Marhule
Využite sezónu marhúľ, lebo marhule sú známe svojím výborným zdrojom vitamínov A, C, B, draslíka a vlákniny, majú aj veľa vitamínov B, E a K, rastlinných bielkovín, niacínu, medi a mangánu. Oranžová farba naznačuje, že sú bohaté na rastlinné farbivá karotenoidy, najmä na betakarotén, zeaxantín a luteín.
Ako pomáhajú
Marhule zlepšujú zrak a pôsobia antisepticky. Množstvo draslíku v marhuliach prospieva srdcovo-cievnemu systému. Omladzujú a ozdravujú pleť, vlasy a nechty, kyselina pantoténová podporuje vitalitu a odbúravanie tukov, spolu s kyselinou listovou spomaľujú šedivenie vlasov. Niacín zas pôsobí upokojujúco na nervy a zlepšuje náladu.
Marhule obsahujú
napríklad látky, ktoré pomáhajú spaľovať tuky, pozor však na konzumáciu tohto ovocia v podobe džemu alebo zaváraniny s pridaným cukrom. Aj sušené marhule obsahujú viac cukru ako rovnaké množstvo čerstvých marhúľ.
Zrelé marhule sú najlepším zdrojom železa pre tvorbu červených krviniek
Domáce ovocie je z hľadiska výživy cenné preto, že rastie a dozrieva v našich prirodzených geografických podmienkach a poskytuje nám hlavne vitamíny, bioaktívne látky a vlákninu.
Ovocie je najlepšie jesť čerstvé, pretože skladovaním, prepravou, mrazením alebo konzervovaním stráca množstvo hodnotných látok. Sušené marhule odstraňujú zápchu, stačí konzumovať 3- 4ks denne.