Blog

Banánová múka

Banánová múka, ktorá je teraz obľúbená a aj stredobodom záujmu niektorých diét sa  vyrába zo zelených banánov a slúži ako náhrada pšeničnej múky. Je prirodzene bezlepková a vhodná pre celiatikov a všetkých, ktorí majú intoleranciu na niektorú  zložku potravín a  snažia  sa obmedziť konzumáciu lepku.

Je typická pre paleo stravu. Je zdrojom škrobov. Má miernu banánovú príchuť v surovom stave, ktorá sa po uvarení stratí. Konzistenciou po uvarení pripomína pšeničnú múku, avšak pri príprave pokrmov stačí pridať asi o 25% menší objem ako pri klasickej pšeničnej múke.

Banánová múka sa vyrába zo zelených banánov, ktoré sa najprv olúpu, posekajú, usušia a rozdrvia. Na výrobu 1 kg banánovej múky je potrebných približne 8-10 kilogramov surových zelených banánov.

Komerčná výroba je rozšírená v Afrike, Južnej Amerike a Austrálii. Keďže sa múka pripravuje z nezrelých zelených banánov, obsahuje veľa škrobov. Múka zo zelených banánov má špecifické dietetické vlastnosti.

 

Zloženie a použitie múky zo zelených banánov

Vysokú nutričnú hodnotu má múka zo zelených banánov. K najviac ceneným látkam patrí spomínaný  škrob, ktorý sa od ostatných škrobov líši spôsobom trávenia. Kým bežné škroby sú trávené a vstrebávané už v tenkom čreve, rezistentný škrob je rozkladaný baktériami až v hrubom čreve. Výsledným produktom metabolizmu rezistentného škrobu sú rôzne mastné kyseliny s krátkym reťazcom.

 

Varením sa obsah rezistentného škrobu znižuje, preto sú najviac preferované recepty, v ktorých sa múka zo zelených banánov pridáva v surovom stave. Takto možno pripravovať rôzne krémy, kaše, nápoje. Múka zo zelených banánov je vhodná aj na konečné zahusťovanie jedál a nápojov.

 

Múka zo zelených banánov je tiež veľmi bohatá na kyselinu butyrátovú, ktorej sú pripisované rôzne priaznivé účinky na trávenie a metabolizmus. Rovnako je táto múka bohatá na dôležité minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, mangán, meď a železo.

Z vitamínov obsahuje A1, B12 a vitamín C.

Draslík v banánoch zabezpečuje správne fungovanie všetkých orgánov v našom tele.

 

Banánovú múku môžeme využiť

Rovnako ako klasickú pšeničnú múku. Na pečenie, zahusťovanie omáčok, polievok, prípadne do rôznych mäsových a zeleninových jedál. Je to výborná alternatíva pre celiatikov a všetkých, ktorí držia bezlepkovú diétu. Samozrejme, kvôli zachovaniu nutričných hodnôt a vysokému obsahu rezistentného škrobu, je najlepšie konzumovať banánovú múku surovú, napríklad ju pridať do krémov, smoothie, nápojov alebo si urobiť bezlepkové guličky a pod.

 

Viete, čo zistili lekári?

Lekári zistili, že banány  a voda je úžasnou zbraňou proti rakovina a bolestiam.

Podľa najnovších lekárskych výskumov by ste do svojho jedálnička mali zaradiť potraviny, o ktoré ste doteraz možno ani nemali tušenia. Napríklad nezrelé banány.

 

Čo pripraviť z banánovej múky?

No predsa kašu pre deti

3 PL (polievkové lyžice) rozmiešajte v pol šálke teplej vody. Takto pripravenú zmes nalejte do 1 litra horúcej vody alebo mlieka. Nechajte variť za neustáleho miešania asi 10 minút, až kým nezhustne. Výsledok sa podobá na krupicu. Nakoniec môžete osladiť cukrom, medom alebo inou náhradou sladidla, pridať škoricu, prípadne maslo.

 

Paleo – banánový chlieb

Ingrediencie

1 hrnček banánovej múky

2 hrnčeky paleo-mandľa

1 hrnček vlašských orechov

3 vajcia

4 lyžice medu

4 lyžice olivového oleja

1 vanilka

1 lyžička prášku do pečiva

1/2 lyžičky škorice

 

Postup

•          Žĺtky vymiešame s medom do peny.

•          Pridáme olivový olej, vanilku.

•          Osobitne vymiešame škoricu, prášok do pečiva, múku zo zelených banánov a posekané oriešky.

•          Bielka vyšľaháme na sneh.

•          Suroviny pomiešame, nakoniec vmiešame oriešky a sneh.

•          Pečieme 40 - 45 minút pri teplote 170°C.

 

Tento Paleo chlebík je skutočne vynikajúci, má výnimočnú chuť a vôňu.

Chlieb je pripravený  z bezlepkových surovín, ktorý je vhodný aj pre celiatikov.

 

Banánová múka