Kardamóm
Kardamóm, jedna z najstarších a najdrahších korenín sveta, má svoju domovinu práve, v lesoch východného Nepálu a susedného Sikkimu. Je to liečivá rastlina, ktorá dorastá až do výšky 3 metroch. Do jedál a nápojov sa kvôli svojej špecifickej vôni a chuti pridával kardamóm už pred viac ako 3000 rokmi a zostal veľmi populárny dodnes. Patrí k najobľúbenejším koreniam indickej kuchyne a arabský svet miluje pikantnú chuť, ktorú dodáva dobrej čiernej káve. Často sa pridáva aj do čaju, likérov a ájurvédskych nápojov, ktoré využívajú najmä liečivé vlastnosti kardamomu. Vyniká najmä v sladkých jedlách a v nápojoch s mliekom a medom.
Pestovanie, zber a spracovanie kardamomu sú náročné a drahé, preto je kardamóm hneď po šafráne a vanilke najdrahším korením na svete. Často býva súčasťou indických a nepálskych koreninových zmesí nazývaných garam masala, ktoré obsahujú najmä koriander, kardamóm, klinčeky, čierne korenie, škoricu, muškátový kvet a niekedy aj bobkový list.
Vynikajúcu chuť má najmä čajová tea masala, ktorá sa zvykne krátko povariť a zmiešať s čiernym himalájskym čajom, mliekom a medom. Takýto chutný a veľmi voňavý čaj patrí k liečivám indickej ájurvédy, náuky o dlhom a zdravom živote. Dokáže človeka rozohriať, rozprúdiť krv i energiu, zrýchliť metabolizmus a pomôcť odstráneniu toxínov z tela.
ZELENÝ KARDAMÓM
Poznáme niekoľko druhov kardamómu. Najznámejším je zelený kardamóm. V zelených tobolkách sa nachádzajú drobné tmavé aromatické semená. Práve tie sa používajú ako korenie. Mohutné listy rastliny nie sú aromatické. Semená sa zberajú ešte pred dozretím, pretože zrelé tobolky pukajú a rozsýpajú semienka po okolí. Najkvalitnejší zelený kardamon sa pestuje najmä v oblasti Kardamomových hôr na malabarskom pobreží juhozápadnej Indie.
HNEDÝ KARDAMÓM
V Nepále a v Sikkime sa pestuje hnedý kardamóm (Amomum subulatum) typický pre oblasť Himalájí. Jeho plody i semená v nich sú väčšie tmavšie a majú drsnejšiu chuť. Preto býva niekedy toto špecifické korenie označované ako nepravý kardamóm, na čo sa Nepálci veľmi hnevajú a na svoje vzácne korenie nedajú dopustiť. Toto označenie naozaj nie je správne, pretože oba typy kardamómu, hnedý i zelený, majú svoje vlastné požitie a význam. Hnedý kardamóm má jemne zadymený tón, používa sa viac vo vidieckej ľudovej kuchyni pri tradičných indických a himalájskych receptoch. V jedlách nemá dominovať, ale podčiarknuť chuť ostatných ingrediencií.
Čo obsahuje
Zdravé a vzácne korenie obsahuje omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, bielkoviny, vlákninu, tuk, vodu, minerály, mangán, vitamín B, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, sodík, sacharidy. Používa sa na ochutenie rôznych jedál a je veľkým prínosom pre naše zdravie.
Účinky
Kardamóm má priaznivé účinky na zažívanie, pôsobí proti žalúdočným problémom (pálenie záhy), považuje sa za afrodiziakum, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinok. Keď rozhryziete pár kardamomových semien, má to veľmi ukľudňujúci vplyv na nervovú sústavu, osvieži dych a zlepší trávenie. Eliminuje prekyslenie zo sladkých jedál.
Vo všeobecnosti však platí, že najlepšie zdravotné účinky dosiahnete pravidelnou konzumáciou samotného kardamómu
Kardamóm má významný vplyv aj na chudnutie, pretože podporuje trávenie, vyprázdňovanie, odvodnenie, odkyslí organizmus. Neobsahuje takmer žiadne kalórie, dopriať si ho môžete za 1 mokka lyžičku za deň.
Účinky
Prečisťujú a podporujú funkciu obličiek
Zlepšujú a podporujú funkciu pečeni
Podporuje imunitný systém
Ochraňuje bunky pred radikálmi
Prevencia proti rakovine
Silné antiseptické účinky
Podporuje trávenie
Zlepšuje vyprázdňovanie
Zvyšuje chuť do jedla
Odstraňuje plynatosť
Odkysľuje organizmus
Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
Eliminuje pálenie záhy a tvorbu žalúdočných kyselín
Močopudné účinky
Odstraňujú nadbytočnú vodu z tela
Ochladzuje organizmus (vhodný v lete, počas horúčky)
Pomáha vyplavovať nadbytočný kofeín z tela
Dodáva energiu
Eliminuje stres
Podporuje funkciu mozgu a pamäti
Použitie
Podľa typu jedla sa používajú žltozelené sušené celé tobolky, v ktorých sú čierne zrnká, alebo samotné celé zrnká alebo už pomleté. Kardamóm má široké využitie v našej kuchyni, kde ho môžeme pridávať do studených a teplých pokrmov zemiakov, ryže, pečiva, rôznych sladkostí, perníkov, výrobe likérov, zmrzlín, v Nemecku dolaďuje aj chuť niektorých údenín, pečeného mäsa. Taktiež sa kardamóm môže použiť na dochutenie pečeného ovocia, kompótov a rôznych ovocných a zeleninových šalátov, cestovín, omáčok, nátierok, alebo do polievky, kaše. Vhodný aj na dochutenie kávy, čaju. Znižuje hladinu kofeínu z kávy. Pôsobí pozitívne v mliečnych produktoch, kde zabraňuje prekysleniu organizmu z kravskej laktózy.