Mango
Mango je v Indii populárne, stalo dokonca národným ovocím a celý svet pozná vďaka Indom chutný osviežujúci nápoj. Mango je malé najviac 15 centimetrov dlhé ovocie.
V Ázii sa využívajú aj zelené manga na rôzne kulinárske účely. Je potrebné ho nechať dozrieť pri izbovej teplote dokým bude mäkké. Mimo priamej konzumácie čerstvých, zrelých plodov sa využíva napríklad ako príloha k mäsám a omáčkam.
Zdroje
Mango je výborným zdrojom vody, vitamínov A, B6, C, E, betakaroténu, draslíka, vlákniny a niektoré minerály ako draslík, horčík, fosfor, vápnik a kyselinu pantoténovú, vďaka ktorej máme krásne, zdravé, lesklé vlasy a nechty. Obsahuje málo tuku a sodíka. Plody môžu byť rôznej farby, veľkosti i tvaru.
Liečivé účinky manga
Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia
• Upokojuje nervy
• Zabezpečuje zdravý vývoj slizníc
• Oživuje farbu pokožky a vlasov
• Pomáha pri poruchách zraku a šeroslepote
Mango patrí medzi perfektné zdrojé mnohých účinných látok. Mnohé z týchto látok pôsobia ako antioxidanty, znamená to, že dokážu chrániť pred voľnými radikálmi, rovnako ako pred starnutím a degeneráciou buniek, takže sa podieľa na omladenie tela.
Je vhodné i pri držaní diéty. Extrakt z manga je dokonca súčasťou potravinových doplnkov na redukciu váhy. Ovocie má močopudné účinky, preto je veľmi vhodné konzumovať ho aj v rámci čistiacich kúr.
Mango je najlepšie jesť čerstvé, môžete ho pridať do ovocného šalátu, zmrzlinového pohára, alebo zjesť len samé. Býva používané ako príloha k mäsu, hydine, rybám alebo šunke. Nezrelé mango sa pre vysoký obsah škrobu používa ako zelenina. Plody sa mrazia a kandizujú, sú vhodné k príprave kompótov, džemov a čatní.
Recept
Šalát z manga na zdravé raňajky alebo desiatu.
Príprava jednoduchá a rýchla.
Postup:
Dužinu olúpaného a vykôstkovaného manga nakrájajte na kocky. Pokvapkajte citrónovou šťavou a pridajte biely jogurt. Všetko premiešajte a podávajte vychladené s lístkom mäty.
Vhodné aj pre celiatikov.
Mangovú kôstku nevyhadzujte, viete z nej vypestovať krásny mangovník.