Blog
Sibírska jedľa 
 
Olej zo sibírskej jedle bielokôrej priaznivo pôsobí na riadnu funkciu horných dýchacích ciest a imunitného systému. Je spoľahlivým spojencom v obdobiach striedania počasia, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú naše zdravie.
Olej zo sibírskej jedle bielokôrej (Abies sibirica) pochádza z mladých výhonkov sibírskej bielokôrej jedle, ktorá rastie iba na ekologicky čistom území Sibíri.
 
 
 
Obsahuje
  
Jedľový olej je bohatý na terpény - zlúčeniny rastlinného pôvodu, používané pri liečebných, preventívnych a kozmetických procesoch.  Medzi ne patrí: gáfor, A-pinén, borneol, limonén, bisabolén, kadinén, humulén (A-kariofilén) a iné.  FYTONCÍDY sú látky podporujúce antibakteriálne, antimykotické a antivírusové procesy, pomáhajú posilňovať imunitný a obehový systém a zmierňujú zápalové stavy. Výskumy amerických vedcov preukázali, že fytoncídy podporujú vytváranie interferónov v bunkách ohrozených vírusmi, ktoré prenikajú do buniek a ničia ich prostredníctvom zmeny ich genetického kódu. Interferón je teda faktorom napomáhajúcim obrane buniek proti ataku vírusov. TERPÉNY vo všeobecnosti uľahčujú vykašliavanie, spôsobujú lepšie prekrvenie pokožky a dezinfikujú priedušky. Na báze terpén sa vyrábajú žlčopudné a žlčotvorné lieky.
 
 
Účinky
 
A-pinén uvoľňuje dýchacie cesty a podporuje vykašliavanie.
Borneol slúži na získavanie gáforu, estery borneolu majú upokojujúci účinok.
Bisabolén a kadinén majú protizápalové pôsobenie.
Humulén (A-kariofilén) vykazuje antikancerogénny účinok (podporuje ochranu organizmu proti rakovine) a zmierňuje stres.
Limonén má takisto antikancerogénne pôsobenie.
Borneol, A-pinén a gáfor sa používajú pri liečbe ochorení tráviaceho ústrojenstva a žlčových ciest.
Niektoré terpény, ako napríklad limonén alebo borneol odpudzujú komáre a roztoče.
Gáfor rozohrieva a upravuje prekrvenie kože. V lekárskej praxi sa používa ako prostriedok na povzbudenie centrálneho nervového systému alebo na potieranie pri reumatických a neuralgických bolestiach. Pomáha tiež pri nízkom tlaku. V lekárskej literatúre sa zdôrazňujú i jeho antibakteriálne a antimykotické vlastnosti.
Jedľový olej podporuje antibakteriálnu, antimykotickú a antivírusovú liečbu, má antiseptický účinok, uľahčuje vykašliavanie a používa sa na inhaláciu pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Odporúča sa tiež na liečbu reumatizmu, zmierňuje zápalové stavy a bolesti rôzneho pôvodu. Zvyšuje odolnosť organizmu, upravuje metabolizmus a celkový zdravotný stav.
Jedľový olej sa v minulosti používal aj pri nasledujúcich problémoch: nachladnutie, chrípka, zápal priedušiek, krčné zápaly, zápal pľúc a angína, chronický kašeľ alebo nádcha, chrapot (i v prípade choroby z povolania), zahlienenie, zápal slizníc ústnej dutiny, kože, kĺbov, zápaly nervov, neuralgia, artritída, reumatizmus, popáleniny, omrzliny, preležaniny, bakteriálne kožné infekcie ekzémového typu, lišaje, ťažko sa hojace rany, mykóza na chodidlách, akné, vrásky, zápach z úst, zápach nôh, svrbenie konečníka, ľadvinové kamene, celkové znečistenie a oslabenie organizmu, zvýšený stres, nespavosť, slabé prekrvenie končatín.  Známe spôsoby použitia Jedľového oleja 5 kvapiek na lyžičke medu alebo do vody či šťavy zvonku na kožu, pridávať do krémov, šampónov, balzamov používať na inhaláciu, obklady a aromatické kúpele.  
Aktívne zložky jedľového oleja nepodliehajú rozkladu pod vplyvom tráviacich enzýmov a vďaka tomu prenikajú do krvi a ďalej do ohniska ochorenia. Z organizmu sa vylučujú po 48 hodinách od podania. Všeobecné známe skutočnosti  U niektorých osôb sa môže objaviť mierna alergická reakcia - drobné sčervenanie kože, ktoré po 2 dňoch ustúpi preto sa pred použitím zvykol robiť  test alergických reakcií na jedľovú živicu: na vnútornú stranu dlane alebo na brucho sa nanieslo niekoľko kvapiek oleja. Pokiaľ sa neobjavilo sčervenanie kože alebo vyrážka, bolo možné samostatne začať kúru.  
Tento prírodný zdroj vitamínov a minerálnych látok je vhodný na posilnenie obranyschopnosti organizmu. Pôsobí ako podpora liečby pri respiračných ochoreniach, napr. pri zápale priedušiek, hrdla, chronickom kašli alebo nádche, zahlienení dýchacích ciest. Ďalej pomáha pri zápale kĺbov, artritíde a reumatizme, pri liečbe mykózy na chodidlách, podporuje detoxikáciu organizmu, je dobrým pomocníkom pri zvýšenom strese, znižuje nespavosť a používa sa pri slabom prekrvení končatín. Olej z jedle sibírskej pozitívne ovplyvňuje metabolizmus, imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám.
 
