívne nápady. Ak vás to začne naozaj baviť, môžete sa tomu venovať profesionálne, tak ako náš čerstvý držiteľ zeleného dresu z Tour de France  Peter Sagan.

bicykel