Uhorky
Chutná, osviežujúca a najmä zdravá uhorka je v našej kuchyni obľúbená a často používaná plodová zelenina. Najchutnejšie uhorky sú stredne veľké a na zaváranie malé asi tak 7-9 cm. Na zaváranie uhoriek používam jablčný ocot, ten je vhodný pre celiatikov a mám ho rada.
Zdroje
Uhorky sú nielen chutnou prílohou k jedlou, obsahujú množstvo vody, sú zdrojom dôležitých vitamínov A, vitamínu B1, vitamínu B2, vitamínu B3, vitamínu B5, vitamínu B6, kyseliny listovej, vitamínu C, minerály, vápnika, železa, horčika, draslíka, zinku, či fosforu .
Jedná sa o najsilnejšiu zásaditú zeleninu s pH niečo medzi 8 a 9, preto zabraňujú prekysleniu organizmu. Najlepšie je uhorky nešúpať, nakoľko práve v jej šupke je množstvo vitamínu C a hneď pod šupkou sa ukrýva prospešná vláknina.
Čo dokážu
Je dôležitým pomocníkom v starostlivosti o pleť.
Pomáhajú zvyšovať imunitný systém a dávajú nám energiu.
Zmierňujú opuchy, kruhy pod očami, uľavujú pri spálení.
Pomáhajú pri problémoch s ďasnami a zubami.
Uhorky zmierňujú bolesť pri artritíde znížením hladiny kyseliny močovej.
Napomáhajú pri liečení mnohých porúch trávenia ako je prekyslenie, pálenie záhy, gastritída, ba dokonca aj pri žalúdočných vredoch. Spomínaný vysoký obsah vody a vlákniny robia z uhorky efektívneho zbavovača škodlivín z tráviaceho traktu organizmu a tým podporujú trávenie a lepšie zažívanie pre celiatikov.
Bolo zistené, že uhorková šťava je prospešná pre diabetikov. Táto zelenina obsahuje hormón, ktorý je potrebný bunkami pankreasu k produkcií inzulínu a pomáha rozpúšťať ľadvinové a žlčové kamene.
Sú vhodným liekom proti dne a artritíde.
Sú známe svojimi protirakovinovými účinkami.
Navyše ich môžeme považovať za liek proti chronickým zápcham.
Keďže obsahujú vyššie množstvo sodíka, striedmo by ich mali konzumovať ľudia s vysokým tlakom a ľudia trpiaci závažnými ochoreniami obličiek.
Použitie v kuchyni
Na polievky, omáčky, ako ozdoba jedál, studených mís. Pokrájané alebo nastrúhané uhorky osviežia každý šalát, ktorý môžete dochutiť argánovým, alebo konopným olejom.