 
Lesný lekár
 
Sibírska jedľa rastie len v ekologicky čistých oblastiach tajgy. Už naši predkovia vypozorovali, že divoké zvieratá (zvlášť sibírske tigre) v prípade choroby prichádzajú ku kmeňu tejto jedle a požierajú čerstvo opadané ihličie, čo im pomáha bojovať s chorobou. Medvede sa zase ukladajú k zimnému spánku na pelechu z jedľového ihličia a vdychujú teda po celú dobu éterické hojivé látky, ktoré pôsobia ako preventívny prostriedok proti chorobám.
 
 
Veci medzi nebom a zemou
 
Podľa keltského horoskopu sú ľudia narodení v znamení jedle poriadni, čestní a disciplinovaní, verní a zásadoví. Jedľa vládne ženskou energiou, dobre pôsobí na psychiku, jej vôňa upokojuje myseľ. Je symbolom sily, zaháňa pesimizmus a napomáha pri nerozhodnosti. Uvoľňuje a zmierňuje stres, zlepšuje koncentráciu. Jedľový olej stabilizuje vnútornú rovnováhu, je vhodný pri meditácii a cvičení jogy.
 
 
Použitie oleja
 
Veľmi vhodné je používať olej ako prísadu do kúpeľa alebo ako masážny olej.
 
1 až 5 kvapiek na lyžičke šťavy alebo medu jedenkrát denne. Odporúčaná maximálna denná dávka (5 kvapiek) obsahuje 250 mg oleja, v tom min. 50 mg bornylacetátu.
 
Výživová hodnota v 100 ml výrobku:
 
- energetická hodnota: <0,1 kJ/ 0 kcal
bielkoviny (rastlinného pôvodu): <0,1 g 
- sacharidy: <0,1 g
- tuky: <0,1 g
 
 
Upozornenie:
Tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred použitím poradiť s lekárom!
Neužívajte pri prieduškovej astme a mokrom kašli. Nevhodné pre osoby alergické (precitlivené) na niektorú z látok uvedenú v zložení produktu. Vhodné pre vegetariánov a veganov. Odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej stravy.
Nezabúdajte, že zdravý spôsob života a vyvážená strava zaisťujú riadnu funkciu organizmu a uchovanie dobrej kondície.  
 
 
Sibírska jedľa