Slivky
Slivky patria medzi ovocie s najväčším počtom odrôd, je ich viac ako dvetisíc. Nárečové označenie pre slivky je „ karlátka“. Poznáme slivky, slivy, mirabelky alebo blumy. Patria medzi obľúbené ovocie a miesto si našli skoro v každej ovocnej záhrade či sade. Je to chutný, šťavnatý modrofialový plod považovaný od nepamäti proti stresu.
Čo obsahujú
Obsahujú cenný vitamín C, E, K, vitamíny skupiny B, a betakarotén (provitamín A). Obsahujú minerály ako draslík, železo, bór, fluór vápnik, sorbitol, isatín, luteín a vysoký podiel vlákniny. Rutín obsiahnutý v slivkách spevňuje cievy, zlepšuje pamäť a mužskú potenciu.
Čo dokážu
Pomáhajú pri trávení potravy. Ich konzumáciou získame denný príjem vlákniny, vitamínov, minerálov a fenolových zlúčením. Sú potrebné pre tvorbu červených krviniek. Priaznivo pôsobia na krvný tlak, srdcovú činnosť a chránia zdravie nášho srdca. Účinky slivky chránia naše telo pred rôznymi typmi rakoviny ako rakovina pľúc, ústnej dutiny, zabraňujú poškodeniu telových buniek. Sú dôležité pre zdravé oči a dobrý zrak, pôsobia na sietnicu oka a chránia oči pred škodlivým UV žiarením. Udržujú zdravú sliznicu, zdravé kosti a chránia telo pred starnutím. Chránia telo pred infekčnými ochoreniami. Pôsobia liečivo pri reumatizme, dne, obličkových a pečeňových chorobách. Flavonoidy – modré antokyány pôsobia antioxidačne chránia bunky pred civilizačnými chorobami.
Sú vhodné aj
Pre zlepšenie pamäti a podporujú schopnosť učiť sa. Navodzujú pohodu, sú vhodné pri stresom vypätí. Storočná skúsenosť hovorí, že slivky sú výborným liekom proti zápche a menštruačných ťažkostiach. Odporúča sa ráno nalačno jesť sušené slivky, ktoré boli celú noc namočené vo vode. Podobný účinok má aj slivkový kompót.
Použitie
Pripravujú sa z nich múčniky, sladké pokrmy, hodia sa k duseným, pečeným mäsám, ideálne sú k divine. Na Vianoce sa pripravuje kapor v čiernej omáčke zo sliviek.
Slivky sa spracovávajú na rôzne spôsoby, či už na varenie, pečenie, pripravujú sa z nich kompóty, džemy, marmelády, lekváre. Výborné sú sušené a samozrejme najlepšie sú konzumované čerstvé. Spracovávajú sa z nich sirupy, šťavy a pálené liehoviny. Sušené podávame ako chuťovky namočené do čokoládovej polevy a obaľované v strúhanom kokose alebo v podrvených orechových jadrách. Pridávame ich do musli a rôznych múčnikov. Zavárame ich posypané s cukrom, kakaom, alebo karobom a podávame ich ku slivkovým knedliam.