Čierne strukoviny
Strukoviny sú výborné a zdravé. Naše babičky ich často varili pre ich neoceniteľné výživové vlastnosti. My ich často z jedálnička vynechávame, pre ich nafukovacie vlastnosti a zabúdame na ich liečivé účinky. Pri varení na nich často zabúdame, len preto, že ich musíme deň pred varením namočiť do vody, aby sa nám ľahšie, skôr uvarili. Ak ich varíme je potrebné dodržať niektoré rady, aby sme ich nevarili príliš dlho. To znamená v prvom rade namočiť na noc do vody a variť ich bez soli, vtedy sa rýchle uvaria.
Ak konzumujeme strukoviny, ľahko obmedzíme konzumáciu živočíšnych bielkovín, ktoré v prehnanom množstve škodia nášmu zdraviu.
Prečo konzumovať strukoviny
Svojím zložení strukoviny chránia naše cievy a srdce. Môžu pomôcť pri znižovaní cholesterolu , krvného tlaku, hladine cukru v krvi a posilňujú funkciu čriev. Patria medzi superpotraviny, ktoré pomáhajú v prevencii zhubných nádorov.
Čo obsahujú
Čo im chýba sú vitamíny A a C, ale tie sa dajú pomerne jednoducho vykompenzovať pridaním masla, smotany alebo prílohou z čerstvej zeleniny. Zato je bohatá na vitamíny skupiny B.
Riboflavín (B2) je dôležitý pre dobrý stav kože, oči, funkcie srdca a celkovo ovplyvňuje látkovú výmenu v tele. Zvýšenú potrebu tohto vitamínu majú ľudia, liečení antibiotikami, ľudia s ochoreniami štítnej žľazy, cukrovkou, aj novorodenci s novorodeneckou žltačkou. Ďalším vitamínom zo skupiny B je kyselina listová. Tento vitamín je obzvlášť dôležitý pre tehotné ženy, kvôli správnemu vývoju plodu. Obsahujú tiež veľké množstvo zinku a ten je nutný pre správny vývoj rozmnožovacích orgánov v puberte a v neskoršom veku i pre tvorbu spermií. Prítomnosť železa z nej robí dobrého pomocníka pri tvorbe červených krviniek. Mangán vás chráni pred duševnými chorobami, svalovými kŕčmi aj osteoporózou. Nezanedbateľné sú látky ako je draslík, molybdén a kobalt dôležité k fungovaniu tela.
Strukoviny podľa čínskej medicíny posilňujú ľadviny. Ak si dobre pozriete na tvar fazule, tak zistíte, že sa naozaj podobá ľadvine. Táto východná medicína učí, že ak je tvar niektorej rastliny podobná na nejaký orgán, potom je táto rastlina pre tento orgán liečivá.
Zaujímavá je i východná múdrosť, ktorá potraviny rozdeľuje podľa piatich základných elementov.
Napríklad červená fazuľa azuki, či červená šošovica patrí k elementu Ohňa a posilňuje srdce a tenké črevo. Žltá farba cíceru, sóji alebo hrachu patrí k prvku Zeme a posilňuje oblasť slinivky, sleziny a žalúdka, biele fazule súvisia s prvkom Kovu a doporučujú sa na posilnenie hrubého čreva a pľúc. Čierna fazuľa a tmavá šošovica sa priradzuje k Vode a vraj najlepšie pôsobí na ľadviny a nakoniec zelená farba fazuliek mungo symbolizuje Drevo, ktoré povzbudzuje pečeň.
Strukoviny sú vhodné pre diabetikov, lebo majú nízku hladinu glykemického indexu a znižujú hladinu cukru v krvi. Vhodné sú aj pre celiatikov, lebo sú prirodzene bezlepkové.
Tých, ktorých páli záha, alebo vám spôsobuje nadúvanie, alebo máte oslabenú slinivku či žlčník, sú vhodné len občas v menšom množstve.
Strukoviny a deti
Deťom môžete strukoviny podávať už od 8. mesiaca a to najprv lúpanú červenú šošovicu a neskôr fazuľky azuki a cícer. V malom množstve 1 – 2 lyžice pridaním do zeleninovej polievky, dobre uvarené a zo začiatku aj prepasírované.
Ostatné strukoviny môžete podávať až po jednom roku dieťaťa, nezabudnite namočiť a dôkladne povariť s korením proti nadúvaniu, alebo riasou a pridať do zeleninovej polievky.