Liči
Liči pre svoju náramne sladkú chuť označujú niektorí ako čínsku jahodu – ktorá však na rozdiel od európskej rastie divoko v korunách stromov a ukrýva svoju lahodnú chuť v drsnej šupke ako gaštan.
Ovocie voňavé, sladké, pripomínajúce jahodu, slivku, bazu a ružu to je exotický plod liči, ktorý má liečivé účinky. Pochádza z Ázie a má jedinečnú chuť.
Liči obsahuje
v priemere celkom 72mg vitamínu C na 200 gramov ovocia.
Obsahuje vodu, minerály,meď, fosfor, draslík, kremík,vitamín B, tiamín. Plody majú znížený obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka.
Účinky
Čínska tradícia vyzdvihuje liečivé účinky plodov liči na kašeľ a na žalúdočné vredy, nádory a zväčšené žľazy. Kôstkam sú pripisované analgetické účinky, a teda tlmia bolesť. Čaj zo šupiek sa užíva proti hnačkám a v Indii aj proti neuralgickým bolestiam. Z výťažkov z kôry, koreňov a kvetov prebiehajú v súčasnej dobe v USA laboratórne pokusy. Majú byť využité pri liečení niektorých rakovinových nádorov.
Liči má mimoriadne sladkú a šťavnatú dužinu. Preto stačí plody olúpať, vybrať z nich kôstku a takto ich jesť čerstvé. Liči je výborné do ovocných šalátov alebo koktailov. Najviac ho konzumujeme čerstvé, varením sa znehodnocuje.
Olúpané a nakrájané na kúsky je obľúbenou súčasťou zmrzlinových a ovocných pohárov. Nakrájané na plátky v želatíne sa používajú pri zdobení šalátu. Olúpané liči nakladané v cukre je významným čínskym aj indickým vývozným artiklom. Liči sa nakladá aj do octu, pre celiatikov do vinného alebo jablčného octu, korenených nálevov a robia sa z nich omáčky a dresingy. Použitie je veľmi široké.