Kyslá kapusta na vianočnú kapustnicu
Najlepšia kvasená kapusta je pripravovaná doma. Pripravíte si ju podľa svojej chuti a s tým určite budete spokojní. Dáte si do nej ingrediencie také aké máte najradšej. Príprava kyslej, alebo kvasenej kapusty je rôzna, to už závisí len na vás. Takáto vitamínová bomba bude po ruke celú zimu. Je zdrojom mnohých vitamínov a dokáže významne posilniť obranyschopnosť organizmu.
Obsahuje
vitamín C, E, vitamíny skupiny B a K a rovnako v nej nájdete železo, fosfor, flór, horčík či draslík.
Kyslá kapusta je aj antioxidantom a požieračom tuku. Je jedna z najlepších prírodných probiotík, pretože obsahuje laktobacily.
Pre všetky svoje blahodarné účinky sa už pradávno zaradila na prvé priečky najzdravších potravín vôbec. Dodáva organizmu množstvo hodnotných bioaktívnych látok a dokonale prečistí organizmus od všetkých škodlivín.
Obsahuje veľké množstvo vitamínu B12, ktorý zvyšuje stresovú odolnosť, podieľa sa na správnej činnosti mozgu a nervov, metabolizme bielkovín, tvorbe červených krviniek, raste buniek a kostí.
Ako pôsobí
Ak chcete schudnúť stačí si dať každý deň misku kapusty a nemusíte siahnúť po rôznych umelých prípravkoch na schudnutie.
Kyslú kapustu by sme mali jesť surovú, ale nezanedbateľné účinky na zdravie má aj vo forme šalátov či tepelne upravená. Vďaka vitamínom významne podporuje našu obranyschopnosť a imunitu, vďaka laktobacilom nám pomáha organizmus detoxikovať, prirodzene prečistí steny žalúdka a doslova nanovo naštartuje našu mikroflóru.
Vedecké výskumy potvrdili, že kyslá kapusta pozitívne bojuje proti rakovinotvorným bunkám, alebo samotným nádorovým ochoreniam. Podporuje aj náš mozog, nervy, tvorbu červených krviniek, rast buniek, funkciu svalov, bojuje proti infekciám a vírusom. Má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi.
Účinky
- v surovom stave obsahuje dvakrát viac vitamínu C než citrón
- je prevenciou rakoviny, Alzheimera, chráni pečeň i pľúca
- pozitívne vplýva na žalúdočné vredy, choroby dvanástorníka, hrubého čreva, aj hemoroidy
- zmierňuje zápaly, dezinfikuje a šťava z jej listov odvádza škodlivé látky aj cez kožu
- zbavuje telo toxínov a detoxikuje
- bola od nepamäti považovaná za všeliek
- spomaľuje starnutie, podporuje chudnutie
- pomáha pri pocite plnosti, pálení záhy a grganí
- zmierňuje príznaky opitosti (často sa používa pri rôznych oslavách)
Používa sa surová, varená, na šaláty, polievky, ako príloha k mäsu. Dá sa kombinovať s veľkým množstvom pokrmov, preto sa bez nej nezaobíde ani česká, nemecká, rakúska, poľská, či ruská kuchyňa.
Recept
KVASENÁ KAPUSTA
Na 100 kg narezanej kapusty
Ingrediencie
1,7 kg soli himalájskej
15 g čierne korenie celé
10 g nové korenie
8 – 9 bobkových listov
Vetvičku kôpru
Chren a iné
POSTUP
Narezanú kapustu dobre premiešame s himalájskou soľou, prísadami a necháme postáť. Po asi 30 minútach kapustu tlačíme do suda pokiaľ nedosiahneme hladinu šťavy na povrchu kapusty.
Kapustovú šťavu zo suda nevylievame, aj keď sa nám zdá ako prebytočná, nie je tomu tak, lebo v šťave je rozpustená himalájska soľ, vitamíny a iné výživné látky. Odobratím kapustovej šťavy zo suda nám môže kapusta zmäknúť a nedostatok šťavy zhoršuje dlhodobú skladovateľnosť (černanie kapusty, tvorba plesne).
Kapustu natlačíme do suda najviac do 85 % objemu, pretože pri kvasení kapusta v sude zväčší objem a šťava môže zo suda vytekať. Ak nám už šťava zo suda vyteká, túto odoberieme do fľaše a po vykvasení kapusty, keď klesne hladina šťavy vlejeme ju späť do suda. Povrch kapusty v sude je vhodné zaťažiť, aby bola na povrchu hladina šťavy.
Kapustu necháme kvasiť asi 21 dní pri teplote 15 – 16 °C, max. 18 °C.
Po vykvasení klesne hladina šťavy v sude.
Vykvasenú kapustu skladujeme v chlade, tme a dobre zatvorenú. Prístup vzduch do suda spôsobí tvorbu plesní až úplné pokazenie kapusty, preto pravidelne kontrolujeme hladinu vody vo vodnom uzávere (jarček na sude) suda.
MOJA RADA
Kôpor nedávam do kapusty, ale vy si môžete pokojne dať.
Do vodného uzáveru môžeme priliať trocha jedlého oleja, ktorý zamedzí vyparovaniu vody z uzáveru a zároveň je potrebné byť opatrný, aby sa olej nepokazil. Ja ho osobne nikdy nedávam a vždy mám dobrú kyslú kapustu.
Rezanú kapustu je nutné spracovať čo najskôr. Najneskôr do 12 hodín.