Olivové jednohubky | olivové očká
Olivy sú plody olivovníka z oblasti stredozemného mora.
Sú to stromy menšieho vzrastu, delíme ich na dva základné druhy: zelené a čierne.
Je veľa poddruhov, ktoré sa líšia chuťou a veľkosťou.
Zrelé plody obsahujú viac ako 50 % tuku. Získavame z nich olivový olej, Najkvalitnejší je panenský, ten sa nelisuje, len olivy vykvapkávajú prebytočný olej. Druhý najkvalitnejší je lisovaný za studena, nefiltrovaný obsahuje veľmi chutné kvalitné triesloviny, ktoré sú veľmi výživné a pôsobia na tráviaci trakt. Nefiltrované oleje sa tepelne neupravujú. Na filtrovaných olejoch je možná tepelná úprava. Najmenej kvalitný olej je filtrovaný za tepla a ten sa využíva na varenie. Plody sa upravujú varením, prípadne pečením, restovaním. Veľmi často sa konzervujú a po vykôstkovaní sa plnia rôznymi potravinami, ako sú mandle, orechy, chilli, kapia, a pod.
Z nich môžeme pripravovať rôzne chuťovky, ktoré kombinujeme s pečivom, penami, syrmi. Taktiež môžeme pripravovať rôzne špízy, zo sterilizovaných surovín ako sú kapary, artičoky, malé sterilizované šampiňóny, mini uhorky, nakladané paradajky, mini zelenina. Pri príprave chuťoviek sa tiež využívajú údeniny, tepelne upravené mäsá, ryby.
Olivy sa môžu podávať samostatne dochutnané rôznymi dresingami, alebo sú súčasťou studených výrobkov, prípadne sa využijú na ozdobu. Klasické Slovenské chuťovky s olivou sú napr.: pečivo a čips slaniny, bryndzová pena a oliva, pečivo údeninová pena a oliva, syrová roláda plnená olivami, košíček plnený olivovým šalátom (olivy, kapary, cibuľka). Veľmi často sa oliva využíva v miešaných nápojoch.
Teplú Talianskú kuchyňu si nevieme predstaviť bez olív.